Мобилно меню

На 23 март Националният институт по метеорология и хидрология във Варна отваря врати за посетители

Инициативата е по повод Световния ден на метеорологията
На 23 март Националният институт по метеорология и хидрология във Варна отваря врати за посетители
548

Националният институт по метеорология и хидрология във Варна обявява ден на отворените врати навръх Световния ден на метеорологията - 23 март. Посещенията са възможни в периода от 9 до 15:30 часа. "Всеки, който желае може да посети института за дискусии и запознаване с работата ни и проблемите с водите и климата", отбелязва директорът на НИМХ-Варна Иван Иванов.

Прогнозирането на времето започва със стандартизацията на морските данни и метеорологичните наблюдения на морето. През 1849 г. е стартирало предаването на метеорологични наблюдения чрез морзов код. През 1860 г. започва издаването на предупреждения за бури по крайбрежието на Великобритания, по- късно и общи прогнози за времето.

Впоследствие се създава световна мрежа от метеорологични наблюдения, обмен между страните и международно споразумение за стандартизирани методи и мерни единици. През 1957-58 г. започват измервания на слънчевата радиация и атмосферния озон, а на 1 април 1960 г. е изстрелян първият метеорологичен сателит около земната орбита.

В края на 20 век започва числено прогнозиране на времето. През 21 век продължава развитието на нови технологии за наблюдение и моделиране, които подпомагат за по-доброто разбиране на сложната глобална метеорологична и климатична система на Земята. В резултат, днешните петдневни прогнози са толкова надеждни, колкото двудневната прогноза отпреди 25 години.

Търсенето на прогностична информация за времето, климата и водата непрекъснато нараства. Предоставянето на метеорологични, климатични и хидроложки услуги ще продължи да се развива все по-бързо, благодарение на суперкомпютри, сателитни технологии, технологии за дистанционно наблюдение и др. Изследванията са от основно значение за разбирането на мащаба и скоростта на промените на времето и климата.

През 2023-та мотото на Световния ден на метеорологията е "Бъдещето на времето, климата и водата през погледа на поколенията".

2023 © Варна е

Честваха годишнина на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий"

Навършиха се 3 години от влизането му в състава на Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров"
Честваха годишнина на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий"

С официална церемония беше отбелязана 3-тата годишнина от влизането на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий" в състава на Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров". Плавателният съд е първият в историята на морското плаване военен боен кораб, който плава до ледените води на Антарктика и участва в две успешни изследователски експедиции на остров Ливингстън.

На честването присъстваха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, началникът на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" флотилен адмирал Боян Медникаров, ръководителят на българската експедиция в Антарктика проф. Христо Пимпирев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, областният управител проф. Андрияна Андреева, кметът на Варна Благомир Коцев, посланиците на Аржентина и Испания, граждани и гости на града.

По случай годишнината на борда на "Св. Св. Кирил и Методий" беше обявен и Ден на отворени врати на 26 и 27 юли.

В сградата на "Морска администрация" може да бъде видян и "Павилион за картички от пощенски клон 1090" - проект, който разказва за професиите, включващи българската мисия на Южния полюс.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна