Мобилно меню

С концерт-спектакъл Академичният танцов театър на ВСУ чества 25 години от създаването си

Грандиозната празнична проява, с участието на над 350 изпълнители, ще е на 9 май от 19 часа в зала Конгресна на Двореца на културата и спорта
С концерт-спектакъл Академичният танцов театър на ВСУ чества 25 години от създаването си
574

С грандиозен концерт-спектакъл "Традиции в ритъм и творчество" ще бъде отбелязана 25-ата годишнина от създаването на Академичния танцов театър на Варненския свободен университет "Черноризец храбър". Събитието, организирано съвместно с Община Варна, ще се проведе в Деня на Европа - 9 май от 19 часа в зала Конгресна на Двореца на културата и спорта във Варна. В него ще участват повече от 350 изпълнители от различни възрасти, обединени от любовта към българския фолклор и Варненския свободен университет.

В концерт-спектакъла "Традиции в ритъм и творчество" ще бъдат представени завладяващи изпълнения, които обединяват най-доброто от репертоара на Академичния танцов театър през неговия четвъртвековен творчески път. Специални гости ще бъдат Национален фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", Професионален фолклорен ансамбъл "Странджа", победителката в "Гласът на България" Петя Панева и танцови състави от цяла България, чиито ръководители са възпитаници на специалност "Хореография" на ВСУ "Черноризец Храбър" - ДФТА "Калинка Вълчева" от град Тервел, ансамбъл "Балканска младост" от Етрополе, Ансамбъл и клуб за народни танци "Българин", Клуб за народни танци "Моряците", Клуб за народни танци "Фолклорно веселие". Участие ще вземе и представителният ансамбъл на Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна.

"За нас концерт-спектакълът "Традиции в ритъм и творчество" е празник, защото винаги сме се радвали на изключителни постижения и красота, която Академичният танцов театър създава около нас. От друга страна е момент за равносметка, защото се опитваме да представим пред обществеността художествено-творческите постижения на една структура, създадена с много любов и развивана с много професионализъм", коментира проф. д.ик.н. Анна Недялкова, председател на Настоятелството на ВСУ "Черноризец Храбър".

Над 400 са възпитаниците на професионалното направление "Музикално и танцово изкуство" през последните 25 години. Университетът поддържа бутикови специалности в областта на изкуствата, за да подготви не само успешни кадри, но и да гради личности. Специалност "Хореография" е като перла в университетската корона, смята проф. Недялкова. Настоятелството на университета осигурява стипендии на студентите от Академичния танцов театър. Тази година в него танцуват 24 студенти от I до IV курс редовно обучение в специалност "Хореография", като по този начин има приемственост и репертоарът се унаследява.

"Специалността постига 90% професионална реализация на завършилите, голяма част от възпитаниците работят като ръководители или хореографи на танцови ансамбли, клубове за народни танци, а други намират реализация като учители по български танци в средното образование", подчерта доц. д-р Ивайло Иванов, ръководител "Художествено-творческа дейност" на Варненския свободен университет.

Академичният танцов театър е творческата лаборатория на студентите от специалност "Хореография", в която те реализират своите проекти. Театърът е носител на престижни отличия и награди в академичната, културната и образователната сфера. Изпълненията на младите артисти създават особено настроение на всяко събитие в университета и града. Академичният танцов театър участва в множество международни конкурси, на които печели грамоти, отличия и награди. Дело на танцовия театър са любимите за варненската публика традиционни концерти за 3 март, осъществявани с подкрепата на Община Варна.

Съюзът на музикалните и танцови дейци в България присъди "Кристална лира" за върхови постижения в танцовото изкуство за първия в страната музикално-танцов драматичен спектакъл "Де гиди, вино червено", който е с хореография на проф. Петър Ангелов и музика акад. Николай Кауфман.

Академичният танцов театър е създаден във ВСУ "Черноризец Храбър" през 2008 г. на базата на съществуващия студентски фолклорен ансамбъл "Академика". Факторите, които мотивират ръководството на университета да създаде и бутиковите специалности в катедра "Изкуства" са свързани с мисията на университета - да съхранява и развива българската идентичност и необходимостта да се стимулира обучението в областта на изкуството. Водещо е и разбирането, че Варна е значим международен културен център, който има богата история и сериозен потенциал за развитие. От сферата на културата във ВСУ "Черноризец Храбър" идват творци, които стават истински духовни спътници и първи преподаватели – значими личности като проф. Петър Ангелов, проф. Милко Коларов, проф. Владо Иванов, незабравимата Гена Димитрова, художници като Стоимен Стоилов и Милко Божков. През годините в университета гостуват Георги Георгиев-Гец, Васил Михайлов, Стефан Цанев, Дамян Дамянов, Стефан Данаилов, Хайгашот Агасян, Валери Петров. Преподавателският състав, който в момента работи със студентите, е сред първите възпитаници, които израстват през годините до доценти и професори.

ВСУ "Черноризец Храбър" е духовен център за съхраняване на непреходните български ценности. Той е един от малкото университети в България и единствен сред частните висши училища, който създава кадри в областта на музикалното и танцовото изкуство и участва активно в културния живот на страната и чужбина за популяризиране на българското изкуство и култура.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ВСУ "Черноризец Храбър"

Студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

За осми път морската столица ще посрещне младежкото събитие, което има за цел да спомогне за съхраняване на българската културна идентичност и фолклорно изкуство
Студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал "Срещи на приятелството". Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях.

Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската културна идентичност и фолклорно изкуство.

Официалното откриване на проявата ще бъде на 22 ноември от 18:00 ч. в залата на Юнашки салон. Втората фестивална вечер - 23 ноември, ще се състои от 18:00 ч. в концертната зала на Младежки дом. Всички студентски фолклорни състави от Варна и страната, взели участие във фестивала, ще получат грамоти и плакети.

Събитието се организира от Дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна в партньорство с Фолклорен ансамбъл "Гергана".

2024 © Варна е / снимка: Фейсбук Студентски фолклорен фестивал