Мобилно меню

От 1 май възобновяват плуването с делфини във Варненския делфинариум

Атракцията беше временно преустановена заради пандемията от COVID-19
От 1 май възобновяват плуването с делфини във Варненския делфинариум
1106

От 1 май Делфинариумът във Варна отново ще предлага възможност за плуване с делфини. Атракцията беше временно преустановена заради пандемията от COVID-19.

От офертата могат да се възползват всички, навършили 12 години. От Делфинариума подчертават, че плуването с делфини при тях няма ролята на медицинска или лечебна процедура и желаещите да се включат не трябва да страдат от кожни, психически и други тежки заболявания, които биха създали риск за здравето и живота им във водна среда. Строго забранено е да се влиза при делфините след употребата на алкохол, отбелязват организаторите.

Плуването с делфини се извършва с индивидуални поплавачни жилетки. Въпреки това участниците трябва да умеят да плуват поне на елементарно ниво, тъй като дълбочината в тази част на басейна е 3 м., а температурата на водата през цялата година е между 21 и 24 градуса.

Контактът с делфини се осъществява групово заедно с максимум още пет други посетители. Преди плуването се провежда инструктаж от треньор, който обяснява какво трябва и не трябва да се прави, а запознатите подписват декларация. Придружители на участниците не се допускат.

Плуването с делфин се провежда всеки ден без понеделник, от 14.00 ч.

Цените за плуване с делфин са следните:

1 май - 31 май: 200 лв. (петък, събота и неделя 300 лв.)

1 юни - 30 юни: 300 лв.

1 юли - 31 август: 350 лв.

1 септември - 30 септември: 300 лв.

1 октомври - 31 октомври: 200 лв. (петък, събота и неделя 300 лв.)

Снимки по време на плуването с делфини се правят само от специален фотограф. Той заснема всеки участник поотделно, а кадрите се изпращат по имейл. По желание на участниците, на излизане може да получат и снимки на хартия, срещу допълнително заплащане.

2023 © Варна е

Отбелязаха 120 години от създаването на Регионалния исторически музей във Варна

Световна известност музеят придобива след откриването на Варненския халколитен некропол
Отбелязаха 120 години от създаването на Регионалния исторически музей във Варна

С тържествена церемония в двора на Регионалния исторически музей във Варна беше отбелязана 120-годишнината от създаването на една от най-значимите културни институции в България. 

Директорът на музея Игор Лазаренко приветства присъстващите и направи кратък преглед на развитието на институцията през изминалите 120 години. Той припомни, че началото е поставено с една музейна стая, а днес Регионалният исторически музей е утвърден културен и научен център, който съхранява и представя безценни свидетелства за историята на Варна и региона.

Регионалният исторически музей във Варна е основан през 1906 г. по инициатива на братята Карел и Херман Шкорпил и Варненското археологическо дружество. Днес той управлява девет културни обекта в региона и е сред най-авторитетните музейни институции в България. Световна известност музеят придобива след откриването на Варненския халколитен некропол, където е намерено най-старото обработено злато в света.

През десетилетията музеят се утвърждава като водещ център за проучване, съхраняване и популяризиране на културно-историческото наследство на Североизточна България. Неговите експозиции представят богатото минало на Варна - от праисторическите цивилизации и античността до съвременната история на морската столица.

2026 © Варна е