Мобилно меню

Ремонтират във Варна руски ферибот, пострадал край Тюленово

В сблъсъка е участвал и корабът "Ню Райф", плаващ под флага на Палау, който е напуснал мястото на инцидента
Ремонтират във Варна руски ферибот, пострадал край Тюленово
577

Руският ферибот "Славянин" е пострадал при среднощен удар в морето на около 45 мили източно от Тюленово. Инцидентът е станал в 2 часа тази сутрин. В сблъсъка е участвал и корабът "Ню Райф", плаващ под флага на Палау, който е напуснал мястото на инцидента, информира БНТ.

Фериботът "Славянин", който превозва газ от Русия за България, се е връщал след доставката си. На връщане от Варна той е ударен от "Ню Райф". Наводнени са три баластни танка. Фериботът успява да се върне на собствен ход до пристанището във Варна.

"Има нарушена цялост на корпуса под водолинията. Има проникване на вода. Беше направена оценка на кораба и решихме, че можем да го приемем във Варна, разтоварен от празните цистерни и да бъде приет на ремонт", каза пред БНТ кап. Валентин Енчев, Морска администрация – Варна.

Кап. Валентин Енчев подчерта, че решението на командването на кораба "Ню Райф" да напусне мястото на инцидента и да отплава към Турция, без да опита да се свърже с пострадалия плавателен съд "Славянин" е в нарушение на международните конвенции.

Никой от 23-членния екипаж на "Славянин" не е пострадал. Няма опасност и за околната среда. Според експерти, най-вероятната причина за инцидента е човешка грешка и неспазване на правилата за разминаване.

"Не са спазени правилата за предпазване на корабите от сблъскване. Това е една международна конвенция, която изисква да се носи вахта, корабите да определят навреме вероятността от сблъскване и да предприемат необходимите мерки", отбеляза пред БНТ кап. Димитър Димитров президент на Европейска конфедерация на асоциациите на морските капитани.

Очаква се турските власти да извършат инспекция на "Ню Райф", когато пристигне там. Предстои да се гледа информация от движението на двата кораба и виновният за сблъсъка да бъде санкциониран.

2023 © Варна е

Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Общината ще кандидатства с проект за внедряване на иновативни решения и екологични технологии, а основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова
Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Община Варна ще кандидатства с проект за подобряване на инфраструктурата и модернизация на лодкостоянка под Аспарухов мост. Комисията по европейски въпроси и международно сътрудничество към Общински съвет – Варна даде съгласието администрацията да подаде проектно предложение по процедура "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Процедурата се финансира по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

Проектното предложение ще бъде изпълнено на територията на Южна промишлена зона, район "Аспарухово".

Територията, върху която ще се прилага инвестицията, е предоставена за управление на Община Варна.

Проектът включва цялостно подобрение на територията чрез внедряване на иновативни решения и екологични технологии. Основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова. Сред основните дейности са изграждането на съоръжения за събиране на риболовни уреди, излезли от употреба, както и на съоръжения за разделно събиране, съхранение и транспортиране на отпадъци от акваторията и от площадката на обекта.

Част от инвестиционното намерение е и инсталиране на фотоволтаични панели върху покривите на сградите за осигуряване на енергия от възобновяеми източници за собствено ползване. Ще бъдат изградени колонки за електрозахранване и водоснабдяване с възможност за индивидуално отчитане на консумацията. Освен това се предвижда осигуряване на специализирани помещения за съхранение на риболовен инвентар, включително на принадлежности, излезли от употреба, както и пасивно уловени отпадъци от морето. Други планирани дейности са подмяна на електрически, ВиК и ОВК инсталации, изграждане на рампа и санитарни възли, достъпни за хора с увреждания, както и цялостно облагородяване на зелените площи и подобрение на съществуващата инфраструктура.

Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в съществуващи лодкостоянки е до 80 хил. лв., а максималният – до 1 млн. лв.

Безвъзмездното финансиране е в размер до 100 % от размера на одобрените и реално извършени инвестиционни разходи. Крайният срок за кандидатстване е 2 май 2025 година.

2025 © Варна е