Мобилно меню

Със специални инициативи: СУ Неофит Бозвели отбелязва Световния ден на рециклирането и Световния ден на водата

Учениците ще се включат в различни активности, които насърчават устойчивото разходване на ресурсите
Със специални инициативи: СУ Неофит Бозвели отбелязва Световния ден на рециклирането и Световния ден на водата
851

С поредица от прояви варненското училище "Неофит Бозвели" отбелязва Световния ден на рециклирането - 18 март, и Световния ден на водата - 22 март. Инициативите са на клуб "Добросторници" към училището, чийто ръководител е Елица Бъчварова. Традиционни партньори на клуб "Добросторници" са Ученическият съвет към СУ "Неофит Бозвели" и Място Езерец.

По повод Световния ден на рециклирането специален "Шишеяд" ще събере използвани пластмасови бутилки, които ще бъдат предадени за рециклиране. Специално информационно табло в училището ще напомня на всички за предимствата на разделното събиране на отпадъците и важността на рециклирането за устойчивото разходване на ресурсите на планетата.

Световният ден на рециклирането се отбелязва за шеста поредна година. Целта на проявата е различни обществени организации, в това число училища и детски градини, да направят демонстрации във връзка с ползите от рециклирането.

Световният ден на водата - 22 март, също ще бъде отбелязан подобаващо в СУ "Неофит Бозвели", по инициатива на клуб "Добросторници". Ще бъдат проведени беседи с ученици за начините на пестене на вода, а целта е чрез тях да се повиши информираността за справяне с един от глобалните проблеми, какъвто е изчерпването на водните ресурси на планетата и какво можем да направим за да го предотвратим. По повод Световния ден на водата, освен информационен постер, ще бъдат изработени и оригами-колибри, с които да бъдат украсени класните стаи. Това ще се случи по време на специалната творческа работилница, озаглавена "Последвай колибрито".

Древните истории, които се разказват за колибрито олицетворяват по най-добрия начин Световния ден на водата. Те са свързани с мотото на инициативата - "Бъдете промяната, която искате да видите в света!".  

Древната централноамериканска цивилизация на маите е почитала колибрито като магическо същество. Те вярвали, че птицата всъщност е прикритото слънце, което се появява като колибри, за да ухажва красива жена, която е луната.

Инките вярвали, че колибрито е пратеник от небето. Колибрито се разглежда като ключ към следващия етап от развитието на човешкото съзнание.

Индианска легенда разказва за време, когато земята била безплодна и настъпил глад. Родителите на едно момче и едно момиче тръгнали да търсят храна. Момчето направило играчка колибри, а момичето я хвърлило във въздуха и тя оживяла. Колибрито всеки ден носело царевица на момчето и момичето. В знак на благодарност за живота си птицата отлетяла до центъра на земята, за да помоли бога на плодородието да възстанови земята. Богът се съгласил и възстановил земята с дъжд и растителност, което позволило на родителите да се върнат при децата си.

Друго поверие разказва за древни времена, когато всички хора живеели под земята в тъмнина. Едно колибри било изпратено да търси светлина и намерило път към горния свят, където живеем сега.

Всички легенди са свързани с вярата, че колибрито помага за решаването на всеки проблем с търпение и постоянство - капка по капка. В контекста на Световния ден на водата, преданията създават увереност, че всички ние можем да бъдем колибри с действията, които предприемаме - независимо колко малки са те, ще помогнат за разрешаването на водната криза.

Трите най-популярни действия, които можем да направим, за да пестим вода са следните:

  • Пестете вода: Вземам по-кратки душове и не оставям кранчето да тече, когато си мия зъбите, мия чиниите и приготвям храната.
  • Да спра да замърсявам: Не изхвърлям хранителни отпадъци, масла, лекарства и химикали в тоалетната или канализацията.
  • Да се храня съобразно сезона: Купувайте местни, сезонни храни и търсете продукти, произведени с по-малко вода.

Световен ден на водата се отбелязва ежегодно на 22 март. Първото му официално честване е през 1993 година. Целта на инициативата е да привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси.

2023 © Варна е

Отличиха 41 проекта на ученици в Националния исторически конкурс "Будител" във Варна

Наградите бяха връчени на официална церемония в Актовата зала на Първа езикова гимназия по време на конференцията "Молитва за България" с гост-лектор проф. Милко Палангурски
Отличиха 41 проекта на ученици в Националния исторически конкурс "Будител" във Варна

Над 220 проекта участваха в VІII Национален ученически конкурс за историческа памет "Будител", посветен на борбите на българите за национално обединение. Събитието се провежда под патронажа на кмета на Варна. 41 от най-добрите ученически разработки бяха наградени на официална церемония в Актовата зала на Първа езикова гимназия.

С наградата на кмета на Община Варна плакет и парични награди беше удостоен екипът на Диляна Георгиева, Стефани Методиева и Николай Николов от СУ "Д. Маринов" - Лом, с ръководител Аделина Димитрова и Верислава Михайлова, за видеофилм със заглавие "Йонка Маркова – "Амазонката с войнишки шинел". Наградени са и Националната гимназия по прецизна техника и оптика "М. Ломоносов", град София, екип от Анна Димитрова и Михаил  Керемидчиев с ръководител Б. Запрянов за  презентация "Разделените българи - Западните покрайнини на България - Струмишко, Трънско, Босилеградско, Кулско и Царибродско". Отличията бяха връчени от Доника Михалева, главен експерт от общинската дирекция "Образование и младежки дейности". Тя подчерта, че броят на участниците в конкурса, финансиран от Община Варна, се увеличава с всяка изминала година, което е показателно, че родолюбивата инициатива намира все повече съмишленици.

Поздравления към победителите и към учителите, които предават пламъка на родолюбието на своите ученици, поднесе и д-р Ирена Радева, началник на РУО - Варна. Директорът на Първа езикова гимназия Ангел Митев на свой ред благодари на всички, подкрепили реализацията на събитието, както и на учениците, които с творбите си допринасят за съхраняването на българщината.

Награждаването се проведе в рамките на Националната ученическа конференция на тема "Молитва за България". Гост-лектор тази година беше един от най-изтъкнатите изследователи и специалисти в модерната история на България, проф. Милко Палангурски. Неговата лекция и последвалата дискусия бяха посрещнати с огромен интерес. Едно от най-важните неща, които той изтъкна, е да не забравяме в нашата историческа памет постигнатото от предците ни. За по-малко от 10 години България не само извоюва своята свобода, но и обединява част от териториите си, останали по силата на Берлинския договор извън нея. Само нашата Родината на Балканите успява да постигне своята независимост по безкръвен начин и да застане отново равноправна на политическата карта на Европа.

Конференцията беше обогатена с представянето и лекцията на доброволците от Варненския клон към НД "Традиция", които със своя емоционален разказ, представяйки въоръжение, униформи и знамена, разказаха за бойния път на българските войници от Осми пехотен приморски полк, сражавали се в началото на ХХ в. по бойните полета на Македония, Тракия и Добруджа в името на обединението и защитата на родината.

Ето и всички наградени в VІII Национален ученически конкурс за историческа памет "Будител"

Категория Есе и категория Видео-Есе

  • Две първи места получи Любомир Колев с р-л Димитър Димов - главен учител, СУ "П. Р. Славейков", Кърджали
  • Второ място - Десислава Маринова, СУ "П. Р. Славейков", гр. Кърджали
  • Второ място - Вяра Маринова, Първа езикова гимназия, Варна
  • Трето място – Рая Цончева, ПМГ " Васил Друмев", гр. В. Търново

Категория Доклад

  • Първо място - Калина Бърнева, р-л Нели Димова, Първа езикова гимназия, гр. Варна,
  • Второ място - Мартина Стоянова, Станислава Сълева, Тереза Красимирова, СУ "Георги Бенковски", гр. Тетевен
  • Трето място - Любомир Колев, СУ "П.Р.Славейков", гр. Кърджали

Категория Драматизация

  • Първо място - Даяна Хинкова и Мартин Димитров, р-л Виолета Йорданова, СУ "Стоян Заимов", клуб "Завет" – Плевен
  • Второ място – Школа "Историка", р- л Димитър Димов - главен учител, СУ "П.Р.Славейков", Кърджали
  • Трето място - Калина Бърнева, Школа "История", Първа езикова гимназия Варна

Категория Видео филм

  • Първо място - Иван Гичев, Първа езикова гимназия Варна
  • Второ място - Никола Павлов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом
  • Трето място - Калина Бърнева, Първа езикова гимназия, Варна

Категория Презентация

  • Първо място - Кристияна Дундакова, Клуб "Завет", СУ "Стоян Заимов", гр.Плевен
  • Второ място - Симеон Минков и Даниел Марчев, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Трето място - Любомир Колев, СУ "П.Р.Славейков", гр. Кърджали

Поощрения

  • Ема Станкова, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна
  • Кристиана Стоянова, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Симоне Чиприанова, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Катя Таскова, Клуб "Творци", ПГО "Ел. Багряна", гр. Бяла Слатина

Голяма награда от Кмета на Община Варна

Диляна Георгиева, Стефани Методиева, Николай Николов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом

НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София

Специални награди

  • Награда от Фондация "Българска памет", Школа "История", Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Награда от Фондация "Българска памет", Клуб "Кино", ПГТЛП, гр. Попово
  • Награда от Фондация "Българска памет", Школа "Историка", СУ "П. Р. Славейков", гр. Кърджали
  • Награда от Фондация "Христо Ботйов", Катя Таскова, клуб "Творци", ПГО "Ел. Багряна", гр. Бяла Слатина
  • Награда от Фондация "Христо Ботйов", Анна-Мария Вълчева, ІV ЕГ "Фр. Ж. Кюри", гр. Варна
  • Награда от Национален Дворец на децата, Ния Тодорова, Мария-Магдалена Тодорова, Никола Филипов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом
  • Награда от Държавен архив – Варна, Анна Димитрова и Михаил Керемедчиев, НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София
  • Награда от РИМ – Варна, Теодора Минова, ПГ "Димитраки Хаджитошин" гр. Враца
  • Награда на Емил Радев, Йордан Пенев, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Награда на Емил Радев, Димитър Методиев, НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София
  • Награда на Емил Радев, Галя Йотова, СУ "Георги Бенковски", гр. Тетевен

Награда от Национална асоциация "Г.С.Раковски"

  • Красен Грудов, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна

Награда на УН към Първа ЕГ

  • Мина Стоянова, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Марина Плугчиева, Първа езикова гимназия, Варна
  • Деляна Димитрова, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Емилия Димиева, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Виктор Вълчев, Дария Ганчева, Теодора Иванова, Първа езикова гимназия, гр. Варна

Награда на Школа "История" при Първа езикова гимназия, гр. Варна

  • Любомир Колев, СУ "П. Р. Славейков", Кърджали
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна