Мобилно меню

Търсят вариант за директна въздушна линия от Варна до Словения

Възможностите за сътрудничество в областите на транспортната свързаност, туризма, образованието обсъдиха кметът Иван Портних и посланикът на Словения в България Наташа Бергел
Търсят вариант за директна въздушна линия от Варна до Словения
541

Кметът на Варна Иван Портних се срещна с посланика на Република Словения в Република България Н. Пр. Наташа Бергел. По време на разговорите бяха обсъдени възможностите за сътрудничество в областите на транспортната свързаност, туризма, образованието. Кметът запозна своите гости с платформите "Варна - град на знанието" и  "Варна - туристическа дестинация за 4 сезона", с проектите за индустриална зона и развитие на пристанище Варна - Изток. Специално внимание бе отделено на необходимостта от изграждане на АМ "Хемус" и АМ "Черно море", както и на богатите полетни програми на Летище Варна.

„Разменихме много идеи с посланик Бергел, които, надявам се, ще дадат конкретни резултати. Столицата на Словения - Любляна е носител на титлата Европейска зелена столица, затова вярвам, че ще имаме възможност да проучим добрия опит и в тази посока", отбеляза кметът Иван Портних.

"Дискусиите, които проведохме, бяха изключително ползотворни, особено в сферите на висшето образование и туризма. Едно от предизвикателствата, по които и двете страни отчетохме, че трябва да работим, е по-добрата свързаност между двете държави", заяви Н. Пр. Наташа Бергел. Тя допълни, че това може да стане като се търсят варианти за отваряне на въздушни връзки между Варна и Любляна или Варна - Марибор. Наташа Бергел подчерта, че в качеството си на посланик ще се опита да  организира работна среща между представители на Варна и Любляна, по време на които експерти от словенския град могат да споделят опит, свързан с титлата "Европейска зелена столица".

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Родният ми град Варна е мястото, с което се чувствам най-силно свързана, изтъкна победителката в Евровизия, която прие поканата на министъра на туризма да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света
Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Популярната изпълнителка от Варна Дарина Йотова - Дара, която преди месец спечели песенния конкурс Евровизия, прие поканата на министъра на туризма Илин Димитров да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света

Проектът на Министерството на туризма предвижда да бъдат заснети клипове и рекламни материали с известни българи - артисти, спортисти, учени, млади таланти и хора с високи постижения, които могат да говорят за страната ни лично и убедително.

Дара посочи родния си град Варна като мястото, с което се чувства най-силно свързана.

Тя сподели, че е горда със забележителностите на морската столица, като Варненския халколитен некропол (най-старото обработено злато в света), природния феномен "Побити камъни", Аладжа манастир, Римските терми и др.

"Любимият ми предмет в училище беше историята. За мен е важно посланието към публиката да бъде лично. Когато човек говори за място, което наистина е почувствал, тогава то стига много по-силно до хората", каза Дара.

Тя сподели и емоцията си от миналогодишно посещение до Белоградчишките скали, които символизират за нея красотата на България.

Според генералния директор на БНТ Милена Милотинова, която има за задача да организира домакинството на България на Евровизия през 2027-а, страната ни има изключително силна идентичност като древна държава, дала една от най-разпространените писмености, и този разказ трябва да бъде представян пред света. "Евровизия е световно шоу, което прави целогодишна кампания на страната-домакин. С лице като Дара ще повишим интереса към България", подчерта Милотинова.

Министър Илин Димитров връчи на Дара и специален подарък - статуетка с роза, която е най-популярният символ на страната ни.

2026 © Варна е / снимка: Министерство на туризма на Република България