Мобилно меню

Служители на НОИ излязоха на протест

Настояват за достойно заплащане на труда си, което да съответства на инфлацията
Служители на НОИ излязоха на протест

Служители на НОИ в цялата страна спряха работа за един час и излязоха на протест с настояване за достойно заплащане на труда си, което да съответства на инфлацията. Конкретното им искане е за 30% увеличение на заплатите със задна дата от 1 януари. Стачката е организирана от КНСБ и КТ "Подкрепа", информира БНТ.

Пред сградата на НОИ в София дойдоха и служители от всички дружества на столичния градски транспорт.

Служителите и от двете поделения на териториалната дирекция на НОИ в Пловдив спряха работа за час.

Те определиха акцията си като предупредителна стачка и заявиха, че ако не бъдат чути исканията им за по-високи и достойни възнаграждения, ще преминат към ефективни действия. Те ще се изразяват в спиране на работа, респективно преустановяване на изплащането на болнични и пенсии.

От синдикалните структури в местния осигурителен институт се оплакаха, че хората тук работят за заплати, отговарящи на нискоквалифициран труд и са много под средните за страната.

“Обидно е, че предвиденото увеличение за нас в бюджета е 0 процента”, коментираха протестиращи. Служителите са обидени на властите, че са единствената структура, която е била пренебрегната по време на ковид пандемията, въпреки че обемът работа е нараснал с над 20 процента. Управителят на НОИ, заяви, че за да бъде изпълнено искането за увеличение на заплатите са необходими 30 милиона лева. На този етап такива средства в проектобюджета на НОИ не са предвидени, стана ясно от думите на Ивайло Иванов.

И във Варна служители на Териториалното поделение на Националния осигурителен институт излязоха на протест за достойно заплащане на труда им, което да съответства на инфлацията. По думите на протестиращите държавата е забравила, че изобщо съществуват служители на НОИ. Те заявиха, че ако исканията им не бъдат чути, ще обявят безсрочни стачни действия.

В Русе протестиращите служители на НОИ коментираха, че заради ниското заплащане в системата има непрекъснато текучество.


„Да се задържат хората и да имат стимул за какво работят, защото така са обезверени. Виждат за какво става въпрос, за какво натоварване. Тази работа е специфична - не се работи и не се усвоява лесно, а тези, които са натрупали опит и го предават на другите, не искат да учат все нови и нови хора, защото никой не иска да се задържа при нас“, разказва Нели Тодорова - председател на секцията към КТ „Подкрепа“.

„Нашите очаквания са народните представители и новото правителство да чуят исканията ни и да ги имат предвид, когато приемат новия държавен бюджет, защото до момента в проекта за бюджет не са предвидени средства за увеличение на заплатите в НОИ“, допълва Кирил Черкезов – председател на Регионалната организация на КТ „Подкрепа“- Русе.

2023 © Варна е

2 141 лева е средната работна заплата във Варна през септември

Областта е втора в страната по този показател
2 141 лева е средната работна заплата във Варна през септември

Броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Варна към края на септември 2024 г. намалява с 3.7 хил., или с 2.4% спрямо края на юни 2024 г., като достига 152.4 хил. по предварителни данни на Националния статистически институт. Спрямо второто тримесечие на 2024 г. най-голямо намаление на броя наети лица се наблюдава в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 13%, "Култура, спорт и развлечения" - с 5.1% и "Административни и спомагателни дейности" и "Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване" - с по 5%. 

Най-голямо увеличение на броя наети лица по трудово и служебно правоотношение - със 7.7% е регистрирано в дейност "Добивна промишленост", отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" и "Преработваща промишленост" - съответно 17 и 12.2%.

В края на септември 2024 г. в сравнение с края на септември 2023 г. броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение нараства с 3.2 хил., или с 2.2%. Най-голямо увеличение на броя наети се наблюдава в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 3.2 хил. и "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 0.8 хиляди. В процентно изражение увеличението е най-значително в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 26.6%, "Други дейности" - с 18.2% и "Операции с недвижими имоти" - с 12%. 

Най-голямо намаление на наетите лица в края на септември 2024 г. спрямо края на септември 2023 г. има в икономическата дейност "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - с 1.0 хил., което в проценти е с 3.8%.

Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за юли 2024 г. е 2 100 лв., за август - 2 088 лв. и за септември - 2 141 лева.

По размер на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2024 г. - 2 109 лв., област Варна е на второ място спрямо другите области в страната.

Най-високо е заплащането в област София (столица) - 3 100 лева.

През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата намалява спрямо второто тримесечие на 2024 г. с 1.8%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 6.8%, "Строителство" - с 6.7% и "Държавно управление" - с 4.2%.

Спрямо третото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата нараства с 13.3%, като най-голямо е увеличението в икономическите дейности "Транспорт, складиране и пощи", "Операции с недвижими имоти" и "Хотелиерство и ресторантьорство"."

Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата в обществения сектор се увеличава със 7%, а в частния сектор – с 15.8%. 

Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение за периода са: "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - 3 906 лева; "Финансови и застрахователни дейности" - 3 823 лева; "Професионални дейности и научни изследвания" - 2 701 лева.

Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности: "Хотелиерство и ресторантьорство" - 1 612 лева и "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - 1 678 лева.

2024 © Варна е