Мобилно меню

Юбилей на Държавна девическа гимназия "Мария Луиза" отбелязват с изложба в Музея за нова история на Варна

Експозиция по повод 130 години от полагане основния камък на сградата, ще бъде открита в деня на народните будители - 1 ноември
Юбилей на Държавна девическа гимназия "Мария Луиза" отбелязват с изложба в Музея за нова история на Варна
743

Тази година Варна отбелязва юбилей на един от своите символи – 130 години от полагане основния камък на сградата на Държавна девическа гимназия "Мария Луиза". През 1893 г. в нейните основи е положен  учредителен акт, в който изрично е записано, че зданието ще служи „за образование и възпитание в него на гражданки и дъщери на татковината България во веки веков.“

Идеята за построяване на монументална сграда на девическа гимназия във Варна е на тогавашния министър на просвещението Георги Живков. Проектът за сградата му е предоставен от белгийския просветен министър, а архитект Петко Момчилов го преработва и съобразява с местните условия. Строежът се ръководи от арх. Христо Ковачевски, арх. Шрайбер и арх. Сава Димитриевич, а предприятието предприемач е Шуменското търговско дружество. Пет години по-късно строежът е завършен и в новото здание на гимназията започва обучението на випуск 1898-99 г. Това е повод за отбелязването и на още един юбилей – 125 години от първата учебна година в новата сграда. Гимназията получава официално разрешение да носи името на съпругата на княз Фердинанд – Мария Луиза. През 1906 г. в едно от таванските й помещения е открита експозицията на Варненския окръжен музей. До началото на първата световна война Варненската девическа гимназия е един от главните просветни центрове в Царство България. Известни нейни възпитанички са актрисата Адриана Будевска и поетесата Дора Габе. През 1945 г. гимназията е преименувана от „Мария Луиза“ на „Д-р Петър Берон“, а от 1954 г. в нея започват да се обучават и момчета. През 1983 г. сградата е предоставена на новооснования Историко-художествен музей, а след 1993 г. в нея се помещават експозициите на Варненския археологически музей.

Юбилейна изложба ще бъде представена в Музея за нова история на Варна.

Тя обхваща периода от 1893 до 1945 г. – времето, през което учебното заведение функционира като девическа гимназия с името „Мария Луиза“. Това експозиционно решение е съобразено с текста на учредителния акт. В експозицията ще бъдат показани голям брой фотографии, отразяващи архитектурата на зданието и отделни моменти от ежедневието на гимназистките; оригинални документи свързани с учебния процес – класни книги, свидетелства, лични карти, годишни отчети; различни учебни аксесоари. 

Изложбата е организирана със съдействието на Държавен архив – Варна, Регионална библиотека „Пенчо Славейков“, Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“. Особено ценна е ролята на даренията от частни лица – наследници на възпитанички на Варненската девическа гимназия, които показват съпричастността на варненци към опазване на градската памет. Интересен елемент от експозицията са двете реплики на зимна и лятна ученически униформи. За техни модели са ползвани изображения от архивни фотографии. Униформите са ушити специално за изложбата.

Експозицията ще бъде открита на 1 ноември (сряда) 2023 г. от 17, 30 ч. в сградата на Музея за нова история на Варна. Тя ще може да бъде разгледана до март 2024 година.

2023 © Варна е

Откриха изложба "Варна – 105 години курортен град"

Експозицията е подредена в Музея за нова история на Варна и може да бъде разгледана до края на септември
Откриха изложба "Варна – 105 години курортен град"

Изложба "Варна – 105 години курортен град" бе открита в Музея за нова история на Варна. Експозицията е подготвена от отделите "Нова история" и "Най-нова история" към Регионалния исторически музей – Варна и проследява развитието на Варна като морска дестинация от края на XIX век до 80-те години на XX век. По време на откриването беше прочетен оригиналният текст на прокламацията, с която през 1921 г. Варна е провъзгласена за "специален и свободен курортен град".

В приветствието си към гостите заместник-кметът Снежана Апостолова подчерта, че преди повече от век Варна е направила един от най-важните избори в своята модерна история, насочвайки развитието си към морето и туризма. След тежките години на войни и икономически трудности тогавашната варненска управа поглежда към морето не просто като към природна даденост, а като към бъдеще. Това е бил смел и далновиден избор. Още тогава амбицията е била Варна да се развива като модерен морски курорт, който да се нареди до известните европейски туристически градове, посочи Апостолова.

Тя отбеляза, че Морската градина, започнала своето развитие още в края на XIX век и свързана с имената на Михаил Колони и Антон Новак, е част от душата на Варна, а Морските бани, чието изграждане започва през 1925 година и които са открити през 1926 година, дават на града модерния облик на европейски морски курорт.

Историята на Варна не се изчерпва само с градския център и Морската градина. Тя живее и в курортите край града – "Св. св. Константин и Елена", "Златни пясъци", "Слънчев ден", "Ривиера", "Чайка" и всички туристически зони, които посрещат гости от България и света. Те са неразделна част от туристическата идентичност на Варна. Те носят нейното име, нейното гостоприемство и нейния образ пред света, каза още заместник-кметът.

Апостолова изрази признателност към всички хора, работещи в сферата на туризма, които с труда и професионализма си допринасят за добрия имидж на града и за развитието му като предпочитана туристическа дестинация. Преди 105 години Варна е имала смелостта да си представи бъдеще, по-голямо от своето настояще. Днес ние сме длъжни да направим същото. 105 години са повод за гордост, но и за амбиция, каза още Апостолова.

Сред най-ценните експонати в изложбата са оригиналната покана до цар Борис III за откриването на Морските бани през 1926 г., бански костюми и плажни аксесоари от 30-те години на миналия век, както и редки фотографии и пощенски картички, разкриващи облика на Варна като курортен град преди повече от век.

Посетителите имат възможност да разгледат още оригинални документи, рекламни материали, брошури и бюлетини, свързани с развитието на курортното дело и морелечението. Специално място в експозицията е отделено на курортните комплекси "Св. св. Константин и Елена" и "Златни пясъци", които през годините се утвърждават като символи на българския морски туризъм.

Експозицията ще бъде достъпна за посетители до края на месец септември.

По повод годишнината Община Варна направи дарение за фонда на музея от юбилейни книги, албуми и рекламни материали, свързани с историята на Варна като курортен град.

2026 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна