Мобилно меню

Министърът на образованието във Варна: Ще работим за увеличаване на финансирането за детските градини

Необходимо да се предвиди по-голям ресурс през следващата година, системата трябва да се фокусира върху личностното развитие на децата, категоричен е проф. Галин Цоков
Министърът на образованието във Варна: Ще работим за увеличаване на финансирането за детските градини

 

"Ще работим за увеличаване на целевото финансиране за детските градини и на броя на националните програми, предназначени изцяло за тях, през 2024 година."

Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на среща с директори от училищното и предучилищното образование от цялата страна, която се проведе във Варна. Дискусията се организира от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета и бе открита от неговия председател Диян Стаматов, а в обсъжданията участваха народните представители Красимир Вълчев, Медиха Енвер Мехмед-Хамза и Даниел Лорер.

Министър Цоков подчерта, че с приетия бюджет отчасти се решават проблемите с недостига на финансиране за детските градини, но е необходимо да се предвиди по-голям ресурс през следващата година. “Трябва да сме наясно, че основите на добрите резултати на децата се полагат още в периода на предучилищното образование”, каза той. Професорът подчерта, че се работи и за започване на ранна педагогическа подкрепа още от яслена възраст. Цитирани бяха и изследвания, които показват, че тези години са ключови за личностното развитие на децата.

“Тази година е определена от ЕС като годината на уменията. Именно уменията ще са в основата на успехите на образователните системи в утрешния ден и ние трябва да работим за тази трансформация”, каза още проф. Цоков. Той поясни, че системата трябва да се фокусира върху личностното развитие на децата. “Промяната ще бъде трудна и ще изисква време, но днес трябва да положим основите, за да се случи това на практика.”

Сред дискутираните теми бяха промените при конкурсите за избор на училищни директори, обезпечаването на яслите и детските градини и др. Все още учителите и директорите срещат технически проблеми при работата си с изградената единна електронна система в образованието. “Първостепенна задача е да подобрим нейното функциониране, защото тя трябва да улеснява вашата работа, а не да я затруднява”, каза проф. Цоков. По думите му вече са проведени редица срещи с разработчиците на платформата и от тях са изискани бързи действия за подобряване на системата и продължаване на надграждането й.

“Трябва да сме наясно, че пътят за осъвременяване и модернизиране на обучението ни преминава през дигитализацията. Решенията в тази област обаче трябва да се взимат съвместно от МОН и образователните институции”, допълни министърът.

2023 © Варна е / снимка: Министерство на образованието и науката

До месеци: Детска ясла №7 “Роза” ще може да приеме нови 50 деца

Строящата се пристройка вече има поставена дограма и изградени инсталации, в момента се извършват довършителни работи в помещенията, предстои полагане на външна изолация по стените и довършване на фасадата
До месеци: Детска ясла №7 “Роза” ще може да приеме нови 50 деца
579

В края на месец май - началото юни може да бъде обявено класиране за две яслени групи в детска ясла №7 "Роза" в район „Приморски“, предвиждат от дирекция "Здравеопазване" в Община Варна. Това ще стане възможно след предстоящото през април завършване на строителството и въвеждане в експлоатация на новата пристройка за две нови групи в детското заведение. 

Сградата вече има поставена дограма и изградени инсталации, в момента се извършват довършителни работи в помещенията. Предстои полагане на външна изолация по стените и довършване на фасадата. 

Двуетажната пристройка с капацитет около 50 места е с разгъната застроена площ от 320 кв. м, като на всеки от етажите са разположени входно фоайе за родителите, гардеробно помещение за децата, просторно санитарно помещение и помещение за сън и дневни занимания с квадратура от 110 кв. м за всяка група. 

На всеки етаж има още кабинет за медицинския персонал, както и помещение за изолиране на болни деца до прибирането им родител.

Проектът на пристройката е изцяло съобразен с актуалните изисквания за достъпна среда – изграден е подходящ подход към сградата, предвиден е и асансьор с възможност за придвижване на хора в колички. 

Изградена е топла връзка със стария корпус на яслата, която беше основно ремонтирана през 2023 г. за отопление ще се ползват както климатици, така и съществуващата локална инсталация на газ. Вече е закупено обзавеждането за двете групи, както и специалните стерилизатори. 

След предстоящия прием за пристройката групите в Детска ясла №7 "Роза" ще станат общо осем.

Всяка от тях ще има отделна площадка за игра. В двора е изградена и спортна площадка. Заедно със строителството на новата сграда беше асфалтиран и паркингът на заведението, където по изискване е монтирана зарядна станция за електромобили. 

Пристройката на детска ясла №7 "Роза" се реализира по "Програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2020 – 2022 г." на Министерство на образованието и науката.

Проектът е на стойност близо 2,8 млн. лв., като безвъзмездното финансиране е в размер на 600 000 лв.

Програмата има за цел финансиране на материалната база, която гарантира здравословни и качествени условия за децата в детските ясли, детските градини и училищата. Тя предвижда чрез изграждането на нови сгради за детски ясли и разширяването на съществуващите чрез пристройки и надстройки да се намали недостигът на свободни места и да се създадат условия за здравословна среда и нормално физическо и психическо развитие на децата

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна