Мобилно меню

Варненски ученици информираха посетителите на зоопарка какво е важно за животните

Повод за инициативата беше Международният ден на биологичното разнообразие, който се отбелязва на 22 май
Варненски ученици информираха посетителите на зоопарка какво е важно за животните

Шестокласници от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" се включиха в доброволческата програма на Зоологическата градина в града. През последния месец те подготвяха информация за животните, които обитават парка, и в навечерието на Международния ден на биологичното разнообразие разказаха на посетителите за произхода, разновидностите и хранителните им навици.

„Най-важното, което се надяваме да запомнят нашите посетители от приятелските беседи с любознателните ученици на варненската гимназия, е да не храним обитателите на парка с храната, която се внася.“

Посетителите на зоологическата градина бяха запознати и с дейността на Спасителния център към варненския зоопарк.

„Всеки съвременен зоопарк трябва да се стреми към опазване на дивата природа – животните, растенията и техните местообитания. Част от тези действия са насочени и към местните животински и растителни видове. Това става както чрез проучвания и изследвания, така и чрез пряка помощ - лечение на пострадали животни.“

В Спасителния център на Зоопарк Варна попадат диви животни, които поради някаква причина са пострадали – блъснати от коли, нападнати от други животни, ранени в градска среда, изгубени малки и други. Всяко животно бива прието и лекувано в амбулаторията и сградата на центъра от специален екип - ветеринарен лекар, зооинженер, уредник и гледачи на животни.
Спасените и успешно излекувани животни се връщат на свобода обратно в природата – там, където им е мястото. На животните с трайни увреждания се предлагат подходящи за целта местообитания в зоопарка.

Спасителния център на Зоопарк Варна приема и лекува средно по 150 животни на година – бозайници, птици и влечуги от 50 различни вида. В зооколекцията на зоопарка има трайно настанени животни от защитени редки видове, някои от които – червен ангъч, бухал, сокол скитник, тръстиков блатар, блатна сова, чухал, бял щъркел, керкенез, сокол орко и други.

„Очакваме и други училища да се включат като доброволци в нашите инициативи, защото така възпитаваме децата, че природата и всеки, който е част от нея, трябва да се ценят“, призоваха от Варненския зоопарк и благодариха за активността на МГ "Д-р Петър Берон".

Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва всяка година на 22 май. Неговата основна цел е да повиши обществената осведоменост, ангажираност, подкрепа и разбиране за проблемите, свързани с биоразнообразието, както и човешката връзка с него - то е фактор за сигурността на храните, лекарствата, чистите въздух и вода, подслон и здравословна околна среда.

В света около 25% от всички животински и растителни видове са застрашени от изчезване. Затова се създават Спасителни центрове за опазване на диви животни. Зоопарковете също имат значима роля и допринасят за опазване на биологичното разнообразие на живота на Земята, като се опитват да поддържат и увеличат популацията на застрашени видове, както и при първа възможност да ги върнат в природата.

Във Варненския зоопарк са настанени няколко застрашени вида птици - розов и къдроглав пеликан, бухал, червен ангъч, сокол скитник, а от бозайниците представител е Кафявата мечка.
Ежегодното отбелязване на Международен ден на биологичното разнообразие дава възможност да се активизира съвместна работа на всички нива за изграждане на живот в хармония с природата.

2023 © Варна е / снимки: Зоопарк Варна

Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Акцентът тази година е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности
Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) стартира третото издание на Националния младежки конкурс "Аз за моята община", посветен на 12 октомври – Деня на българската община и местното самоуправление.

През 2025 г. конкурсът ще се проведе под мотото "Аз за моята община: моят глас за европейска промяна", като акцентът е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности.

В конкурса имат право да да участват младежи на възраст между 15 и 29 години – ученици, студенти и работещи, както и групи с колективни проекти.

Целта е участниците да представят конкретни примери от населените си места, където европейски проекти са допринесли за по-добра инфраструктура, социални услуги, образователни инициативи и цялостно повишаване на качеството на живот.

Институционален партньор на инициативата през 2025 г. е Представителството на Европейската комисия в България.

Няма ограничения във формата на проектите – младежите имат право да използват текстове, видеа, снимки и други креативни средства. Допълнителни точки ще бъдат присъждани на предложения, съдържащи визуални материали.

Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 30 август 2025 г.

Конкурсът е разпределен в четири категории: ученици, студенти, работещи и колективно участие.

Наградният фонд включва четири първи награди по 1000 лв., както и две поощрителни награди по 500 лв.. Победителите ще бъдат обявени на 12 октомври 2025 г. по време на Годишната среща на местните власти на НСОРБ.

Допълнителна информация за проявата може да откриете ТУК.

2025 © Варна е
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ