Мобилно меню

Министър Цоков във Варна: Удвоено е финансирането на българските експедиции и проучвания в Антарктида

С придобиването на кораба "Св. Св. Кирил и Методий" се отвори нов хоризонт и потенциал за разширяване на научните изследвания
Министър Цоков във Варна: Удвоено е финансирането на българските експедиции и проучвания в Антарктида

Осигурено е двойно увеличение на финансирането на българските експедиции и проучвания в Антарктида. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков във Варна при честването на третата годишнина от придобиването на научноизследователския военен кораб "Св. св. Кирил и Методий".

"В момента се изпълнява второто издание на програмата за полярни изследвания, като за периода 2022 – 2025 г. е осигурено двойно по-голям бюджет спрямо предходния период", посочи министър Цоков. За трите години по програмата се предоставят почти 11 млн. лева за научни проучвания на Антарктида и Арктика.

Научноизследователският кораб представлява допълнителен модул на Българската антарктическа база "Св. Климент Охридски", създадена през 2018 г. Обектът е част от Националната пътна карта за научна инфраструктура, която се финансира от Министерството на образованието и науката. В консорциума й участват Софийският университет "Св. Климент Охридски" и Българският антарктически институт.

С придобиването на кораба се отвори нов хоризонт и потенциал за разширяване на научните изследвания. С негова помощ не само се изпълняват научни проекти в Южния океан, но и се подпомага логистично строежът на нова модерна лаборатория на о-в Ливингстън, където е ситуирана Българската антарктическа база, стана ясно по време на събитието.

Министър Цоков отбеляза, че страната ни планира да отдели и сериозни средства за новата лаборатория.

"Включването на военния кораб в полярните изследвания повиши значително качеството на научната работа не само на българските изследователи, но и на чуждестранните", посочи министърът. Проучвания се правят основно в областта на геологията, геофизиката, биологията, медицината и екологията.

Още от създаването на базата МОН последователно и устойчиво финансира реализацията на българските антарктически експедиции. Основно подкрепа се предоставя по две линии – чрез Националната програма за полярни изследвания (НППИ) и чрез Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ).

"Радвам се да видя, че има толкова много хора, които са посветени на мисията за Антарктида. Благодарим за Вашата всеотдайност. С всяка експедиция вие, полярниците, споделяте важни научни резултати, които допълват данните за глобалните изменения на климата", посочи министърът и увери, че подкрепата от страна на министерството ще бъде продължена.

Научноизследователският кораб се стопанисва от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна.

2024 © Варна е / снимки: Министерството на образованието и науката

Българи стъпиха за първи път на остров Смит

Това е най-високият, най-недостъпният и най-малко изследваният остров в района на Западна Антарктида
Българи стъпиха за първи път на остров Смит

Българи стъпиха за първи път на остров Смит, който е най-високият, най-недостъпният и най-малко изследваният остров в района на Западна Антарктида, съобщава проф. дн Христо Пимпирев в официалната страница на Българския Антарктически Институт в социалните мрежи. 

Две лодки "Зодиак" от НИК-421 "Св.Св. Кирил и Методий", който осигурява логистичната и научна работа на 33-тата Българска Антарктическа експедиция, са акостирали на 10-метров каменист плаж с надвиснал над него ледник. На брега с проучвателна мисия слизат командирът на кораба кап. II ранг Радко Муевски, кап. II ранг Николай Данаилов, кап. III ранг Станислав Бочев, лейтенант д-р Мария Якова - лекар на кораба и проф. Любомир Иванов от Българския Антарктически Институт. Взети са няколко проби за геоложки изследвани и е подготвено планираното за след месец широко изследване на скалите на острова. 

На недостъпните брегове на остров Смит до момента са успели да акостират само няколко експедиции, отбелязва проф. дн Христо Пимпирев.

Една от целите на 33-тата Българска Антарктическа експедиция е започване изследването на този все още непознат за науката остров.

2025 © Варна е / снимки: Български Антарктически Институт