Мобилно меню

Започна противоминното учение ПОСЕЙДОН 2024 в Черно море

Основните усилия на участниците са насочени към усъвършенстване на нивото на оперативната съвместимост, както и подготовката на личния състав на тактическо ниво при провеждане на водолазни и противоминни операции в коалиционен формат
Започна противоминното учение ПОСЕЙДОН 2024 в Черно море

Вчера, 6 ноември, започна активната част на българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2024”. Корабите от оперативните сили, ръководени от командирът на тактическата група капитан I ранг Павлин Щерев, заедно с Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), напуснаха пристанище Бургас и пунктовете за постоянно базиране в Бургас и Варна и излязоха на море.

Действията на оперативното съединение включват изпълнение на задачи и упражнения по противоминно-подводно обследване, провеждане на кораб през предварително протрален (обезопасен) канал, бойни действия срещу въздушен противник и противодействие на асиметрични заплахи.

Отработват се и процедури по осигуряване на водолазни дейности и оказване на медицинска евакуация на пострадали водолази на море.

Минният ловец "Струма", базовият миночистач "Прибой" от състава на българските ВМС и базов миночистач "Николеску" от ВМС на Румъния отработват процедурите по приемане и предаване на товари на море по способите кораб-вертолет и кораб-кораб, елементи на сложно морско маневриране и организиране на отбраните и защитите на група кораби на котвена стоянка.

Тази година за първи път освен провеждането на епизоди на море е планирано и

подготовка на брегови центрове за теоретична подготовка и практическо отработване на взривяване на морски мини или миноподобни обекти.

Основните усилия на участниците са насочени към усъвършенстване на нивото на оперативната съвместимост, както и подготовката на личния състав на тактическо ниво при провеждане на водолазни и противоминни операции в коалиционен формат.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

Две години "Лакърдии от кокпита"

Видео подкастът е любимо място за срещи на морски ентусиасти, шкипери и професионалисти
Две години "Лакърдии от кокпита"

Видео подкастът "Лакърдии от кокпита" (Tales From The Yacht Cockpit) отбелязва своя втори рожден ден на 24 юни 2026 г.. Успешният варненски проект стартира на 24 юни 2024 г., превръщайки се бързо в любимо място за срещи на морски ентусиасти, шкипери и професионалисти.

Носител на престижните награди за морска журналистика "Тинко Трифонов"и "Море", предаването събира на едно място колоритни личности. В неформалната атмосфера на яхтения кокпит на Емилиян Ялъмов и д-р Петър Павлов гостуват както легенди на ветроходството, така и популярни имена от кулинарията, киното и културата.

С десетки хиляди гледания, успешни премиери на нови епизоди и издадена книга с най-добрите интервюта, проектът продължава да вдъхновява. Той разказва за смелостта, адреналина и романтиката на живота в синьо.

2026 © Варна е