Мобилно меню

Прецедент: Приеха годишния бюджет на Варна през септември

За първи път от демократичните промени, най-важният финансов документ бе гласуван чак през втората половина на годината, поради политическите кризи и късното приемане на държавния бюджет, без който общината не можеше да състави своя
Прецедент: Приеха годишния бюджет на Варна през септември

Бюджетът на Варна за 2023 година бе приет на сесия на Общинския съвет днес. За първи път от демократичните промени, най-важният финансов документ бе гласуван през втората половина на годината, поради политическите кризи и късното приемане на държавния бюджет, без който общината не можеше да състави своя. Всичко това се отрази и върху реализирането на редица проекти и ремонти на Община Варна, които закъсняха и стартираха също през втората половина на 2023 г.

Реално текущият бюджет на Варна за тази година е 550 милиона лева, формиран от местните приходи – 119 271 000 лв. имуществени и други данъци и 111 636 801 лв. – неданъчни приходи, и делегираните от държавата дейности – 320,5 млн. лв., които са целеви. Останалото в разчетите са стари заеми, преходен остатък и средства от европейски проекти и програми, всичко в размер на 791 355 000 лв.

Със средствата ще се покрият вече извършени през годината разходи.

През 2023 г. няма да бъдат увеличени местните данъци и такси.

Отново най-много средства са заделени за образование - 239,5 млн. лева, които бележат ръст с 37,2 млн. лева спрямо първоначалния бюджет за миналата година. В план-сметката е заложено увеличението на трудовите възнаграждения на педагогическия персонал средно с 15 % и на непедагогическия персонал – средно с 10%.

Бюджетът за здравеопазване е с 6,5 млн. лева повече първоначалния за 2022 г. и възлиза на 36,5 млн. лева. Малко над 46,8 млн. лева са средствата за социални дейности.

През 2023 г. за благоустрояване и комунални дейности, както и за опазване на околната среда са планирани 256,2 млн. лева, с 76 млн. повече спрямо предходната година.

Увеличение има и на бюджета за спорт и култура. Той е в размер на 30,5 млн. лева и бележи ръст с 4 млн. лева в сравнение с 2022 г.

Капиталовата програма е в размер на 265 млн. лева, като 226,6 млн. лв. са осигурени от бюджета, а останалите 38,4 млн. лв. – по европейски програми. Голяма част от проектите вече се изпълняват. Работи се по стартирането на нови, свързани основно с облагородяване на междублоковите пространства и изграждането на детски площадки.

"Благодаря на общинските съветници, които подкрепиха бюджет 2023 на Варна, въпреки че почти сме на финала на годината! Това е важно, защото, макар и с огромно закъснение, можем да изпълняваме проектите за развитие на града. И когато ме попитат дали ремонтите са предизборни – това е отговорът“.

Това заяви кметът Иван Портних на сесия на Общинския съвет, който прие най-важния финансов документ на Варна.

"Две години Варна е принудена да работи с осакатени бюджети – и заради огромното закъснение на държавните бюджети, и заради областният управител на Промяната, който блокира общинския бюджет в съда и така спря много от градските проекти", допълни кметът.  

Той отговори и на редица въпроси, поставени от общински съветници. Относно подлеза до спирка "Борсата"  стана ясно, че само през септември в този подлез три пъти е извършена подмяна на кабел и три пъти той бива откраднат. Решението за справянето с този вандализъм е изграждане на видеонаблюдение – на подлези, надлези, както и около точките, където са разположени контейнерите за смет. Само така резултатите ще бъдат ясни и бързи.

В Професионалната техническа гимназия е намерено временно решение за ползване на спортните съоръжения в двора. Подобен казус е бил решен преди време и с училище „Стоян Михайловски“ в „Кайсиева градина“. В момента е в процедура изграждането на нови игрища в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“. Целта е през деня съоръженията да се ползват от учениците, а във вечерните часове и през почивните дни – от гражданите, коментира кметът.

2023 © Варна е

2 141 лева е средната работна заплата във Варна през септември

Областта е втора в страната по този показател
2 141 лева е средната работна заплата във Варна през септември

Броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Варна към края на септември 2024 г. намалява с 3.7 хил., или с 2.4% спрямо края на юни 2024 г., като достига 152.4 хил. по предварителни данни на Националния статистически институт. Спрямо второто тримесечие на 2024 г. най-голямо намаление на броя наети лица се наблюдава в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 13%, "Култура, спорт и развлечения" - с 5.1% и "Административни и спомагателни дейности" и "Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване" - с по 5%. 

Най-голямо увеличение на броя наети лица по трудово и служебно правоотношение - със 7.7% е регистрирано в дейност "Добивна промишленост", отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" и "Преработваща промишленост" - съответно 17 и 12.2%.

В края на септември 2024 г. в сравнение с края на септември 2023 г. броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение нараства с 3.2 хил., или с 2.2%. Най-голямо увеличение на броя наети се наблюдава в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 3.2 хил. и "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 0.8 хиляди. В процентно изражение увеличението е най-значително в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 26.6%, "Други дейности" - с 18.2% и "Операции с недвижими имоти" - с 12%. 

Най-голямо намаление на наетите лица в края на септември 2024 г. спрямо края на септември 2023 г. има в икономическата дейност "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - с 1.0 хил., което в проценти е с 3.8%.

Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за юли 2024 г. е 2 100 лв., за август - 2 088 лв. и за септември - 2 141 лева.

По размер на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2024 г. - 2 109 лв., област Варна е на второ място спрямо другите области в страната.

Най-високо е заплащането в област София (столица) - 3 100 лева.

През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата намалява спрямо второто тримесечие на 2024 г. с 1.8%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 6.8%, "Строителство" - с 6.7% и "Държавно управление" - с 4.2%.

Спрямо третото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата нараства с 13.3%, като най-голямо е увеличението в икономическите дейности "Транспорт, складиране и пощи", "Операции с недвижими имоти" и "Хотелиерство и ресторантьорство"."

Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата в обществения сектор се увеличава със 7%, а в частния сектор – с 15.8%. 

Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение за периода са: "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - 3 906 лева; "Финансови и застрахователни дейности" - 3 823 лева; "Професионални дейности и научни изследвания" - 2 701 лева.

Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности: "Хотелиерство и ресторантьорство" - 1 612 лева и "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - 1 678 лева.

2024 © Варна е