Мобилно меню

Варненски ученици информираха посетителите на зоопарка какво е важно за животните

Повод за инициативата беше Международният ден на биологичното разнообразие, който се отбелязва на 22 май
Варненски ученици информираха посетителите на зоопарка какво е важно за животните

Шестокласници от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" се включиха в доброволческата програма на Зоологическата градина в града. През последния месец те подготвяха информация за животните, които обитават парка, и в навечерието на Международния ден на биологичното разнообразие разказаха на посетителите за произхода, разновидностите и хранителните им навици.

„Най-важното, което се надяваме да запомнят нашите посетители от приятелските беседи с любознателните ученици на варненската гимназия, е да не храним обитателите на парка с храната, която се внася.“

Посетителите на зоологическата градина бяха запознати и с дейността на Спасителния център към варненския зоопарк.

„Всеки съвременен зоопарк трябва да се стреми към опазване на дивата природа – животните, растенията и техните местообитания. Част от тези действия са насочени и към местните животински и растителни видове. Това става както чрез проучвания и изследвания, така и чрез пряка помощ - лечение на пострадали животни.“

В Спасителния център на Зоопарк Варна попадат диви животни, които поради някаква причина са пострадали – блъснати от коли, нападнати от други животни, ранени в градска среда, изгубени малки и други. Всяко животно бива прието и лекувано в амбулаторията и сградата на центъра от специален екип - ветеринарен лекар, зооинженер, уредник и гледачи на животни.
Спасените и успешно излекувани животни се връщат на свобода обратно в природата – там, където им е мястото. На животните с трайни увреждания се предлагат подходящи за целта местообитания в зоопарка.

Спасителния център на Зоопарк Варна приема и лекува средно по 150 животни на година – бозайници, птици и влечуги от 50 различни вида. В зооколекцията на зоопарка има трайно настанени животни от защитени редки видове, някои от които – червен ангъч, бухал, сокол скитник, тръстиков блатар, блатна сова, чухал, бял щъркел, керкенез, сокол орко и други.

„Очакваме и други училища да се включат като доброволци в нашите инициативи, защото така възпитаваме децата, че природата и всеки, който е част от нея, трябва да се ценят“, призоваха от Варненския зоопарк и благодариха за активността на МГ "Д-р Петър Берон".

Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва всяка година на 22 май. Неговата основна цел е да повиши обществената осведоменост, ангажираност, подкрепа и разбиране за проблемите, свързани с биоразнообразието, както и човешката връзка с него - то е фактор за сигурността на храните, лекарствата, чистите въздух и вода, подслон и здравословна околна среда.

В света около 25% от всички животински и растителни видове са застрашени от изчезване. Затова се създават Спасителни центрове за опазване на диви животни. Зоопарковете също имат значима роля и допринасят за опазване на биологичното разнообразие на живота на Земята, като се опитват да поддържат и увеличат популацията на застрашени видове, както и при първа възможност да ги върнат в природата.

Във Варненския зоопарк са настанени няколко застрашени вида птици - розов и къдроглав пеликан, бухал, червен ангъч, сокол скитник, а от бозайниците представител е Кафявата мечка.
Ежегодното отбелязване на Международен ден на биологичното разнообразие дава възможност да се активизира съвместна работа на всички нива за изграждане на живот в хармония с природата.

2023 © Варна е / снимки: Зоопарк Варна

На 28 и 29 ноември: ул. "Д-р Пискюлиев" ще е затворена за движение

Предстои полагане на асфалтова настилка в участъка от бул. "Христо Ботев" до ул. "Георги Бенковски"
На 28 и 29 ноември: ул. "Д-р Пискюлиев" ще е затворена за движение

Във връзка с предстоящо полагане на асфалтова настилка на ул. "Д-р Пискюлиев" в участъка от бул. "Христо Ботев" до ул. "Георги Бенковски" улицата ще бъде затворена за автомобили от 8:00 до 17:00 часа на 28 и 29 ноември (четвъртък и петък).

За преминаване ще се допускат само автомобили на градския транспорт и автомобили със специален режим на движение, информират от дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване".

Ремонтните дейности по ул. "Д-р Пискюлиев" започнаха през месец октомври по проект от Инвестиционната програма за общински проекти на Министерството на финансите. Те са на стойност над 1,3 млн. лв. и включват нови настилки, тротоари, бордюри и кабелни линии; създаване на условия за движение на хора с увреждания и детски колички. По проекта са предвидени нови стълбове за улично осветление с лед осветителни тела, полагане на нова пътна маркировка, ремонт на  отводнителната система и осигуряване на максимален брой паркоместа.

Улицата е основна за града, с натоварено движение в района на т.нар. Колхозен пазар. До този момент при ремонтните дейности движението по нея не е било преустановявано. 

2024 © Варна е