Мобилно меню

Близо 1500 детски градини и училища ще получат допълнително финансиране

По проект „Силен старт“ се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайното приобщаване в предучилищното образование
Близо 1500 детски градини и училища ще получат допълнително финансиране
1043

Близо 1500 детски градини и училища с групи за задължително предучилищно образование (66 % от всички в страната) са одобрени и могат да получат финансиране за реализиране на дейности в подкрепа на децата и семействата по проект „Силен старт“ на МОН. Проектът ще се изпълнява в продължение на 5 години, като през този период във висококачественото образование и грижи в ранна детска възраст ще бъдат инвестирани 105 400 000 лв. Средствата са от Европейския социален фонд и от националния бюджет.

В проекта са включени градини и училища от всички области на страната, като в Габрово, Кюстендил, Ловеч, Силистра, Търговище, Ямбол активността е 100 %.

По проект „Силен старт“ се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайното приобщаване в предучилищното образование. За целта детските градини могат да наемат психолози, логопеди и ресурсни учители. Чрез финансирането на тази дейност ще се подобрят възможностите за осъществяване индивидуална и групова работа за психо-социална рехабилитация, както за подкрепа на развитие на интересите и способностите на децата с изявени дарби.

На фокус е и достъпът и трайното приобщаване на деца в предучилищното образование, за да се намали броят на отпаднали от образователната система. Още на ниво градина или ясла децата ще бъдат включвани в допълнителни обучения, занимания по интереси, спортни занимания, дейности, свързани с опазване на природата и др.

Чрез различни инициативи и мероприятия родители ще бъдат активно включвани в процеса на предучилищно образование и в живота на образователната институция. Интензивното взаимодействие с родителите ще се реализира на ниво детска градина и яслени групи и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование с цел формиране на положителни нагласи към образованието и към пълноценното участие на децата в образователния процес.

Предвидени са и обучения на над 3 500 педагогически и непедагогически специалисти (медиатори и социални работници), които предоставят експертно-методическа помощ по дейностите за личностно развитие.

Предстои одобрените образователни институции да заявят в кои конкретни дейности ще участват, като се очаква първите да стартират най-късно до началото на учебната 2024/2025 година. Наетите педагогически и непедагогически специалисти вече осигуряват обща и допълнителна подкрепа на личностното развитие.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Министерство на образованието и науката

До месеци: Детска ясла №7 “Роза” ще може да приеме нови 50 деца

Строящата се пристройка вече има поставена дограма и изградени инсталации, в момента се извършват довършителни работи в помещенията, предстои полагане на външна изолация по стените и довършване на фасадата
До месеци: Детска ясла №7 “Роза” ще може да приеме нови 50 деца

В края на месец май - началото юни може да бъде обявено класиране за две яслени групи в детска ясла №7 "Роза" в район „Приморски“, предвиждат от дирекция "Здравеопазване" в Община Варна. Това ще стане възможно след предстоящото през април завършване на строителството и въвеждане в експлоатация на новата пристройка за две нови групи в детското заведение. 

Сградата вече има поставена дограма и изградени инсталации, в момента се извършват довършителни работи в помещенията. Предстои полагане на външна изолация по стените и довършване на фасадата. 

Двуетажната пристройка с капацитет около 50 места е с разгъната застроена площ от 320 кв. м, като на всеки от етажите са разположени входно фоайе за родителите, гардеробно помещение за децата, просторно санитарно помещение и помещение за сън и дневни занимания с квадратура от 110 кв. м за всяка група. 

На всеки етаж има още кабинет за медицинския персонал, както и помещение за изолиране на болни деца до прибирането им родител.

Проектът на пристройката е изцяло съобразен с актуалните изисквания за достъпна среда – изграден е подходящ подход към сградата, предвиден е и асансьор с възможност за придвижване на хора в колички. 

Изградена е топла връзка със стария корпус на яслата, която беше основно ремонтирана през 2023 г. за отопление ще се ползват както климатици, така и съществуващата локална инсталация на газ. Вече е закупено обзавеждането за двете групи, както и специалните стерилизатори. 

След предстоящия прием за пристройката групите в Детска ясла №7 "Роза" ще станат общо осем.

Всяка от тях ще има отделна площадка за игра. В двора е изградена и спортна площадка. Заедно със строителството на новата сграда беше асфалтиран и паркингът на заведението, където по изискване е монтирана зарядна станция за електромобили. 

Пристройката на детска ясла №7 "Роза" се реализира по "Програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2020 – 2022 г." на Министерство на образованието и науката.

Проектът е на стойност близо 2,8 млн. лв., като безвъзмездното финансиране е в размер на 600 000 лв.

Програмата има за цел финансиране на материалната база, която гарантира здравословни и качествени условия за децата в детските ясли, детските градини и училищата. Тя предвижда чрез изграждането на нови сгради за детски ясли и разширяването на съществуващите чрез пристройки и надстройки да се намали недостигът на свободни места и да се създадат условия за здравословна среда и нормално физическо и психическо развитие на децата

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна