Мобилно меню

Фотоизложба "Фантастични умове" подредиха във Варна

Експозицията представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрофизика и изкуствен интелект
Фотоизложба "Фантастични умове" подредиха във Варна

Гордеем се с брилянтните млади умове на Варна, които прославят града и страната ни по целия свят. Ще продължим да ги подкрепяме, така че да останат в нашия град и да продължат да допринасят за неговото развитие. Това каза кметът Благомир Коцев пред участниците в 51-вата Национална младежка астрономическа конференция, която се провежда в НАОП "Николай Коперник" във Варна до 30 март.

Той участва в откриването на фотоизложбата "Фантастични умове", която е специално издание на проекта "Моите будители". Експозицията представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрофизика и изкуствен интелект от най-престижните международни олимпиади и се реализира от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН). 

Четирима варненски ученици и двама техни ръководители са участвали в Олимпийските отбори по природни науки през миналата година.

Това са възпитаниците на МГ "Д-р Петър Берон" Веселин Маркович (спечелил 2 сребърни и 2 бронзови медала по математика и информатика), Деян Хаджи-Манич (спечелил 1 златен и 1 бронзов медал по математика и изкуствен интелект), Светослав Арабов (спечелил 1 златен медал по астрономия) и Антон Стоянов (спечелил 1 бронзов медал по астрономия) и ръководителите им по астрономия и астрофизика Ева Божурова и Захари Дончев

"В отборите ние не просто решаваме задачи и се готвим за състезания, а ставаме приятели, едно семейство с общи интереси и цели, което заедно работи за България", сподели по време на откриването на изложбата Веселин Маркович. За него 2025 г. е последна в училище. Той очаква за трета поредна година да бъде част от националните ни отбори по математика и информатика.  

За ръководителя на отбора по астрономия Ева Божурова науката за звездите е "болест", за която няма лечение и променя съдбата на "заразените". Нейният подход още към най-малките ученици в школите към НАОП "Николай Коперник" е да развива нестандартното мислене и идеи. 

Организаторите на изложбата от своя страна споделят, че медалите от националните и международни олимпиади са най-високото възможно признание, което един ученик може да постигне. Нивото на тези състезания е над университетското, а издръжливостта на умствено, психическо и физическо натоварване по време на подготовката и участието в тях е забележителна. Олимпийските състезания създават мрежа от най-добрите умове на планетата и са трамплин за успешна кариера в науката, бизнеса, обществения живот. 

През 2024 г. българските олимпийци, водени от техните ръководители, спечелиха от най-престижните международни олимпиади 40 медала (2 златни, 14 сребърни и 24 бронзови). Заедно с останалите европейски, балкански, младежки и момичешки олимпиади, общо завоюваните медали от националните отбори са 91 (11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови). 

Изложбата, посветена на българските олимпийски отбори по природни науки от 2024 г. и техните ръководители, ще остане във Варна 10 дни. От Сдружението на олимпийските отбори обещават догодина тя да продължи с третото си издание и да представи следващото поколение олимпийци.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Варна е домакин на Българския географски фестивал

10-ото издание на най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята, се провежда на 26 и 27 април
Варна е домакин на Българския географски фестивал

На 26 и 27 април 2025 г. Варна ще бъде домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята. Ежегодният културно-образователен форум е посветен на познанието за Земята, геопространствените технологии и опазването на околната среда. Участници в него са ученици, учители, студенти, учени и любители на географията. Традицията е всяка година фестивалът да се провежда в различен град на България.

Програмата му включва изложби, конкурси за ученици, студенти и учители, научно-популярни презентации на изявени личности, ученически и студентски състезания и др.

Организатори на събитието тази година са Община Варна, Геолого-географският факултет на СУ "Св. Климент Охридски", Първа езикова гимназия - Варна и Географ БГ. Очаква се над 500 участници от цялата страна да посетят фестивала. Събитията от фестивалната програма ще се проведат на територията на Първа езикова гимназия - Варна. 

В първия ден на фестивала Първа езикова гимназия - Варна ще се превърне в сцена на целодневен географски празник с богата програма от образователни, демонстрационни и състезателни събития. От 10 до 15 ч. дворът на училището ще бъде оживен от тематични географски щандове, докато паралелно в залите ще се проведат различни дейности: ученическо състезание по картиране и оценка на екосистемни услуги, обучение по работа с QGIS – софтуер за ГИС с отворен код, както и демонстрация на безпилотна летателна система и въздушна снимка с дрон. В 13:30 ч. ще бъде официалното откриване на събитието, последвано от научнопопулярни презентации на доц. Георги Бърдаров, Владимир Николов и Свилен Русанов. Следобед ще се проведе отборното състезание "Географиада", а вечерта ще завърши със студентски куиз и празнична географска вечер. 

Вторият ден на географския форум в I ЕГ ще започне с индивидуалното състезание "Разходка с изненади" за регистрирани участници, което ще се проведе от 8:30 до 10:30 ч., паралелно с холистичен семинар за учители в Актовата зала на гимназията. От 11 ч. ще се представят вдъхновяващи географски презентации на пътешественици, сред които Боян Петров и Кристиан Кирилов. В 12:10 ч., ще се проведе финалният кръг на ученическото отборно състезание "Географиада". Програмата ще завърши с церемония по награждаване и официално закриване на фестивала от 13:30 часа. 

Тази година фестивалът във Варна е посветен на 100-годишнината от създаването на специалност "География" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се осъществява с подкрепата на "Клет България", "Explorers Club Bulgaria", НИГГГ при БАН, National Geographic България, QGIS.БГ и Pixel Company.

2025 © Варна е