Мобилно меню

Втори медал за България от Зимната олимпиада

Биатлонистката ни Лора Христова завоюва бронз в индивидуалния старт на 15 километра
Втори медал за България от Зимната олимпиада

С безгрешна стрелба биатлонистката Лора Христова завоюва бронзов медал за България в индивидуалния старт на 15 километра на Зимните олимпийски игри в Милано/Кортина 2026.

23-годишната българка заслужи отличие при второто си участие на най-големия спортен форум на планетата.

Тя финишира за 42:20.1 минути, след като свали всичките 20 мишени при четирите си стрелби, за да запише най-доброто класиране в кариерата си на голямо първенство при жените.

Христова завърши 13-а в дисциплината на последното световно първенство в Ленцерхайде 2025, но този път бяга по-добре и стигна до третата позиция.

Световната шампионка Жулия Симон (Франция) триумфира в състезанието на Олимпиадата с време 41:14.6 минути. Тя допусна една грешка при втората си стрелба, но със силно ски бягане заслужи първото място. Така 29-годишната Симон се окичи с второ злато на Игрите след титлата със смесената щафета на Франция на 8 февруари.

Друга французойка Лу Жанмоно се нареди втора на 53.1 секунди, въпреки че направи два пропуска. За Жанмоно отличието също е второ на Игрите след златото със смесената щафета.

Милена Тодорова завърши 57-а с пет грешки в стрелбата, Мария Здравкова е 75-а с 6 наказателни мунити, а Валентина Димитрова при дебюта си направи само две грешки в стрелбата, но остана на 72-о място.

Бронзът на Лора Христова е втори за България на тази олимпиада, след отличието на Тервел Замфиров в алпийския сноуборд. Медалът е общо осми за страната ни от зимни олимпийски игри и първи за биатлона от бронза на Ирина Никулчина от преследването в Солт Лейк Сити 2002. Припомняме, че единствената зимна олимпийска шампионка на България Екатерина Дафовска триумфира с титлата в същата дисциплина в Нагано 1988.

“През цялото време имах информация коя в подреждането се движа. Разбира се, гледах да не мисля за това, да се концентрирам върху самото състезание, върху стрелбата най-вече. Работех спокойно, изобщо не мислех за елементите от стрелбата, за техниката от бягането и смятам, че успях да се справя до последно”. Това бяха първите думи на Лора Христова, след като завърши трета в индивидуалното състезание на 15 км в биатлона на Зимните олимпийски игри в Милано/Кортина.

"Уверена съм в себе си. Знам, че мога да стрелям добре, знам, че мога и да бягам добре и се радвам, че успях да достигна до върховата си форма, защото в началото на сезона не се чувствах много добре. Искам да благодаря на целия екип, на цялата федерация и на всички фенове, които ни подкрепят", завърши медалистката.

2026 © Варна е / източник: БНТ; снимки: БОК, Костадин Андонов, Start photo

Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Спортните клубове вече подновиха тренировъчния процес в модернизираните зали
Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Строително-ремонтните дейности в Спортен комплекс "Локомотив" във Варна завършиха и комплексът е готов отново да посрещне спортните клубове, състезателите и младите таланти на града. Модернизираната база предлага по-добри условия за тренировки, по-висока енергийна ефективност и значително по-сигурна и функционална спортна среда.

Обновяването включва трите основни спортни обекта в комплекса - закрития лекоатлетически комплекс, спортна зала "Димитър Нушев" и залата за модерен петобой. Дейностите са реализирани със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, като Община Варна осигури и допълнително финансиране за редица важни подобрения извън първоначалния обхват на проекта.

Оглед на обновената база направи кметът на Варна Благомир Коцев, заедно с директора на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмед

"Спортен комплекс "Локомотив" е цялостно обновен. Днес виждаме модерна база с нови инсталации, подобрена климатизация, мерки за енергийна ефективност и значително по-добри условия за подготовка. Отстранени са течовете по покрива, подменена е дограмата, обновени са залите и е създадена много по-комфортна среда за нашите спортисти", заяви кметът. По думите му инвестициите в обществената инфраструктура, включително и спортната, са сред ключовите приоритети на Община Варна.

"Спортът възпитава дисциплина, постоянство и характер. Инвестициите в спортна база са инвестиции в младите хора и в бъдещето на града. Продължаваме да работим по обновяването и на други спортни обекти във Варна," допълни кметът.

Директорът на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмет също подчерта значението на обновяването за спортната общност.

"От днес спортните клубове започват поетапно да се завръщат в комплекса по предварително изготвен график. Вярвам, че с този ремонт създаваме много по-добри условия за подготовка и развитие на варненските спортисти", коментира Ахмет. По думите в капиталовата програма на ОП "Спорт - Варна" е заложено и обновяването на настилката в спортна зала "Димитър Нушев", където тренират баскетболните клубове. 

Ремонтът на спортните бази обхвана всички ключови зони на комплекса и разрешава дългогодишни проблеми, свързани както с техническото състояние на базата, така и с условията за подготовка на спортистите. Сред основните дейности беше цялостното саниране на сградите чрез полагане на нова топлоизолация по фасадите и покривите. Изпълнена е и нова хидроизолация, с което са отстранени проблеми с течове и компрометирани участъци по покривните конструкции.
Напълно подменено е осветлението във всички зали с нови енергоспестяващи LED системи, които осигуряват по-добра осветеност на тренировъчните пространства и по-ниски експлоатационни разходи. Към всяка от сградите са изградени фотоволтаични системи за собствено потребление, които ще подпомогнат на електрозахранването на комплекса и ще допринесат за значително намаляване на разходите.
Съществена част от ремонта е и подмяната на дограмата в закрития лекоатлетически комплекс заедно с компрометираните метални носещи конструкции. Това беше дългогодишен проблем за базата, който пораждаше притеснения за безопасността при неблагоприятни атмосферни условия, посочи Ахмед. 

Извършена е сериозна модернизация на отоплителните, вентилационните и климатичните системи. В лекоатлетическата зала са изградени изцяло нови, а в спортна зала "Димитър Нушев" системата е значително подобрена, което осигурява много по-добра тренировъчна база за младите спортисти. Паралелно с техническите подобрения е извършено и цялостно вътрешно обновяване на спортните зали, тренировъчните пространства, съблекалните, помощните помещения и треньорските стаи. 

В закрития лекоатлетически комплекс са изградени и допълнителни санитарни помещения. Специално внимание е отделено и на безопасността и достъпността, чрез изграждане на мълниезащитна инсталация, въведени противопожарни мерки и осигурена достъпна платформа за хора в неравностойно положение.

След изпълнението на всички дейности сградите достигат клас на енергопотребление "А", като е постигнато минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки от обектите.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна