Мобилно меню

За какво да внимаваме, когато избираме ученически раници и пособия

При установяване на дефект, срокът за предявяване на рекламация е до две години, независимо дали покупката е направена от физически или от електронен магазин, подчертава експертът по права на потребителите Габриела Руменова
За какво да внимаваме, когато избираме ученически раници и пособия

В навечерието на първия учебен ден изборът на най-подходяща ученическа раница е въпрос, пред който са изправени много родители. Как да подходим, за да сме сигурни, че сме взели правилно решение, съветва експертът и основател на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

"Посещение на сайта на производителя на ученическата раница ще ни даде по-сигурна гаранция, че тя е ергономична. Когато има такова послание от търговеца на дребно, не трябва да му се доверяваме безпрекословно. След това трябва да проверим каква е вместимостта на раницата и каква тежест може са понесе, за да не се стигне до скъсване заради претоварване", обърна внимание тя в ефира на телевизия Bulgaria ON Air.

Руменова припомни, че при установяване на дефект, срокът за предявяване на рекламация е до две години, независимо дали покупката е направена от физически или от електронен магазин.

"По отношение на връщането на ученическа стока заради това, че не е харесала на детето или пък не му е по мярка, срокът е 14 дни при покупка от Интернет. От физически магазин - трябва да проверим предварително дали конкретният търговец дава такава възможност, тъй като по закон не е длъжен на това. Ако обаче е поел такъв ангажимент, е длъжен да спази уговорката", обясни още експертът. Руменова уточни, че за да бъде уважено правото на отказ, стоката не трябва да е ползвана, а само изпробвана. За покупките от физически магазини ще бъде необходим платежен документ, а за поръчаните онлайн са достатъчни и електронно създадените при покупката документи.

Връщането заради дефект е възможно и за съвсем малки ученически пособия като химикалки, гумички, флумастери и др., независимо от тяхната цена, каза още Габриела Руменова. "Законът не прави разлика по отношение на видовете стоки. При несъответствие потребителят най-вероятно ще предяви рекламация, особено ако е скъп химикал или флумастер. И е добре да направи това, тъй като по този начин ще покаже на търговеца, че трябва да бъдат коректни към нас. Тези флумастери може да спрат да пишат, защото са продавани извън срока им на годност", допълни тя.

По повод наскоро изнесената информация от американски власти за продавани през китайски платформи опасни детски стоки заради конструктивни и химически рискове Габриела Руменова предупреди винаги да се търси информация за производителя и вносителя. При липса на такава или ако не е наличен представител на търговеца в страна от Европейския съюз, който да отговаря за безопасността на стоката, да се въздържаме от покупката.

2024 © Варна е

За какво да внимаваме, когато пазаруваме за Великден

Ценни съвети за избора на яйца,бои, козунаци и агнешко месо даде експертът по потребителски права Габриела Руменова
За какво да внимаваме, когато пазаруваме за Великден

При избора на яйца за Великден потребителите да обръщат внимание на маркировката им, за да се информират за начина на отглеждане на кокошките носачки, страната на произход на продукта, размер на яйцето и срок на годност препоръча по БНТ основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

Тя обясни, че всяко яйце върху черупката трябва да има печат. Първата цифра показва как са отглеждани кокошките. С 0 се обозначават биологично отглежданите, с 1 - свободно отглежданите, с 2 – подово отглежданите и с 3 – отглежданите във ферми с клетки. След тази цифра стои обозначение за страната на произход, в която е било снесено яйцето. Размерите XL, L, М и S също трябва да се имат предвид, когато се преценява цената на яйцето. Важно е да се знае, че срокът на годност е максимум 28 дни от датата на снасяне на яйцето.

За боядисването на яйцата Руменова посъветва да се предпочитат естествени багрила от билки, плодове и зеленчуци, за да се избегнат вредните ефекти от изкуствените оцветители. При покупката на предварително боядисани яйца рисковете са свързани с това, че не може да се проследи информация за яйцата и за боите, не се знае как са съхранявани преди и след сваряването. За да останат безопасни, максималният срок за съхранение след като са сварени и то в хладилник е до седмица.  

При избора на козунаци да се внимава също за изкуствени бои и консерванти, но и за нелоялни практики. "При поставянето на козунаците и други великденски стоки в кошници и на специално обособени щендери в търговските зали умишлено или по небрежност на служителите в магазина или поради разместване от страна на клиентите се стига до несъответствие между етикета и поставения в близост продукт", даде пример тя.

Когато купуват агнешко месо, потребителите може да се ориентират за произхода му по цвета на маркировката – синият цвят показва произход България, а червеният цвят – произход, различен от българския. Трябва да се обръща внимание и дали месото е размразено след дълбоко замразяване или е охладено, както най-често се посочва, но невинаги е коректно. В навечерието на Великденските празници традиционно Българска агенция по безопасност на храните извършва масирани проверки в търговската мрежа за наличието и верността на тази информация, а при съмнения от страна на потребителите, може да се подават сигнали на горещия телефон на БАБХ: 0700 122 99 и през онлайн формата на сайта.

При покупка на сувенири за украса на дома да се внимава за бои, които остават по ръцете, а ако има малки деца наоколо, да се избягват декорации с остри ръбове, елементи и дребни части, които може да убодат, порежат или задавят малчугана.

Хората, които правят резервации за настаняване за Великден, често търсят туристически обекти със СПА центрове. За да са сигурни, че няма да бъдат подведени, е добре предварително да проверят дали обектът имат нужната категоризация и сертификат, за да предоставя такъв тип услуги.

2025 © Варна е