Мобилно меню

Специални отличия за екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“

Участниците в историческото плаване до българската база на остров Ливингстън получиха награди от министъра на отбраната, началника на отбраната, командира на ВМС, и началника на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и адмиралски грамоти
Специални отличия за екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“

Награди от министъра на отбраната, началника на отбраната, командира на ВМС, и началника на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, получиха членовете на екипажа на първия български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номер 421.

На официална церемония в Морско училище по случай успешното първо плаване на НИК 421 до Антарктика и обратно, бяха отличени офицери, старшини, матроси и кадети, както и военни, и цивилни служители от флотската Алма матер, които са били пряко ангажирани с организацията и логистичното осигуряване на плаването до Ледения континент.

Със заповед бе утвърден и статут на Значка на началника на Морско училище, с която бе удостоен целият екипаж на „Св. св. Кирил и Методий“.

Участниците в историческото плаване до българската база на остров Ливингстън получиха и адмиралски грамоти.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ВВМУ "Н. Й. Вапцаров"

Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Фокус в програмата на форума е крайбрежната архитектура и културното наследство
Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Първото издание на "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна от 9 до 12 септември. Фокус на лятното училище е крайбрежната архитектура, а акценти в програмата на форума са също културно наследство и инфраструктура. Своя опит по темата представят специалисти от Варна, Бургас, Барселона, Хамбург и други европейски градове.

Участие във форума вземат млади професионалисти, студенти и ученици от цялата страна на възраст от 17 до 29 години.

Лектори в пилотното издание на "Училище за архитектура и градска среда" са утвърдени български и чуждестранни специалисти. Сред тях са директорът на испанската фондация, провеждаща престижната Награда на Европейския съюз за архитектура - арх. Анна Рамос, директорът на Гьоте Институт за България урбанистът д-р Кирстен Хакенброх, проф. д-р арх. Росица Никифорова – експерт по културно наследство, дългогодишен университетски преподавател и съосновател на архитектурни специалности в два български университета.

Сред местните специалисти, които се включват като лектори са също арх. Ирина Ефтимова, позната със сайта-архив за културно наследство, представящ на най-ценните архитектурни обекти във Варна, и създателят на училището Мария Баджакова, организатор на множество младежки и културни инициативи в градска среда. Лектор е и директорът на училището – единственият българин, носител на Наградата "Млад талант в архитектурата" към Наградата за архитектура на ЕС "Мис ван дер Рое", арх. Моника Маринова.

Под мотото "Градът в движение", училището предлага интензивна програма от лекции, теренна работа, работилница и развиване на авторски проекти на участниците за градска среда. Участниците ще имат специална среща и със заместник-председателя на УС на Съюза на българските архитекти и председател на САБ – Дружество Варна, арх. Николай Рачински.

2024 © Варна е / снимки: Младежка фондация „Аморфа“