Мобилно меню

Заведенията задължени да осигурят плащане с карти чрез ПОС терминал

Изискването влезе в сила от 1 март и важи за всички обекти за хранене и развлечения с категория две и повече звезди 
Заведенията задължени да осигурят плащане с карти чрез ПОС терминал
603

Заведенията за хранене и развлечение с категория две и повече звезди, задължително трябва да разполагат с ПОС терминал за плащане с карти и да предлагат тази възможност на клиентите. Промените в Закона за туризма, приети от Народното събрание и обнародвани в Държавен вестник миналата година, влязоха в сила от 1 март 2024 г.

Информация за възможността за плащане с карта чрез ПОС терминал трябва да е поставена на видно за клиентите място в съответния обект.

Лицата, които не спазят тези изисквания, подлежат на глоба. За физически лица, които не са търговци, глобата е от 100 до 500 лева, а за еднолични търговци и юридически лица – от 500 до 2000 лева. При повторно нарушения глобата е от 200 до 1000 лева, а за фирми – от 1000 до 4000 лева.  Ако пък клиентите не са уведомени, че могат да плащат с карта, то глобата е от 100 до 300 лева за физически лица и от 300 до 1000 лева за фирми. При повторно нарушения сумата се удвоява, отбелязват от travelnews.bg.

2024 © Варна е / снимка: posterminal.bg

Турски инвеститори със засилен интерес към Североизточна България

Община Аксаково се побратимява с Черкезкьой, която е една от най-бързо развиващите се общини в Турция
Турски инвеститори със засилен интерес към Североизточна България

Повишен интерес да инвестира в Североизточна България демонстрира турският бизнес от регион Тракия по време на организирано от Българо-турската камара посещение в няколко общини на българска делегация, в която се включи кметът на община Аксаково и председател на Асоциацията на българските черноморски общини /АБЧО/ инж. Атанас Стоилов.

В Одрин българските представители се срещнаха с кмета - адвокат Филиз Генджан Акън, и с ректора на Тракийски университет проф. Мустафа Хатиплер. Втората точка от маршрута на делегацията беше Люлебургаз, където домакин бе кметът Мират Геренли. Инвестиционният рейд  продължи в Черкезкьой и Чорлу, където домакини бяха съответно кметовете Вахап Акай и Ахмет Саръкурт.

В Черкезкьой  кметът на Аксаково инж. Атанас Стоилов и колегата му Вахап Акай взеха решение да започнат подготовката за побратимяване между община Аксаково и община Черкезкьой – една от най-бързо развиващите се в Турция, в която само през последните 10 години населението от 50 000 е станало 200 000 души, благодарение на няколко индустриални зони, които работят в района.

"Интересът на турския бизнес от регион Тракия да инвестира в бъдещия индустриален парк в Аксаково, който ще е от национално значение, е много сериозен и ние сме решени да отговорим подобаващо. Направихме първи стъпки и в установяването на сътрудничество между АБЧО и турските общини от регион Тракия", обяви инж. Стоилов.

Реализираните срещи и разговори в Турция ще имат продължение. На 5 и 6 декември в Шумен ще се проведе българо-турски бизнес форум "Североизточна България като инвестиционна дестинация". Символичен домакин ще е кметът на Шумен проф. Христо Христов в партньорство с председателя на Българо-турската търговско-индустриална камара Бурхан Неметлу и в присъствието на посланика на Република Турция в София Мехмет Саит Уянък.

В началото на юни 2025 ще има трета среща "Североизточна България – инвестиционна дестинация", домакин на която ще бъде Аксаково.

2024 © Варна е