Мобилно меню

Специални отличия за екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“

Участниците в историческото плаване до българската база на остров Ливингстън получиха награди от министъра на отбраната, началника на отбраната, командира на ВМС, и началника на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и адмиралски грамоти
Специални отличия за екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“

Награди от министъра на отбраната, началника на отбраната, командира на ВМС, и началника на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, получиха членовете на екипажа на първия български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номер 421.

На официална церемония в Морско училище по случай успешното първо плаване на НИК 421 до Антарктика и обратно, бяха отличени офицери, старшини, матроси и кадети, както и военни, и цивилни служители от флотската Алма матер, които са били пряко ангажирани с организацията и логистичното осигуряване на плаването до Ледения континент.

Със заповед бе утвърден и статут на Значка на началника на Морско училище, с която бе удостоен целият екипаж на „Св. св. Кирил и Методий“.

Участниците в историческото плаване до българската база на остров Ливингстън получиха и адмиралски грамоти.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ВВМУ "Н. Й. Вапцаров"

Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на проявата включва 90 събития и ще продължи до 27 октомври
Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на Варненския фестивал на науката ще се проведе от 24 до 27 октомври 2024 г. Програмата предлага 90 индивидуални събития – научни работилници, презентации, експерименти, прожекции на документални и игрални филми – всяко, адресирано към конкретна публика. Събитията ще се провеждат едновременно в няколко зали и пространства на Фестивалния и конгресен център

Варненският фестивал на науката цели да представи по достъпен и атрактивен начин актуалните теми, по които работят изследователи, технолози и иноватори в университетите и институтите във Варна и страната. Морската медицина, метеорологията, екосистемата и състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море, алтернативните форми на живот, тайният живот на ледниците, космическите загадки, геномът на България – това са само част от темите, които публиката може да избере.

Събитията в първите два дни от фестивала (24 и 25 октомври) са посветени на безплатната училищна програма за организирани ученически групи. Създадени специално за ученическа публика, забавните и образователни събития представят атрактивно теми от учебния материал по различни предмети. Във филмовата програма са включени филми на National Geographic за дивата природа, както и документалният филм за живота на проф. Минко Балкански. Специално за младите хора във Варна гостува и научно-популярният театрален спектакъл „Дългият път към звездите“, който представя последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Със своя спектакъл „Ресторант на края на Вселената“ участват и ученици от кръжоците по астрономия към НАОП "Николай Коперник" под ръководството на д-р Ева Божурова.

В основната програма са заложени събития за деца, семейна публика и възрастни, така че темите да бъдат привлекателни за хора на всякаква възраст. Целта на организаторите е да представят работата на варненските учени, технолози и иноватори. В презентациите участват представители на различни научни институти и университети – хидролози, метеоролози, еколози, вирусолози, химици, молекулярни биолози и др

Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" в партньорство с Министерството на образованието и науката и Община Варна. Входът е безплатен срещу пропуски, които се резервират предварително на сайта на фестивала hbeautifulscience.bg/v-programa.

2024 © Варна е