Мобилно меню

В УМБАЛ "Св. Марина" спасиха 9-годишно дете с рядък тумор

Операцията продължила повече от 3 часа и била с особена сложност, тъй като засягала труднодостъпна анатомична област, в която се преплитат важни нерви и рискови съдове
В УМБАЛ "Св. Марина" спасиха 9-годишно дете с рядък тумор

Мултидисциплинарен екип специалисти от варненската университетска болница „Св. Марина“ осъществиха сложна операция на 9-годишно дете с рядък тумор на фаринкса. Уникалната интервенция бе ръководена от началника на Клиниката по ушно-носно-гърлени болести проф. д-р Николай Сапунджиев с участието на лекарите от клиниката доц. Георги Илиев и д-р Георги Давидов, както и екип от анестезиолози.

Детето е прието в Спешното отделение на УМБАЛ „Св. Марина“ с оплаквания от затруднено преглъщане, болки в гърлото и кървене. Насочено е към Клиниката по ушно-носно-гърлени болести, където след извършени множество изследвания е установен тумор в гърлото. Проф. д-р Николай Сапунджиев уточни, че хистологичният анализ е доказал изключително рядката диагноза шваном на фаринкса.

Специалистите в Клиниката по УНГ вземат решение за спешна операция. Труднодостъпната локализация на тумора в дълбочината на гърлото и рискът от кървене са били истинско предизвикателство за опериращия екип. Проф. Сапунджиев обясни, че поради необходимостта от осигуряване на нормален дихателен път на пациента е направена трахеостомия. След извършването на манипулацията става възможно и радикалното отстраняване на тумора. Операцията, продължила повече от 3 часа, е осъществена под микроскопски контрол, тъй като туморът обхващал труднодостъпна анатомична област, в която се преплитат важни нерви и рискови съдове.

По време на възстановителния период детето е оставено за наблюдение в УМБАЛ „Св. Марина“, където получава комплексна грижа от специалисти по образна диагностика, педиатрия, анестезиология и реанимация, гръдна хирургия и дерматология. То е изписано здраво и напълно възстановено.

Интердисциплинарният екип от специалисти има богат опит с хирургичните интервенции на дихателните пътища – повече от 15 години в Клиниките по анестезиология и УНГ в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна се провежда единственият у нас курс за оперативна намеса при затруднено дишане на пациентите.

Проф. Сапунджиев уточни, че специфичността на случая се дължи на факта, че туморът е изключително рядък, особено в педиатрична възраст – съществуват само 8 научни съобщения за такава диагноза в световен мащаб. Успешната операция е поредното доказателство за професионализма на специалистите в Клиниката по ушно-носно-гърлени болести към УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

2023 © Варна е / снимка: УМБАЛ Света Марина

Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.
Проф. д-р Зорница Златарова е новият управител на Очна болница - Варна

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е избрана с решение на едноличния собственик на капитала на Медицински Университет - Варна за управител на Университетската специализирана болница по очни болести за активно лечение – Варна.

Дейността на управителя на УСБОБАЛ ще бъде подпомагана активно от трима заместник- управители - по медицинската, по учебната и научна, и по икономическата и административно-стопанска дейност.

УСБОБАЛ е високотехнологичен център за очно здраве, оборудван с най-модерната апаратура за диагностика и лечение на очни заболявания, в който работят квалифицирани офталмолози с богат опит. Това е единствената болница в Североизточна България, която осигурява на гражданите

24 часова специализирана медицинска помощ за пациенти с офталмологични проблеми.

Болницата е и база за обучение на студенти от различни специалности, докторанти и специализанти по очни болести към МУ - Варна.

Проф. д-р Зорница Златарова, дмн е завършила медицина в Медицински университет-Варна. От 1994 г. работи в Очна болница - Варна,  последователно като ординатор, началник на Консултативно-диагностично отделение, а от май 2019 като заместник- управител медицинска дейност.

Има придобита специалност "очни болести" през 1999 в МУ-София и магистърска степен по здравен мениджмънт в МУ-Варна през 2007 г.

През 2007г. след защита на дисертационен труд на тема "Злокачествени тумори на клепачите - разпространение, клинико-морфологични характеристики и хирургично лечение" пред ВАК проф. Златарова придобива ОНС "доктор", а през 2017г. след защита на втори дисертационен труд на тема "Реконструктивна хирургия на клепачите при промяна в позицията им и след ексцизия на тумори" придобива научна степен "доктор на науките" по специалност офталмология, МУ-Варна.

През 2008 г. проф. Златарова започва работа като асистент в Катедрата по НХ, УНГ и очни болести на МУ-Варна, продължава като главен асистент, доцент и от ноември 2018 е професор по очни болести в Катедрата по очни болести и зрителни науки, МУ-Варна.

В момента проф. Златарова е ръководител на катедрата по оптометрия и професионални болести.

Проф. Златарова участва в научни журита, редакционни колегии на списания "Глаукоми", "Български офталмологичен преглед", "Известия на Съюза на учените – Варна Серия Медицина и екология", рецензент е на научни публикации и монографии. Била е главен редактор на списание "Български офталмологичен преглед" и член на УС на БДО в периода 2022-2024г. Член е на УС на Българското глаукомно дружество, председател на Секция "Медицина и дентална медицина" на Съюза на учените - Варна. Член е на изпитната комисия за държавен изпит за придобиване на специалност по очни болести и на редица национални и международни професионални и научни организации. Има повече от 80 научни публикации, съавтор е в три учебника по очни болести и е автор на две монографии.

2024 © Варна е