Черноморец (Бургас) спечели Купата на България по баскетбол

Трофеят е първи за бургаския клуб от близо 50 години насам

Черноморец (Бургас) спечели Купата на България по баскетбол. Домакините на финалния турнир се наложиха категорично във финала срещу Спартак Плевен с 86:62. Трофеят е първи за Черноморец в мъжкия баскетбол от близо 50 години насам. Това е трета Купа на България във витрината на бургазлии, след 1965-а и 1975-а година.

Баскетболистите на Черноморец доминираха през целия финален мач пред своя публика и заслужено стигнаха до убедителната победа. Над 2500 зрители изпълниха Арена Бургас, за да аплодират изявите на своите.

Черноморец се възползва от еуфорията в залата, за да стартира летящо мача, със серия от 9-0. Неприятности за Спартак дойдоха отрано и с второ лично нарушение за 2 минути игра на Родни Първис, големият герой от полуфинала за плевенчани. Нещата бързо придобиха страховито изражение и Черноморец играеше на друго ниво като скорост и енергия. Бургазлии бяха почти без грешка в първата част и в двете фази на играта и след нея имаха вече двуцифрен аванс от 22:9, информира bgbasket.com.

Любо Минчев успя да промени ритъма на играта във втората четвърт, когато влизането на Станимир Маринов спря устрема на домакините и доближи Спартак само на 8 точки от Черноморец. Реакция последва разбира се и от Черноморец и новата серия от 7-0 стана факт, което вдигна аванса на "акулите" до 15 точки. Домакините бяха затворили по отличен начин подкошието си и не позволяваха да се припари отдолу, а тройките за разлика от полуфинала, не бяха в помощ на Спартак в този двубой. Първото полувреме приключи при 38:20 в полза на Черноморец.

След почивката нищо не се промени на терена, а силите на Спартак сякаш съвсем се изпариха. Все повече контраатаки на Черноморец завършваха със сам човек в нападение за домакините, който само да реализира кош. Така дистанцията се увеличи и мина 20 точки в средата на третата част, а след това стигна и 30 при 58:28.

За 30 игрови минути Спартак бе стигнал едва до 33 точки с кошмарни проценти на успеваемост. От другата страна Черноморец вече се забавляваше на игрището, без да намалява оборотите, за радост на феновете по трибуните. Така се стигна и до най-голямата разлика във финална среща за Купата на България от десетилетия насам. Вкарването на кошове продължи до последно, включително и от втората петица на бургазлии. 15 секунди преди сирената, само да обере овации на терена влезе и контузеният Христо Захариев.

Героят на турнира за Черноморец бе Алекс Уандие, който класира тима си на финал, а бе и най-резултатен в последния мач за трофея с 18 точки за победата. 13 вкара Травис Макконико, по 10 - Шон Смит и Андрей Иванов, като Иванов овладя и 8 борби.

16 точки за Спартак реализира Родни Първис, който напусна за пет лични нарушения преди финалната минута от мача и излезе веднага от залата ядосан и с реплики към съдиите. Талиб Занна вкара 10 точки и взе 13 борби, но изобщо не помогна на отбора си.

Както ВАРНА Е ви информира, Черно море Тича отстъпи още в първия си двубой от програмата на турнира за Купата на България, като загуби от Балкан (Ботевград) с 69:88 и отпадна на четвъртфинал.

2024 © Варна е / снимки: НБЛ

Черно море Тича загуби от Рилски спортист

Двубоят в Самоков завърши при резултат 98:76

Черно море Тича загуби като гост на Рилски спортист в мач от поредния кръг на Националната баскетболна лига. Двубоят в „Арена Самоков“ завърши при резултат 98:76 в полза на домакините.

След оспорвана първа четвърт отборът на Рилски спортист се добра до аванс от 3 точки. Втората част също бе интригуваща, като за момент Черно море Тича излезе напред в резултата, но в крайна сметка почивката на полувремето дойде при резултат 51:46 в полза на тима от Самоков.

През третата четвърт домакините продължиха да поддържат и да увеличават аванса си, като постепенно отчайваха гостуващия тим на Черно море Тича. След 30 минути игра отборът на Рилски спортист водеше с 15 точки пред съперника.

Във финалната четвърт самоковският тим не изневери на стила си и до края си осигури спокойно ценната победа с 98:76.

След поредното си поражение в ТОП 6 на националната баскетболна лига, Черно море Тича остава на шестата позиция с актив от 11 победи и 20 загуби. В следващия кръг варненци гостуват на ЦСКА. Двубоят е на 22 април -  понеделник, от 18 часа.