Мобилно меню

С изложба: Децата на Варна разкриха как си представят града

Експозицията е в пространството до статуята на Рибаря и златната рибка
С изложба: Децата на Варна разкриха как си представят града

Изложбата "Деца на площада" е експонирана в центъра на Варна, в пешеходната зона на бул. "Княз Борис I", в пространството до статуята на Рибаря и златната рибка. Инициативата е на Фондация за детско развитие "Калейдоскоп" и се реализира с финансовата подкрепа на Фонд "Култура" на Община Варна. Целта на експозицията е да представи детски идеи за по-красив, по-социален и по-игрив град.

"Да обърнем внимание на това, което ни казват децата. Тяхното присъствие в градската среда е ограничено от институциите, а всъщност мястото им е в града – такъв, какъвто си го спомняме от нашето детство и какъвто трябва да е – децата да не са изолирани и общуването да не е комерсиализирано". Това призова заместник-кметът Павел Попов по време на откриването на изложбата "Деца на площада". 

Рисунки, размисли и съвети на деца от 3 до 16 години преобразяват едно от любимите места за игра в центъра на Варна и провокират минувачите да видят познатите места през очите на дете, да се вслушат в техните съвети за по-добър град, да се замислят над техните идеи за пълноценно общуване. 

Павел Попов напомни, че в исторически план именно площадът е родното място на демокрацията. Той е не просто метафора, а символ на общуването между хората и мястото, където можем да бъдем пълноценни граждани. "Децата са призвани да ни припомнят оригиналния смисъл на това общуване и с тази изложба ни напомнят, че сме в ситуация, в която губим този смисъл. Градът има нужда от децата така, както децата имат нужда от града, а изолацията, към която може би сме тръгнали, е обратима и тази изложба е част от този обрат", коментира още заместник-кметът.  

"Децата порастват, тийнейджърите почват да ходят на разходки и да си говорят само с телефоните. Не искат вече да играят, освен ако не е на видеоигри", констатира 8-годишният Павел.

12-годишната Боряна потвърждава:

"Никой не иска мнението на децата, а децата трябва да имат мнение!".

Така участниците в нетрадиционната детска изложба критично оценяват своето място в града и обществото. 

"Гласът на децата в тази изложба се "чува" в рисунките и размислите на най-малките. На площада всички се срещат. Площадът е нашето място за живот, игра, промяна. На площада има музика, звуци, аромати, вкусове, цветове. Ако хората по-често ходят на площада, няма да са по цял ден в колите и да замърсяват природата. Ще си говорят повече и то не по телефона. Ще си играят", разсъждават 10-годишните. "Ако ги нямаше децата на площада, тук щеше да е голяма скука!", предупреждават малчуганите.

В експозицията общо 70 деца споделят своите фантазии, мечти и съвети към големите как да бъде трансформирана градската среда. Това е вторият проект за тази година, реализиран от фондация "Калейдоскоп" в партньорство с Община Варна. За Деня на детето - 1 юни, административната сграда на Общината бе също преобразена с рисунки и размисли на деца в предучилищна възраст. "С настоящата изложба, Варна отново се заявява като град с въображение и стремеж, град, който приема децата си като активни граждани тук и сега, а не в бъдеще време", подчертават организаторите.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна