Спартак (Варна) победи Добруджа и остава лидер във Втора лига

"Соколите" спечелиха дербито на Североизтока с 2:1

Спартак (Варна) спечели дербито на Североизтока във Втора лига, като се наложи над Добруджа с 2:1 в мач от 28-ия кръг. Успехът означава, че "соколите" ще останат на върха в подреждането, дори Септември да победи при гостуването си на Марица в Пловдив. Двата гола за Спартак в мрежата на Добруджа наниза Ахмед Ахмедов в рамките на 7 минути през първата част. Почетното попадение за Добруджа дойде в добавеното време на мача.

Очаквано Спартак влезе по-активно в двубоя пред собствена публика и играта в началните минути се водеше предимно в половината на тима от Добрич. Резултатът беше открит в 22-рата минута. Точен беше Ахмедов, който се възползва от отлично центриране на Ивей Ромееш от десния фланг. Седем минути по-късно Ахмедов удвои преднината на Спартак, отново изведен от Ивей Ромееш. Панамецът изпревари вратаря на Добруджа Аргилашки и поднесе топката пред голлинията за Ахмедов. Въпреки отчаяния опит на Здравко Серафимов да предотврати гола, нападателят на Спартак за втори път изпрати топката в мрежата на гостите. В добавеното време на първата част шут на Даниел Начев бе блокиран, а след това Румен Руменов стреля в ръцете на вратаря на Добруджа. Капитанът на Спартак Виктор Митев също опита късмета си с удар извън наказателното поле, но след рикошет топката излезе в ъглов удар.

Добруджа можеше да се върне в мача след час игра, когато Ивайло Климентов бе изведен отлично в наказателното поле на Спартак, но Ангел Грънчов със самоотвержена изява блокира удара му. Шест минути по-късно напречната греда попречи на Ахмед Ахмедов да оформи своя хеттрик в мача, а подаването отново дойде от Ивей Ромееш.

В ответната атака тимът от Добрич спечели ъглов удар, а след неговото изпълнение чудесен удар с глава на Димитър Пиргов постави на изпитание Никола Виденов, който обаче се справи и изби топката. В 71-вата минута неразбирателство между Ангел Грънчов и вратаря Никола Виденов позволи на резервата Преслав Йорданов да отправи удар, макар и от малък ъгъл, но топката се отби от дясната греда и излезе в аут.

Гостите стигнаха до почетно попадение в първата минута на добавеното време. Георги Пашов центрира остро в наказателното поле на варненци, където Ивайло Климентов бе оставен непокрит и отблизо намали - 2:1.

До края гостите не успяха да застрашат сериозно вратата на Виденов и срещата завърши с успех за Спартак - 2:1.

В следващия кръг на шампионата във втора лига, "соколите" ще се изправят срещу Струмска слава 1927 (Радомир). Двубоят ще се играе в курортния комплекс Албена на 20 април - събота, от 17 часа.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна

Илиан Илиев: Трябва да сме по-креативни в реванша, за да имаме успех

Изиграхме мача срещу Апоел Беер Шева умно, но не трябваше да сме чак толкова предпазливи, отбеляза наставникът на "моряците"

Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев коментира представянето на своите футболисти в първия двубой срещу Апоел Беер Шева във втория предварителен кръг от Лигата на конференциите, завършил при резултат 0:0

"Съперникът си влезе в двубоя както трябва, просто ние влязохме малко прекалено респектирани и това се отрази на представянето ни в първите 15-20 минути.

Разбира се, казах на футболистите да са прагматични в мача, но те явно го приеха доста буквално в началото.

След това мисля, че имаше моменти до почивката, в които бяхме равностойни. За второто полувреме направихме някои промени, за да се опитаме да задържим топката в предни позиции и мисля че се получи, имаше ситуации, в които дори можеше да решим мача в наша полза."

Опитният наставник отбеляза, че от гледна точка на рутината на двата отбора, ситуацията на терена като цяло е била нормална и очаквана.

"Апоел Беер Шева е отбор с опит в Европа, докато нас ни измъчваше до последно неизвестност на какво ниво сме спрямо конкуренцията в чужбина. Това беше причина да влезем в мача малко по-предпазливо. Говорихме на почивката с футболистите и мисля, че през второто полувреме играха малко по-освободено.

Видя се, че имаме резерви в креативен план. В такива равностойни мачове една ситуация може да реши всичко.

Не трябва да съжаляваме за пропуските, важното е, че сме успели да създадем ситуации, все пак. Надявам се във втория мач да имаме повече ситуации, да успеем да отбележим и да продължим."

Илиан Илиев подчерта, че като цяло е доволен, че отборът му е изиграл мача умно и с изключение на ситуацията в първата минута не е дал възможност на съперника да достигне до добри ситуации за гол.

"Реванша ще го играем на "наш" терен, надяваме се да има повече публика.

Апоел Беер Шева си остават същият добър отбор, но ние трябва да повишим креативността, за да разчитаме на успех", завърши специалистът.