Мобилно меню

Прецедент: Приеха годишния бюджет на Варна през септември

За първи път от демократичните промени, най-важният финансов документ бе гласуван чак през втората половина на годината, поради политическите кризи и късното приемане на държавния бюджет, без който общината не можеше да състави своя
Прецедент: Приеха годишния бюджет на Варна през септември

Бюджетът на Варна за 2023 година бе приет на сесия на Общинския съвет днес. За първи път от демократичните промени, най-важният финансов документ бе гласуван през втората половина на годината, поради политическите кризи и късното приемане на държавния бюджет, без който общината не можеше да състави своя. Всичко това се отрази и върху реализирането на редица проекти и ремонти на Община Варна, които закъсняха и стартираха също през втората половина на 2023 г.

Реално текущият бюджет на Варна за тази година е 550 милиона лева, формиран от местните приходи – 119 271 000 лв. имуществени и други данъци и 111 636 801 лв. – неданъчни приходи, и делегираните от държавата дейности – 320,5 млн. лв., които са целеви. Останалото в разчетите са стари заеми, преходен остатък и средства от европейски проекти и програми, всичко в размер на 791 355 000 лв.

Със средствата ще се покрият вече извършени през годината разходи.

През 2023 г. няма да бъдат увеличени местните данъци и такси.

Отново най-много средства са заделени за образование - 239,5 млн. лева, които бележат ръст с 37,2 млн. лева спрямо първоначалния бюджет за миналата година. В план-сметката е заложено увеличението на трудовите възнаграждения на педагогическия персонал средно с 15 % и на непедагогическия персонал – средно с 10%.

Бюджетът за здравеопазване е с 6,5 млн. лева повече първоначалния за 2022 г. и възлиза на 36,5 млн. лева. Малко над 46,8 млн. лева са средствата за социални дейности.

През 2023 г. за благоустрояване и комунални дейности, както и за опазване на околната среда са планирани 256,2 млн. лева, с 76 млн. повече спрямо предходната година.

Увеличение има и на бюджета за спорт и култура. Той е в размер на 30,5 млн. лева и бележи ръст с 4 млн. лева в сравнение с 2022 г.

Капиталовата програма е в размер на 265 млн. лева, като 226,6 млн. лв. са осигурени от бюджета, а останалите 38,4 млн. лв. – по европейски програми. Голяма част от проектите вече се изпълняват. Работи се по стартирането на нови, свързани основно с облагородяване на междублоковите пространства и изграждането на детски площадки.

"Благодаря на общинските съветници, които подкрепиха бюджет 2023 на Варна, въпреки че почти сме на финала на годината! Това е важно, защото, макар и с огромно закъснение, можем да изпълняваме проектите за развитие на града. И когато ме попитат дали ремонтите са предизборни – това е отговорът“.

Това заяви кметът Иван Портних на сесия на Общинския съвет, който прие най-важния финансов документ на Варна.

"Две години Варна е принудена да работи с осакатени бюджети – и заради огромното закъснение на държавните бюджети, и заради областният управител на Промяната, който блокира общинския бюджет в съда и така спря много от градските проекти", допълни кметът.  

Той отговори и на редица въпроси, поставени от общински съветници. Относно подлеза до спирка "Борсата"  стана ясно, че само през септември в този подлез три пъти е извършена подмяна на кабел и три пъти той бива откраднат. Решението за справянето с този вандализъм е изграждане на видеонаблюдение – на подлези, надлези, както и около точките, където са разположени контейнерите за смет. Само така резултатите ще бъдат ясни и бързи.

В Професионалната техническа гимназия е намерено временно решение за ползване на спортните съоръжения в двора. Подобен казус е бил решен преди време и с училище „Стоян Михайловски“ в „Кайсиева градина“. В момента е в процедура изграждането на нови игрища в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“. Целта е през деня съоръженията да се ползват от учениците, а във вечерните часове и през почивните дни – от гражданите, коментира кметът.

2023 © Варна е

Общината иска увеличение на такси и цени за услуги във Варна

Подобна актуализация в морската столица не е имало повече от 10 години
Общината иска увеличение на такси и цени за услуги във Варна

Община Варна предлага актуализация на част от общинските такси и цени на услугите. Това са такса битови отпадъци, таксите за технически и административни услуги, строителните разрешителни, таксите за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. 

"Актуализация на цените на таксите не е имало във Варна повече от 10 години. Предложението не е самоцелно, а се търси подобрение на условията за варненци в ключови сфери, като на първо място сред тях е чистотата и градската среда, на второ – образование, спорт, здравеопазване, социално подпомагане и култура", каза кметът на Варна Благомир Коцев.

Промените се налагат предвид настъпилите значителни икономически и социални промени – инфлационни процеси и повишаване на суровини и цена на труд, от 2012 година насам. 

Предложението на администрацията предвижда такса-смет за граждани за жилищните имоти да бъде увеличена на 1,5 промила върху данъчната оценка, при сегашните 0,98 промила.

За фирми тя следва да стане 5,97 промила върху отчетната стойност на нежилищните имоти на предприятията. За сравнение в София и Пловдив промилите за граждани досега са били съответно 1,6 и 1,8, а за предприятия – 10 и 5,3 промила. В Пловдив са внесени предложения за още по-високи промили от следващата година – 2,6 за граждани и 7,7 за предприятия. В Бургас предлагат 1,8 за жилищни имоти и 6,9 за нежилищни от 2025-а. Във Варна по-скоро догонваме старите тарифи в София, Пловдив и Бургас, отколкото новите в подобните на Варна градове, коментира кметът. 

Във фокуса на актуализацията са още таксите за технически и административни услуги, строителни разрешения, такси за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. "Работим от дълго време по тази реформа, включително и с районните кметства. Анализите, които изготвихме, показаха, че във Варна таксите за услуги в продължение на години са били най-ниските в сравнение с другите големи български градове. Останалите общини са поддържали темпо и са търсели отговори на растящите си разходи и нуждата от подобряване на условията за живот. Таксите се вдигат отново в цяла България - за пореден път в последните години, на фона на нито една актуализация във Варна", коментира още кметът Коцев. 

Според предложението на общината таксата за ползване на тротоари, площади и улични платна за разполагане на строителни материали във Варна се увеличава на 25 лева на кв. м на месец, с което продължава да бъде значително по-ниска от тази в София (39 лв. на кв. м). 

Промените, регламентирани в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги, са публикувани за обществено обсъждане на адрес https://varnacouncil.bg/proekti-na-normativni-aktove-mandat-2023-2027-2/ и трябва да бъдат одобрени от Общинския съвет.

2024 © Варна е