Спартак (Варна) победи Добруджа и остава лидер във Втора лига

"Соколите" спечелиха дербито на Североизтока с 2:1

Спартак (Варна) спечели дербито на Североизтока във Втора лига, като се наложи над Добруджа с 2:1 в мач от 28-ия кръг. Успехът означава, че "соколите" ще останат на върха в подреждането, дори Септември да победи при гостуването си на Марица в Пловдив. Двата гола за Спартак в мрежата на Добруджа наниза Ахмед Ахмедов в рамките на 7 минути през първата част. Почетното попадение за Добруджа дойде в добавеното време на мача.

Очаквано Спартак влезе по-активно в двубоя пред собствена публика и играта в началните минути се водеше предимно в половината на тима от Добрич. Резултатът беше открит в 22-рата минута. Точен беше Ахмедов, който се възползва от отлично центриране на Ивей Ромееш от десния фланг. Седем минути по-късно Ахмедов удвои преднината на Спартак, отново изведен от Ивей Ромееш. Панамецът изпревари вратаря на Добруджа Аргилашки и поднесе топката пред голлинията за Ахмедов. Въпреки отчаяния опит на Здравко Серафимов да предотврати гола, нападателят на Спартак за втори път изпрати топката в мрежата на гостите. В добавеното време на първата част шут на Даниел Начев бе блокиран, а след това Румен Руменов стреля в ръцете на вратаря на Добруджа. Капитанът на Спартак Виктор Митев също опита късмета си с удар извън наказателното поле, но след рикошет топката излезе в ъглов удар.

Добруджа можеше да се върне в мача след час игра, когато Ивайло Климентов бе изведен отлично в наказателното поле на Спартак, но Ангел Грънчов със самоотвержена изява блокира удара му. Шест минути по-късно напречната греда попречи на Ахмед Ахмедов да оформи своя хеттрик в мача, а подаването отново дойде от Ивей Ромееш.

В ответната атака тимът от Добрич спечели ъглов удар, а след неговото изпълнение чудесен удар с глава на Димитър Пиргов постави на изпитание Никола Виденов, който обаче се справи и изби топката. В 71-вата минута неразбирателство между Ангел Грънчов и вратаря Никола Виденов позволи на резервата Преслав Йорданов да отправи удар, макар и от малък ъгъл, но топката се отби от дясната греда и излезе в аут.

Гостите стигнаха до почетно попадение в първата минута на добавеното време. Георги Пашов центрира остро в наказателното поле на варненци, където Ивайло Климентов бе оставен непокрит и отблизо намали - 2:1.

До края гостите не успяха да застрашат сериозно вратата на Виденов и срещата завърши с успех за Спартак - 2:1.

В следващия кръг на шампионата във втора лига, "соколите" ще се изправят срещу Струмска слава 1927 (Радомир). Двубоят ще се играе в курортния комплекс Албена на 20 април - събота, от 17 часа.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна

Илиан Илиев: Да се класираме за Евротурнирите ще е награда за труда на целия отбор

Мачът срещу ЦСКА ще е труден, трябва доста да се потрудим, за да постигнем добър резултат, отбеляза старши треньорът на Черно море

Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев коментира важната победа, която отборът му постигна срещу Лудогорец с 4:0 в 33-тия кръг на елитната ни футболна лига.

"Подходихме изключително правилно в мача. Всички знаем, че Лудогорец са отбор, който умее да наказва всяка грешка и ние трябваше да бъдем много внимателни за това как тръгваме да търсим успеха. Аз мисля, че 4:0 е малко тежък резултат от гледна точка на това, което беше показано в мача. Лудогорец може би повече притежаваха топката, но ние си използвахме ситуациите на контраатака, за да отбележим третия и четвъртия гол."

Поздравления за момчетата, изиграхме мача умно, но това не означава нищо, тъй като най-важният ни мач е следващият - в София срещу ЦСКА."

Илиан Илиев подчера, че основното, което отличава играта на отбора му през този сезон в сравнение с предишните е значително подобрената игра в защита.

"Поздравления за представянето на момчетата като цяло и за желанието, което демонстрираха във всеки мач. Въпреки че говорим позитивно, трябва да отбележим и обратната страна - записахме пет мача като гости, в които не отбелязахме гол. Ако бяхме отбелязвали, щяхме да сме много по-близо до Лудогорец в класирането."

Старши треньорът на "моряците" призна, че непрекъснато повишава изискванията пред футболистите си, за да върви отборът напред.

"Победната ни серия вкъщи е и благодарение на нашите фенове, които ни подкрепят във всеки един мач. И не го казваме от куртоазия, а защото наистина го мислим. В момента, в който се постигна тази симбиоза между нас и феновете, които ни подкрепяха дори в лоши моменти, мисля, че резултатите тогава дойдоха."

Илиан Илиев коментира и предстоящото гостуване в София за следващия двубой срещу ЦСКА.

"Трябва да отидем и да се представим добре. Ще ни е трудно със сигурност, ЦСКА е добър отбор. Стамен Белчев направи тази схема, която да покаже всички качества на тима. Ще ни е доста трудно и трябва доста да се постараем, за да постигнем добър резултат. Ние имаме желанието да се класираме за Евротурнирите - това ще е награда за труда на целия отбор, но ще трябва да преминем успешно през този важен и труден мач."