Мобилно меню

Българската антарктическа експедиция отплава от Аржентина

Южноамериканското пристанище бе последна спирка на експедицията по пътя ѝ към българската антарктическа база на остров Ливингстън
Българската антарктическа експедиция отплава от Аржентина
608

Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421), от състава на ВВМУ, отплава от пристанището в Мар дел Плата на 5 февруари 2023 г. в 18 ч. местно време (23 ч. българско), съобщават от ВВМУ "Н. Й. Вапцаров". В церемонията по изпращането участваха българският посланик в Аржентина – Н. Пр. Стоян Михайлов, и контраадмирал Марсело Тарапов, генерален директор на обучението и подготовката на Военноморските сили на Аржентина и участник в 12 полярни експедиции до Антарктида.

Южноамериканското пристанище бе последната спирка на плавателния съд по пътя му към българската антарктическа база на остров Ливингстън. От Мар дел Плата на борда му се качиха и участниците в 31-вата българска полярна експедиция, сред които са учени и изследователи от Българския антарктически институт, началникът на Морско училище – флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, както и логистици, които ще извършат строителни дейности в българската база на Южния полюс.

Преди тръгване пасажерите на "Св. св. Кирил и Методий" преминаха специален инструктаж по безопасност, проведен от командира на кораба – капитан II ранг Николай Данаилов, капитан далечно плаване Кирил Маринов и флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров.

2023 © Варна е / снимки: ВВМУ

Варна е домакин на Българския географски фестивал

10-ото издание на най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята, се провежда на 26 и 27 април
Варна е домакин на Българския географски фестивал

На 26 и 27 април 2025 г. Варна ще бъде домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята. Ежегодният културно-образователен форум е посветен на познанието за Земята, геопространствените технологии и опазването на околната среда. Участници в него са ученици, учители, студенти, учени и любители на географията. Традицията е всяка година фестивалът да се провежда в различен град на България.

Програмата му включва изложби, конкурси за ученици, студенти и учители, научно-популярни презентации на изявени личности, ученически и студентски състезания и др.

Организатори на събитието тази година са Община Варна, Геолого-географският факултет на СУ "Св. Климент Охридски", Първа езикова гимназия - Варна и Географ БГ. Очаква се над 500 участници от цялата страна да посетят фестивала. Събитията от фестивалната програма ще се проведат на територията на Първа езикова гимназия - Варна. 

В първия ден на фестивала Първа езикова гимназия - Варна ще се превърне в сцена на целодневен географски празник с богата програма от образователни, демонстрационни и състезателни събития. От 10 до 15 ч. дворът на училището ще бъде оживен от тематични географски щандове, докато паралелно в залите ще се проведат различни дейности: ученическо състезание по картиране и оценка на екосистемни услуги, обучение по работа с QGIS – софтуер за ГИС с отворен код, както и демонстрация на безпилотна летателна система и въздушна снимка с дрон. В 13:30 ч. ще бъде официалното откриване на събитието, последвано от научнопопулярни презентации на доц. Георги Бърдаров, Владимир Николов и Свилен Русанов. Следобед ще се проведе отборното състезание "Географиада", а вечерта ще завърши със студентски куиз и празнична географска вечер. 

Вторият ден на географския форум в I ЕГ ще започне с индивидуалното състезание "Разходка с изненади" за регистрирани участници, което ще се проведе от 8:30 до 10:30 ч., паралелно с холистичен семинар за учители в Актовата зала на гимназията. От 11 ч. ще се представят вдъхновяващи географски презентации на пътешественици, сред които Боян Петров и Кристиан Кирилов. В 12:10 ч., ще се проведе финалният кръг на ученическото отборно състезание "Географиада". Програмата ще завърши с церемония по награждаване и официално закриване на фестивала от 13:30 часа. 

Тази година фестивалът във Варна е посветен на 100-годишнината от създаването на специалност "География" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се осъществява с подкрепата на "Клет България", "Explorers Club Bulgaria", НИГГГ при БАН, National Geographic България, QGIS.БГ и Pixel Company.

2025 © Варна е