Мобилно меню

Служители на НОИ излязоха на протест

Настояват за достойно заплащане на труда си, което да съответства на инфлацията
Служители на НОИ излязоха на протест

Служители на НОИ в цялата страна спряха работа за един час и излязоха на протест с настояване за достойно заплащане на труда си, което да съответства на инфлацията. Конкретното им искане е за 30% увеличение на заплатите със задна дата от 1 януари. Стачката е организирана от КНСБ и КТ "Подкрепа", информира БНТ.

Пред сградата на НОИ в София дойдоха и служители от всички дружества на столичния градски транспорт.

Служителите и от двете поделения на териториалната дирекция на НОИ в Пловдив спряха работа за час.

Те определиха акцията си като предупредителна стачка и заявиха, че ако не бъдат чути исканията им за по-високи и достойни възнаграждения, ще преминат към ефективни действия. Те ще се изразяват в спиране на работа, респективно преустановяване на изплащането на болнични и пенсии.

От синдикалните структури в местния осигурителен институт се оплакаха, че хората тук работят за заплати, отговарящи на нискоквалифициран труд и са много под средните за страната.

“Обидно е, че предвиденото увеличение за нас в бюджета е 0 процента”, коментираха протестиращи. Служителите са обидени на властите, че са единствената структура, която е била пренебрегната по време на ковид пандемията, въпреки че обемът работа е нараснал с над 20 процента. Управителят на НОИ, заяви, че за да бъде изпълнено искането за увеличение на заплатите са необходими 30 милиона лева. На този етап такива средства в проектобюджета на НОИ не са предвидени, стана ясно от думите на Ивайло Иванов.

И във Варна служители на Териториалното поделение на Националния осигурителен институт излязоха на протест за достойно заплащане на труда им, което да съответства на инфлацията. По думите на протестиращите държавата е забравила, че изобщо съществуват служители на НОИ. Те заявиха, че ако исканията им не бъдат чути, ще обявят безсрочни стачни действия.

В Русе протестиращите служители на НОИ коментираха, че заради ниското заплащане в системата има непрекъснато текучество.


„Да се задържат хората и да имат стимул за какво работят, защото така са обезверени. Виждат за какво става въпрос, за какво натоварване. Тази работа е специфична - не се работи и не се усвоява лесно, а тези, които са натрупали опит и го предават на другите, не искат да учат все нови и нови хора, защото никой не иска да се задържа при нас“, разказва Нели Тодорова - председател на секцията към КТ „Подкрепа“.

„Нашите очаквания са народните представители и новото правителство да чуят исканията ни и да ги имат предвид, когато приемат новия държавен бюджет, защото до момента в проекта за бюджет не са предвидени средства за увеличение на заплатите в НОИ“, допълва Кирил Черкезов – председател на Регионалната организация на КТ „Подкрепа“- Русе.

2023 © Варна е

Общината иска увеличение на такси и цени за услуги във Варна

Подобна актуализация в морската столица не е имало повече от 10 години
Общината иска увеличение на такси и цени за услуги във Варна

Община Варна предлага актуализация на част от общинските такси и цени на услугите. Това са такса битови отпадъци, таксите за технически и административни услуги, строителните разрешителни, таксите за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. 

"Актуализация на цените на таксите не е имало във Варна повече от 10 години. Предложението не е самоцелно, а се търси подобрение на условията за варненци в ключови сфери, като на първо място сред тях е чистотата и градската среда, на второ – образование, спорт, здравеопазване, социално подпомагане и култура", каза кметът на Варна Благомир Коцев.

Промените се налагат предвид настъпилите значителни икономически и социални промени – инфлационни процеси и повишаване на суровини и цена на труд, от 2012 година насам. 

Предложението на администрацията предвижда такса-смет за граждани за жилищните имоти да бъде увеличена на 1,5 промила върху данъчната оценка, при сегашните 0,98 промила.

За фирми тя следва да стане 5,97 промила върху отчетната стойност на нежилищните имоти на предприятията. За сравнение в София и Пловдив промилите за граждани досега са били съответно 1,6 и 1,8, а за предприятия – 10 и 5,3 промила. В Пловдив са внесени предложения за още по-високи промили от следващата година – 2,6 за граждани и 7,7 за предприятия. В Бургас предлагат 1,8 за жилищни имоти и 6,9 за нежилищни от 2025-а. Във Варна по-скоро догонваме старите тарифи в София, Пловдив и Бургас, отколкото новите в подобните на Варна градове, коментира кметът. 

Във фокуса на актуализацията са още таксите за технически и административни услуги, строителни разрешения, такси за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. "Работим от дълго време по тази реформа, включително и с районните кметства. Анализите, които изготвихме, показаха, че във Варна таксите за услуги в продължение на години са били най-ниските в сравнение с другите големи български градове. Останалите общини са поддържали темпо и са търсели отговори на растящите си разходи и нуждата от подобряване на условията за живот. Таксите се вдигат отново в цяла България - за пореден път в последните години, на фона на нито една актуализация във Варна", коментира още кметът Коцев. 

Според предложението на общината таксата за ползване на тротоари, площади и улични платна за разполагане на строителни материали във Варна се увеличава на 25 лева на кв. м на месец, с което продължава да бъде значително по-ниска от тази в София (39 лв. на кв. м). 

Промените, регламентирани в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги, са публикувани за обществено обсъждане на адрес https://varnacouncil.bg/proekti-na-normativni-aktove-mandat-2023-2027-2/ и трябва да бъдат одобрени от Общинския съвет.

2024 © Варна е