Мобилно меню

Научноизследователският ни кораб стигна до остров Ливингстън

Екипажът ще прекара 45 дни на Антарктида, преди да поеме обратно към България
Научноизследователският ни кораб стигна до остров Ливингстън

Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" достигна Антарктида. Той е акостирал в  българската база на остров Ливингстън вчера, в 22:20 часа българско време. Това съобщи в профила си в социалните мрежи началникът на Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна флотилен адмирал проф. Калин Калинов

"Капитан втори ранг Радко Муевски заведе всички живи и здрави до целта на прехода! Благодарим ти Командир!", написа Калинов.

Началникът на ВВМУ пожела успех на всички членове на екипажа на кораба и на полярната експедиция.

Преди три години, точно на Стефановден, започна първото задгранично плаване на НИК 421 за осигуряване на научноизследователската и логистична дейност на Българската антарктическа база "Св. Климент Охридски". 

През тази година корабът ще осигурява Българската база на остров Ливингстън в рамките на трета поредна полярна експедиция.

При плаването в Антарктика на борда на научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" е и капитан-лейтенант Кристиян Иван Агилера (Cristian Ivan Aguilera), офицер от Военноморските сили на Аржентина (Armada Argentina), който осигурява кораба с актуална информация за хидрометеорологичната обстановка в района на плаването му, получавана от Хидрографската служба на ВМС на Аржентина.

След пристигането на Антарктида на групата от научни работници, ще бъде разтоварен и транспортираният от кораба товар, предназначен за довършване на построяването на новия лабораторен модул, провеждането на научноизследователските проекти през този полярен сезон и осигуряването на необходимите хранителни и енергийни запаси за нормалното функциониране на базата.

Задграничното плаване на полярния ни кораб започна на 7 ноември от Морска гара във Варна.

Екипажът ще прекара 45 дни на Ледения континент, преди да поемат обратно, припомнят от Радио Варна.

2024 © Варна е

Българи стъпиха за първи път на остров Смит

Това е най-високият, най-недостъпният и най-малко изследваният остров в района на Западна Антарктида
Българи стъпиха за първи път на остров Смит

Българи стъпиха за първи път на остров Смит, който е най-високият, най-недостъпният и най-малко изследваният остров в района на Западна Антарктида, съобщава проф. дн Христо Пимпирев в официалната страница на Българския Антарктически Институт в социалните мрежи. 

Две лодки "Зодиак" от НИК-421 "Св.Св. Кирил и Методий", който осигурява логистичната и научна работа на 33-тата Българска Антарктическа експедиция, са акостирали на 10-метров каменист плаж с надвиснал над него ледник. На брега с проучвателна мисия слизат командирът на кораба кап. II ранг Радко Муевски, кап. II ранг Николай Данаилов, кап. III ранг Станислав Бочев, лейтенант д-р Мария Якова - лекар на кораба и проф. Любомир Иванов от Българския Антарктически Институт. Взети са няколко проби за геоложки изследвани и е подготвено планираното за след месец широко изследване на скалите на острова. 

На недостъпните брегове на остров Смит до момента са успели да акостират само няколко експедиции, отбелязва проф. дн Христо Пимпирев.

Една от целите на 33-тата Българска Антарктическа експедиция е започване изследването на този все още непознат за науката остров.

2025 © Варна е / снимки: Български Антарктически Институт