Мобилно меню

Ученици от ПГАСГ "Васил Левски" на практика във ВиК-Варна

Тя ще бъде проведена в периода от 1 до 12 юли, вече е сключен договор между дружеството и професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия
Ученици от ПГАСГ "Васил Левски" на практика във ВиК-Варна

Десетокласници от специалност "Водно строителство" в Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия във Варна ще проведат практиката си във "ВиК – Варна". Това бе официално регламентирано с договор, подписан от управителя на дружеството инж. Веселин Русев и директора на гимназията Мария Петрова – Драганова. Целта е възпитаниците на ПГАСГ "Васил Левски" да припознаят своя бъдещ работодател в лицето на ВиК – Варна, както и да се ориентират в кое от направленията биха искали да се развиват.

Учениците гостуваха за първи път в дружеството в Световния ден на водата, когато бе организиран ден на отворени врати.

Практикантите ще имат възможност в рамките на периода от 1 до 12 юли да станат, макар и за малко, част от отдела по паспортизация, звеното, което се занимава с проектирането, ще поработят с диспечерите по приемане и отработване на аварии по водопреносната мрежа, ще се запознаят с работата на отдела по канализация, ще посетят пречиствателната станция и пр. От дружеството се ангажират да покажат на учениците и работа "на терен".

Вторият етап от сътрудничеството на двете институции ще бъде създаването на стипендиантска програма, която ще позволи на ВиК-дружеството да си "отгледа" кадри, които след завършване на училищната си подготовка да станат част от екипа му.

"Моята цел в дългосрочен план е дружеството да се модернизира и "подмладява". Искам хората, които работят при нас, да са квалифицирани, мотивирани и целенасочено да развиват знанията и уменията си в полза на ефективната работа на ВиК – Варна. Затова сега залагаме началото на съвместната ни работа с професионалните гимназии, започнахме поетапно подновяване на техническия парк, ще инвестираме в дигитализацията и цифровизацията на основните процеси, които, от една страна, ще привличат все повече млади хора за работа при нас, от друга – ще повишат качеството на услугата, която предлагаме", заяви управителят на "Водоснабдяване и канализация – Варна" ООД инж. Веселин Русев.

2024 © Варна е

До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици

Финансовата подкрепа е за ученици, записани в първи и осми клас, както и за деца, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас
До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици
1158

Най-късно до 15 октомври се подават заявленията за отпускане на еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в първи и осми клас, както и за ученици, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас, напомнят от Дирекция "Социално подпомагане" - Варна.  Средствата се изплащат на два пъти – 50 на сто от размера се предоставя след влизане в сила на заповедта за отпускането на помощта, а остатъкът – в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище. Експертите от дирекцията обръщат внимание още, че заявленията се подават в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес.

Еднократната помощ за учебната 2025/2026 г. се предоставя независимо от доходите на семействата. Ако родителите на първокласници и осмокласници желаят да получат помощта преди началото на учебната година, е необходимо да приложат удостоверение от училището, че детето им е записано в съответния клас. Това е така, тъй като в тези етапи на обучение има задължително записване. По служебен път Агенция социално подпомагане получава от Министерството на образованието данните за реално записаните ученици в съответния клас на обучение най-рано на 5 октомври, т.е. след началото на учебната година. 

При подаване на заявлението за отпускане на еднократна помощ за учениците от втори, трети и четвърти клас не е необходимо да се представя такова удостоверение. Това е продиктувано от обстоятелството, че в общия случай учениците, успешно завършили първи, втори и трети клас, продължават автоматично обучението си в по-горен клас, без да е необходимо изрично да преминават процедура по записване в училище след завършването на. 

Подаването на заявление става лично чрез представяне на лична карта по настоящ адрес в ДСП - Варна. Може да се изпрати и чрез лицензиран пощенски оператор, включително чрез услуга за електронна препоръчана поща, както и по електронен път с квалифициран електронен подпис. Друга възможност е по електронен път посредством електронна административна услуга съгласно Закона за електронното управление. Помощта се предоставя и на настойник/попечител, който отглежда детето, както и на семействата на близки или роднини и на приемните семейства за настанените при тях деца.

Еднократната помощ за ученици се възстановява, когато детето не постъпи или не бъде записано в училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ученикът не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване съответно на първи, втори, трети, четвърти или осми клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ако в рамките на един месец от учебната година има отсъствия от пет учебни часа, за които няма уважителни причини.

2025 © Варна е