Мобилно меню

Близо 1500 детски градини и училища ще получат допълнително финансиране

По проект „Силен старт“ се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайното приобщаване в предучилищното образование
Близо 1500 детски градини и училища ще получат допълнително финансиране
1173

Близо 1500 детски градини и училища с групи за задължително предучилищно образование (66 % от всички в страната) са одобрени и могат да получат финансиране за реализиране на дейности в подкрепа на децата и семействата по проект „Силен старт“ на МОН. Проектът ще се изпълнява в продължение на 5 години, като през този период във висококачественото образование и грижи в ранна детска възраст ще бъдат инвестирани 105 400 000 лв. Средствата са от Европейския социален фонд и от националния бюджет.

В проекта са включени градини и училища от всички области на страната, като в Габрово, Кюстендил, Ловеч, Силистра, Търговище, Ямбол активността е 100 %.

По проект „Силен старт“ се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайното приобщаване в предучилищното образование. За целта детските градини могат да наемат психолози, логопеди и ресурсни учители. Чрез финансирането на тази дейност ще се подобрят възможностите за осъществяване индивидуална и групова работа за психо-социална рехабилитация, както за подкрепа на развитие на интересите и способностите на децата с изявени дарби.

На фокус е и достъпът и трайното приобщаване на деца в предучилищното образование, за да се намали броят на отпаднали от образователната система. Още на ниво градина или ясла децата ще бъдат включвани в допълнителни обучения, занимания по интереси, спортни занимания, дейности, свързани с опазване на природата и др.

Чрез различни инициативи и мероприятия родители ще бъдат активно включвани в процеса на предучилищно образование и в живота на образователната институция. Интензивното взаимодействие с родителите ще се реализира на ниво детска градина и яслени групи и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование с цел формиране на положителни нагласи към образованието и към пълноценното участие на децата в образователния процес.

Предвидени са и обучения на над 3 500 педагогически и непедагогически специалисти (медиатори и социални работници), които предоставят експертно-методическа помощ по дейностите за личностно развитие.

Предстои одобрените образователни институции да заявят в кои конкретни дейности ще участват, като се очаква първите да стартират най-късно до началото на учебната 2024/2025 година. Наетите педагогически и непедагогически специалисти вече осигуряват обща и допълнителна подкрепа на личностното развитие.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Министерство на образованието и науката

От 15 май: Започва електронният прием в детските градини

Заявленията ще се регистрират в срок до 23:59 часа на 30 май
От 15 май: Започва електронният прием в детските градини
639

От 10:00 часа на 15 май 2025 година ще бъде активна електронната система за прием в общинските детски градини, включително и за яслените групи към тях. В същия срок документи ще се подават и за подготвителните групи в училищата. Заявленията ще се регистрират в срок до 23:59 часа на 30 май. Резултатите от трите класирания ще бъдат обявени съответно на 2, 16 и 25 юни, съобщават от дирекция "Образование и младежки дейности" към Община Варна.

Водещ критерий за прием на детето е близостта на детската градина или училището до постоянния му или настоящ адрес. Спрямо този критерий при класирането се взима под внимание времето на уседналост на детето, за което се получават различен брой точки. За прием в първа и предучилищна група по този критерий максимум 500 точки получават децата с 2 и над 2 години уседналост. За яслите максимум точки получават децата с непроменен през последните 10 месеца адрес.

По допълнителните критерии максимум 10 точки получават децата с двама работещи или регистрирани в Бюрото по труда с право на парично обезщетение родители, близнаците, децата със заболявания, деца с един или двама починали родители. С преференции се ползват и семействата, в които един от родителите е със заболяване.  

10 точки получават и децата от многодетни семейства, настанените в приемно семейство или при роднини, под полицейска закрила и тези от специализираните институции. 10 точки по този критерий получават децата, които имат братя или сестри в същата ясла или детска градина; ако са посещавали яслените групи на същото учебно заведение, както и децата с неизвестни родители.

Точки се получават и в зависимост от подредбата на желанията от 1 до 7 място. За първо желание точките са 7, съответно за последното седмо желание се получава  1 точка.

Информация относно записването и електронния прием родителите могат да получат на адрес dg.uslugi.io. На сайта е публикуван график на дейностите за прием за учебната 2025/2026 г.

В рубриката "Указания" родителите могат да намерят най-често задаваните въпроси и отговори относно приема, както и телефони за връзка с експерти от Дирекция "Образование и младежки дейности" към Община Варна.

За учебната 2025/2026 година ДГ №17 "Петър Берон" няма да има прием на деца от първа възрастова и яслена група, поради стартиране на ремонт.

ДГ№18 "Чайка" няма да приема деца в яслена група за учебната 2025/2026 година поради предстоящо стартиране на ремонтни дейности.

2025 © Варна е