Мобилно меню

Варненски ученици информираха посетителите на зоопарка какво е важно за животните

Повод за инициативата беше Международният ден на биологичното разнообразие, който се отбелязва на 22 май
Варненски ученици информираха посетителите на зоопарка какво е важно за животните

Шестокласници от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" се включиха в доброволческата програма на Зоологическата градина в града. През последния месец те подготвяха информация за животните, които обитават парка, и в навечерието на Международния ден на биологичното разнообразие разказаха на посетителите за произхода, разновидностите и хранителните им навици.

„Най-важното, което се надяваме да запомнят нашите посетители от приятелските беседи с любознателните ученици на варненската гимназия, е да не храним обитателите на парка с храната, която се внася.“

Посетителите на зоологическата градина бяха запознати и с дейността на Спасителния център към варненския зоопарк.

„Всеки съвременен зоопарк трябва да се стреми към опазване на дивата природа – животните, растенията и техните местообитания. Част от тези действия са насочени и към местните животински и растителни видове. Това става както чрез проучвания и изследвания, така и чрез пряка помощ - лечение на пострадали животни.“

В Спасителния център на Зоопарк Варна попадат диви животни, които поради някаква причина са пострадали – блъснати от коли, нападнати от други животни, ранени в градска среда, изгубени малки и други. Всяко животно бива прието и лекувано в амбулаторията и сградата на центъра от специален екип - ветеринарен лекар, зооинженер, уредник и гледачи на животни.
Спасените и успешно излекувани животни се връщат на свобода обратно в природата – там, където им е мястото. На животните с трайни увреждания се предлагат подходящи за целта местообитания в зоопарка.

Спасителния център на Зоопарк Варна приема и лекува средно по 150 животни на година – бозайници, птици и влечуги от 50 различни вида. В зооколекцията на зоопарка има трайно настанени животни от защитени редки видове, някои от които – червен ангъч, бухал, сокол скитник, тръстиков блатар, блатна сова, чухал, бял щъркел, керкенез, сокол орко и други.

„Очакваме и други училища да се включат като доброволци в нашите инициативи, защото така възпитаваме децата, че природата и всеки, който е част от нея, трябва да се ценят“, призоваха от Варненския зоопарк и благодариха за активността на МГ "Д-р Петър Берон".

Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва всяка година на 22 май. Неговата основна цел е да повиши обществената осведоменост, ангажираност, подкрепа и разбиране за проблемите, свързани с биоразнообразието, както и човешката връзка с него - то е фактор за сигурността на храните, лекарствата, чистите въздух и вода, подслон и здравословна околна среда.

В света около 25% от всички животински и растителни видове са застрашени от изчезване. Затова се създават Спасителни центрове за опазване на диви животни. Зоопарковете също имат значима роля и допринасят за опазване на биологичното разнообразие на живота на Земята, като се опитват да поддържат и увеличат популацията на застрашени видове, както и при първа възможност да ги върнат в природата.

Във Варненския зоопарк са настанени няколко застрашени вида птици - розов и къдроглав пеликан, бухал, червен ангъч, сокол скитник, а от бозайниците представител е Кафявата мечка.
Ежегодното отбелязване на Международен ден на биологичното разнообразие дава възможност да се активизира съвместна работа на всички нива за изграждане на живот в хармония с природата.

2023 © Варна е / снимки: Зоопарк Варна

Набират кандидати за приемни семейства във Варна

Вижте на какви критерии трябва да отговарят кандидатите за приемни родители
Набират кандидати за приемни семейства във Варна

Община Варна съвместно с Агенцията за социално подпомагане започват кампания за набиране на приемни семейства под надслов „Стани приемен родител, дари обич на дете“.

От страна на Община Варна кампанията се провежда по инициатива на заместник-кмета по социалните въпроси и здравеопазването Снежана Апостолова

Приемната грижа е временна мярка за закрила на дете.

Тя е поемане на отговорност за живота, здравето и възпитанието на детето, без придобиване на родителски права. Приемният родител трябва да е добре информиран какво представлява тя, за да е сигурен в решението си и в собствените си възможности. Той трябва да прояви любов, търпение и толерантност към детето, за което е отделил време и място в живота си, обясняват експертите.

Основна цел на кампанията е да се подкрепи процесът на деинституционализация на деца, настанени в специализирани институции и на деца в риск от изоставяне. Дейностите по кампанията включват набиране, оценяване и утвърждаване на кандидатите за приемни семейства, обучение и  взаимно адаптиране, а впоследствие и настаняване и отглеждане на дете в приемно семейство, както и осигуряване на подкрепа и наблюдение от социалните работници. 

Кандидатите за приемни родители трябва да отговарят на следните критерии:

  • Да са пълнолетни лица в добро здраве и с достатъчно време и желание да се грижат за едно или повече деца;
  • Да притежават минимум образователен ценз – основно образование;  
  • Да не са осъждани с влязла в сила присъда или срещу тях да е образувано наказателно производство, което не е завършило;
  • Да не са поставени под запрещение;
  • Да не са с ограничени или отнети родителски права;
  • Да могат да осигурят подходящи материални условия за  отглеждането и възпитанието на дете;
  • Да могат да осигурят на детето лично пространство в жилището си;
  • Да не страдат от СПИН и болести по чл.61, ал.1 и чл.146, ал.1 от Закона за здравето;
  • Да бъдат готови да си партнират със социалните работници от различни институции в процеса на оценяване и след настаняването на детето.

При избора на приемни родители от значение е и нагласата на останалите членове на семейството. Кандидатите за професионално приемно семейство получават базово обучение по утвърдена програма от Министерството на труда и социалната политика. Периодът за утвърждаване на кандидат-приемен родител включва: проучване и оценката на кандидатите за приемно семейство в рамките на 4 до 6 календарни месеца от датата на подаденото заявление по местоживеене, както и обучение. За дейността е предвидено месечно финансово възнаграждение.

Лицето, което желае да стане приемен родител, подава „Заявление за полагане на приемна грижа“ по образец до доставчика  – Община Варна. Заявлението се адресира до кмета на Община Варна, а документите се подават в информационния център или деловодството на общината. 

Когато кандидатът е от друго населено място, подава заявление по образец до кмета на съответната община по местоживеене. Необходимо условие е общината да бъде партньор по проект „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила“, Компонент 1. 

За повече информация: Снежана Борисова – началник на Областния екип за приемна грижа -  0889 305 556.

2024 © Варна е