Мобилно меню

Ученици от ПГАСГ "Васил Левски" на практика във ВиК-Варна

Тя ще бъде проведена в периода от 1 до 12 юли, вече е сключен договор между дружеството и професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия
Ученици от ПГАСГ "Васил Левски" на практика във ВиК-Варна
638

Десетокласници от специалност "Водно строителство" в Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия във Варна ще проведат практиката си във "ВиК – Варна". Това бе официално регламентирано с договор, подписан от управителя на дружеството инж. Веселин Русев и директора на гимназията Мария Петрова – Драганова. Целта е възпитаниците на ПГАСГ "Васил Левски" да припознаят своя бъдещ работодател в лицето на ВиК – Варна, както и да се ориентират в кое от направленията биха искали да се развиват.

Учениците гостуваха за първи път в дружеството в Световния ден на водата, когато бе организиран ден на отворени врати.

Практикантите ще имат възможност в рамките на периода от 1 до 12 юли да станат, макар и за малко, част от отдела по паспортизация, звеното, което се занимава с проектирането, ще поработят с диспечерите по приемане и отработване на аварии по водопреносната мрежа, ще се запознаят с работата на отдела по канализация, ще посетят пречиствателната станция и пр. От дружеството се ангажират да покажат на учениците и работа "на терен".

Вторият етап от сътрудничеството на двете институции ще бъде създаването на стипендиантска програма, която ще позволи на ВиК-дружеството да си "отгледа" кадри, които след завършване на училищната си подготовка да станат част от екипа му.

"Моята цел в дългосрочен план е дружеството да се модернизира и "подмладява". Искам хората, които работят при нас, да са квалифицирани, мотивирани и целенасочено да развиват знанията и уменията си в полза на ефективната работа на ВиК – Варна. Затова сега залагаме началото на съвместната ни работа с професионалните гимназии, започнахме поетапно подновяване на техническия парк, ще инвестираме в дигитализацията и цифровизацията на основните процеси, които, от една страна, ще привличат все повече млади хора за работа при нас, от друга – ще повишат качеството на услугата, която предлагаме", заяви управителят на "Водоснабдяване и канализация – Варна" ООД инж. Веселин Русев.

2024 © Варна е

От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Морската столица има петима представители в националния отбор
От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026). Престижният научен форум ще се проведе от 28 юни до 3 юли със съдействието на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" и Община Варна.

Престижният форум ще събере на едно място най-добрите ученици от 14 държави. Освен традиционните европейски участници, олимпиадата разширява своя географски обхват, като сред поканените са и силни национални отбори с доказани традиции в науката от страни като Казахстан, Армения и Азербайджан.

Програмата на събитието е изключително интензивна и предизвикателна. В рамките на пет дни състезателите ще премерят сили в три основни кръга: Писмен (теоретичен) тест; Мултимедиен тест, както и Теренна работа (Fieldwork) – практическа фаза, в която учениците ще прилагат картографски и изследователски умения на терен.

Отборът на България се състои от единадесет ученици - четири в малката възрастова група и седем в голямата. Варна има петима представители в националния отбор: Тея Спирова, Лев Беленький, Огнян Добрев и Делян-Слав Мирев от IX клас и Звездемир Пенев - XII клас (МГ "Д-р Петър Берон ").

Официалната церемония по откриването ще се състои на 28 юни (неделя), а победителите и носителите на медалите ще бъдат обявени на тържествено закриване на 2 юли (четвъртък). Събитието се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката (МОН), Регионалното управление на образованието – Варна и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Домакинството на престижния форум се осъществява с финансовата и организационна подкрепата на Община Варна.

2026 © Варна е