Мобилно меню

На 23 март Националният институт по метеорология и хидрология във Варна отваря врати за посетители

Инициативата е по повод Световния ден на метеорологията
На 23 март Националният институт по метеорология и хидрология във Варна отваря врати за посетители
613

Националният институт по метеорология и хидрология във Варна обявява ден на отворените врати навръх Световния ден на метеорологията - 23 март. Посещенията са възможни в периода от 9 до 15:30 часа. "Всеки, който желае може да посети института за дискусии и запознаване с работата ни и проблемите с водите и климата", отбелязва директорът на НИМХ-Варна Иван Иванов.

Прогнозирането на времето започва със стандартизацията на морските данни и метеорологичните наблюдения на морето. През 1849 г. е стартирало предаването на метеорологични наблюдения чрез морзов код. През 1860 г. започва издаването на предупреждения за бури по крайбрежието на Великобритания, по- късно и общи прогнози за времето.

Впоследствие се създава световна мрежа от метеорологични наблюдения, обмен между страните и международно споразумение за стандартизирани методи и мерни единици. През 1957-58 г. започват измервания на слънчевата радиация и атмосферния озон, а на 1 април 1960 г. е изстрелян първият метеорологичен сателит около земната орбита.

В края на 20 век започва числено прогнозиране на времето. През 21 век продължава развитието на нови технологии за наблюдение и моделиране, които подпомагат за по-доброто разбиране на сложната глобална метеорологична и климатична система на Земята. В резултат, днешните петдневни прогнози са толкова надеждни, колкото двудневната прогноза отпреди 25 години.

Търсенето на прогностична информация за времето, климата и водата непрекъснато нараства. Предоставянето на метеорологични, климатични и хидроложки услуги ще продължи да се развива все по-бързо, благодарение на суперкомпютри, сателитни технологии, технологии за дистанционно наблюдение и др. Изследванията са от основно значение за разбирането на мащаба и скоростта на промените на времето и климата.

През 2023-та мотото на Световния ден на метеорологията е "Бъдещето на времето, климата и водата през погледа на поколенията".

2023 © Варна е

Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на проявата включва 90 събития и ще продължи до 27 октомври
Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на Варненския фестивал на науката ще се проведе от 24 до 27 октомври 2024 г. Програмата предлага 90 индивидуални събития – научни работилници, презентации, експерименти, прожекции на документални и игрални филми – всяко, адресирано към конкретна публика. Събитията ще се провеждат едновременно в няколко зали и пространства на Фестивалния и конгресен център

Варненският фестивал на науката цели да представи по достъпен и атрактивен начин актуалните теми, по които работят изследователи, технолози и иноватори в университетите и институтите във Варна и страната. Морската медицина, метеорологията, екосистемата и състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море, алтернативните форми на живот, тайният живот на ледниците, космическите загадки, геномът на България – това са само част от темите, които публиката може да избере.

Събитията в първите два дни от фестивала (24 и 25 октомври) са посветени на безплатната училищна програма за организирани ученически групи. Създадени специално за ученическа публика, забавните и образователни събития представят атрактивно теми от учебния материал по различни предмети. Във филмовата програма са включени филми на National Geographic за дивата природа, както и документалният филм за живота на проф. Минко Балкански. Специално за младите хора във Варна гостува и научно-популярният театрален спектакъл „Дългият път към звездите“, който представя последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Със своя спектакъл „Ресторант на края на Вселената“ участват и ученици от кръжоците по астрономия към НАОП "Николай Коперник" под ръководството на д-р Ева Божурова.

В основната програма са заложени събития за деца, семейна публика и възрастни, така че темите да бъдат привлекателни за хора на всякаква възраст. Целта на организаторите е да представят работата на варненските учени, технолози и иноватори. В презентациите участват представители на различни научни институти и университети – хидролози, метеоролози, еколози, вирусолози, химици, молекулярни биолози и др

Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" в партньорство с Министерството на образованието и науката и Община Варна. Входът е безплатен срещу пропуски, които се резервират предварително на сайта на фестивала hbeautifulscience.bg/v-programa.

2024 © Варна е