С изложба: Децата на Варна разкриха как си представят града
Изложбата "Деца на площада" е експонирана в центъра на Варна, в пешеходната зона на бул. "Княз Борис I", в пространството до статуята на Рибаря и златната рибка. Инициативата е на Фондация за детско развитие "Калейдоскоп" и се реализира с финансовата подкрепа на Фонд "Култура" на Община Варна. Целта на експозицията е да представи детски идеи за по-красив, по-социален и по-игрив град.
"Да обърнем внимание на това, което ни казват децата. Тяхното присъствие в градската среда е ограничено от институциите, а всъщност мястото им е в града – такъв, какъвто си го спомняме от нашето детство и какъвто трябва да е – децата да не са изолирани и общуването да не е комерсиализирано". Това призова заместник-кметът Павел Попов по време на откриването на изложбата "Деца на площада".
Рисунки, размисли и съвети на деца от 3 до 16 години преобразяват едно от любимите места за игра в центъра на Варна и провокират минувачите да видят познатите места през очите на дете, да се вслушат в техните съвети за по-добър град, да се замислят над техните идеи за пълноценно общуване.
Павел Попов напомни, че в исторически план именно площадът е родното място на демокрацията. Той е не просто метафора, а символ на общуването между хората и мястото, където можем да бъдем пълноценни граждани. "Децата са призвани да ни припомнят оригиналния смисъл на това общуване и с тази изложба ни напомнят, че сме в ситуация, в която губим този смисъл. Градът има нужда от децата така, както децата имат нужда от града, а изолацията, към която може би сме тръгнали, е обратима и тази изложба е част от този обрат", коментира още заместник-кметът.
"Децата порастват, тийнейджърите почват да ходят на разходки и да си говорят само с телефоните. Не искат вече да играят, освен ако не е на видеоигри", констатира 8-годишният Павел.
12-годишната Боряна потвърждава:
"Никой не иска мнението на децата, а децата трябва да имат мнение!".
Така участниците в нетрадиционната детска изложба критично оценяват своето място в града и обществото.
"Гласът на децата в тази изложба се "чува" в рисунките и размислите на най-малките. На площада всички се срещат. Площадът е нашето място за живот, игра, промяна. На площада има музика, звуци, аромати, вкусове, цветове. Ако хората по-често ходят на площада, няма да са по цял ден в колите и да замърсяват природата. Ще си говорят повече и то не по телефона. Ще си играят", разсъждават 10-годишните. "Ако ги нямаше децата на площада, тук щеше да е голяма скука!", предупреждават малчуганите.
В експозицията общо 70 деца споделят своите фантазии, мечти и съвети към големите как да бъде трансформирана градската среда. Това е вторият проект за тази година, реализиран от фондация "Калейдоскоп" в партньорство с Община Варна. За Деня на детето - 1 юни, административната сграда на Общината бе също преобразена с рисунки и размисли на деца в предучилищна възраст. "С настоящата изложба, Варна отново се заявява като град с въображение и стремеж, град, който приема децата си като активни граждани тук и сега, а не в бъдеще време", подчертават организаторите.