Мобилно меню

На 23 март Националният институт по метеорология и хидрология във Варна отваря врати за посетители

Инициативата е по повод Световния ден на метеорологията
На 23 март Националният институт по метеорология и хидрология във Варна отваря врати за посетители
702

Националният институт по метеорология и хидрология във Варна обявява ден на отворените врати навръх Световния ден на метеорологията - 23 март. Посещенията са възможни в периода от 9 до 15:30 часа. "Всеки, който желае може да посети института за дискусии и запознаване с работата ни и проблемите с водите и климата", отбелязва директорът на НИМХ-Варна Иван Иванов.

Прогнозирането на времето започва със стандартизацията на морските данни и метеорологичните наблюдения на морето. През 1849 г. е стартирало предаването на метеорологични наблюдения чрез морзов код. През 1860 г. започва издаването на предупреждения за бури по крайбрежието на Великобритания, по- късно и общи прогнози за времето.

Впоследствие се създава световна мрежа от метеорологични наблюдения, обмен между страните и международно споразумение за стандартизирани методи и мерни единици. През 1957-58 г. започват измервания на слънчевата радиация и атмосферния озон, а на 1 април 1960 г. е изстрелян първият метеорологичен сателит около земната орбита.

В края на 20 век започва числено прогнозиране на времето. През 21 век продължава развитието на нови технологии за наблюдение и моделиране, които подпомагат за по-доброто разбиране на сложната глобална метеорологична и климатична система на Земята. В резултат, днешните петдневни прогнози са толкова надеждни, колкото двудневната прогноза отпреди 25 години.

Търсенето на прогностична информация за времето, климата и водата непрекъснато нараства. Предоставянето на метеорологични, климатични и хидроложки услуги ще продължи да се развива все по-бързо, благодарение на суперкомпютри, сателитни технологии, технологии за дистанционно наблюдение и др. Изследванията са от основно значение за разбирането на мащаба и скоростта на промените на времето и климата.

През 2023-та мотото на Световния ден на метеорологията е "Бъдещето на времето, климата и водата през погледа на поколенията".

2023 © Варна е

Варна е домакин на Българския географски фестивал

10-ото издание на най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята, се провежда на 26 и 27 април
Варна е домакин на Българския географски фестивал

На 26 и 27 април 2025 г. Варна ще бъде домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята. Ежегодният културно-образователен форум е посветен на познанието за Земята, геопространствените технологии и опазването на околната среда. Участници в него са ученици, учители, студенти, учени и любители на географията. Традицията е всяка година фестивалът да се провежда в различен град на България.

Програмата му включва изложби, конкурси за ученици, студенти и учители, научно-популярни презентации на изявени личности, ученически и студентски състезания и др.

Организатори на събитието тази година са Община Варна, Геолого-географският факултет на СУ "Св. Климент Охридски", Първа езикова гимназия - Варна и Географ БГ. Очаква се над 500 участници от цялата страна да посетят фестивала. Събитията от фестивалната програма ще се проведат на територията на Първа езикова гимназия - Варна. 

В първия ден на фестивала Първа езикова гимназия - Варна ще се превърне в сцена на целодневен географски празник с богата програма от образователни, демонстрационни и състезателни събития. От 10 до 15 ч. дворът на училището ще бъде оживен от тематични географски щандове, докато паралелно в залите ще се проведат различни дейности: ученическо състезание по картиране и оценка на екосистемни услуги, обучение по работа с QGIS – софтуер за ГИС с отворен код, както и демонстрация на безпилотна летателна система и въздушна снимка с дрон. В 13:30 ч. ще бъде официалното откриване на събитието, последвано от научнопопулярни презентации на доц. Георги Бърдаров, Владимир Николов и Свилен Русанов. Следобед ще се проведе отборното състезание "Географиада", а вечерта ще завърши със студентски куиз и празнична географска вечер. 

Вторият ден на географския форум в I ЕГ ще започне с индивидуалното състезание "Разходка с изненади" за регистрирани участници, което ще се проведе от 8:30 до 10:30 ч., паралелно с холистичен семинар за учители в Актовата зала на гимназията. От 11 ч. ще се представят вдъхновяващи географски презентации на пътешественици, сред които Боян Петров и Кристиан Кирилов. В 12:10 ч., ще се проведе финалният кръг на ученическото отборно състезание "Географиада". Програмата ще завърши с церемония по награждаване и официално закриване на фестивала от 13:30 часа. 

Тази година фестивалът във Варна е посветен на 100-годишнината от създаването на специалност "География" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се осъществява с подкрепата на "Клет България", "Explorers Club Bulgaria", НИГГГ при БАН, National Geographic България, QGIS.БГ и Pixel Company.

2025 © Варна е