Мобилно меню

С изложба: Децата на Варна разкриха как си представят града

Експозицията е в пространството до статуята на Рибаря и златната рибка
С изложба: Децата на Варна разкриха как си представят града

Изложбата "Деца на площада" е експонирана в центъра на Варна, в пешеходната зона на бул. "Княз Борис I", в пространството до статуята на Рибаря и златната рибка. Инициативата е на Фондация за детско развитие "Калейдоскоп" и се реализира с финансовата подкрепа на Фонд "Култура" на Община Варна. Целта на експозицията е да представи детски идеи за по-красив, по-социален и по-игрив град.

"Да обърнем внимание на това, което ни казват децата. Тяхното присъствие в градската среда е ограничено от институциите, а всъщност мястото им е в града – такъв, какъвто си го спомняме от нашето детство и какъвто трябва да е – децата да не са изолирани и общуването да не е комерсиализирано". Това призова заместник-кметът Павел Попов по време на откриването на изложбата "Деца на площада". 

Рисунки, размисли и съвети на деца от 3 до 16 години преобразяват едно от любимите места за игра в центъра на Варна и провокират минувачите да видят познатите места през очите на дете, да се вслушат в техните съвети за по-добър град, да се замислят над техните идеи за пълноценно общуване. 

Павел Попов напомни, че в исторически план именно площадът е родното място на демокрацията. Той е не просто метафора, а символ на общуването между хората и мястото, където можем да бъдем пълноценни граждани. "Децата са призвани да ни припомнят оригиналния смисъл на това общуване и с тази изложба ни напомнят, че сме в ситуация, в която губим този смисъл. Градът има нужда от децата така, както децата имат нужда от града, а изолацията, към която може би сме тръгнали, е обратима и тази изложба е част от този обрат", коментира още заместник-кметът.  

"Децата порастват, тийнейджърите почват да ходят на разходки и да си говорят само с телефоните. Не искат вече да играят, освен ако не е на видеоигри", констатира 8-годишният Павел.

12-годишната Боряна потвърждава:

"Никой не иска мнението на децата, а децата трябва да имат мнение!".

Така участниците в нетрадиционната детска изложба критично оценяват своето място в града и обществото. 

"Гласът на децата в тази изложба се "чува" в рисунките и размислите на най-малките. На площада всички се срещат. Площадът е нашето място за живот, игра, промяна. На площада има музика, звуци, аромати, вкусове, цветове. Ако хората по-често ходят на площада, няма да са по цял ден в колите и да замърсяват природата. Ще си говорят повече и то не по телефона. Ще си играят", разсъждават 10-годишните. "Ако ги нямаше децата на площада, тук щеше да е голяма скука!", предупреждават малчуганите.

В експозицията общо 70 деца споделят своите фантазии, мечти и съвети към големите как да бъде трансформирана градската среда. Това е вторият проект за тази година, реализиран от фондация "Калейдоскоп" в партньорство с Община Варна. За Деня на детето - 1 юни, административната сграда на Общината бе също преобразена с рисунки и размисли на деца в предучилищна възраст. "С настоящата изложба, Варна отново се заявява като град с въображение и стремеж, град, който приема децата си като активни граждани тук и сега, а не в бъдеще време", подчертават организаторите.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Акцентът тази година е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности
Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) стартира третото издание на Националния младежки конкурс "Аз за моята община", посветен на 12 октомври – Деня на българската община и местното самоуправление.

През 2025 г. конкурсът ще се проведе под мотото "Аз за моята община: моят глас за европейска промяна", като акцентът е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности.

В конкурса имат право да да участват младежи на възраст между 15 и 29 години – ученици, студенти и работещи, както и групи с колективни проекти.

Целта е участниците да представят конкретни примери от населените си места, където европейски проекти са допринесли за по-добра инфраструктура, социални услуги, образователни инициативи и цялостно повишаване на качеството на живот.

Институционален партньор на инициативата през 2025 г. е Представителството на Европейската комисия в България.

Няма ограничения във формата на проектите – младежите имат право да използват текстове, видеа, снимки и други креативни средства. Допълнителни точки ще бъдат присъждани на предложения, съдържащи визуални материали.

Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 30 август 2025 г.

Конкурсът е разпределен в четири категории: ученици, студенти, работещи и колективно участие.

Наградният фонд включва четири първи награди по 1000 лв., както и две поощрителни награди по 500 лв.. Победителите ще бъдат обявени на 12 октомври 2025 г. по време на Годишната среща на местните власти на НСОРБ.

Допълнителна информация за проявата може да откриете ТУК.

2025 © Варна е
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ