Мобилно меню

Обновиха Звездната зала във Варненската обсерватория

Общината отпусна 40 000 лева за ремонта
Обновиха Звездната зала във Варненската обсерватория
638

В навечерието на Коледа беше открита обновената звездна зала в НАОП „Николай Коперник“. Ремонтът бе извършен с 40 000 лв., осигурени от Община Варна.

Рехабилитираната зала беше открита от кмета Иван Портних и директорът на Обсерваторията Свежина Димитрова. "Това е много дълго чакан момент за Варна, за варненци и за цяла България, защото нашият Планетариум се посещава от гости от цялата страна и от над 30 държави", подчерта Свежина Димитрова. Тя благодари на кмета и на общинската администрация за подкрепата, както и на Красимир Вълчев, министър на образованието в периода 2017-2021 година, заради създаването на програма за обновяване на планетариумите в страната. 

"Поздравявам целия екип на Народната астрономическа обсерватория с планетариум „Николай Коперник”, който създава отлично подготвени деца в сферата на астрономията, математиката, природните науки и е част от каузата Варна – Град на Знанието! Прекрасно е, че толкова млади хора имат интерес към Космоса, към мисиите на Луната и колонизирането на Марс", отбеляза кметът Иван Портних. Той допълни, че с радост ще подкрепи всяка инициатива, свързана с развитието на възможностите на обсерваторията, включително приемане на домакинство на  инициативата „Ало, Космос! Говори България“ на Атлантическия клуб. 

През 2023 г. Обсерваторията ще чества 550 години от рождението на Николай Коперник, 55 години от основаването си и 60 години от създаването на първия кръжок по астрономия в морската столица.

2022 © Варна е

Фотоизложба "Фантастични умове" подредиха във Варна

Експозицията представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрофизика и изкуствен интелект
Фотоизложба "Фантастични умове" подредиха във Варна

Гордеем се с брилянтните млади умове на Варна, които прославят града и страната ни по целия свят. Ще продължим да ги подкрепяме, така че да останат в нашия град и да продължат да допринасят за неговото развитие. Това каза кметът Благомир Коцев пред участниците в 51-вата Национална младежка астрономическа конференция, която се провежда в НАОП "Николай Коперник" във Варна до 30 март.

Той участва в откриването на фотоизложбата "Фантастични умове", която е специално издание на проекта "Моите будители". Експозицията представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрофизика и изкуствен интелект от най-престижните международни олимпиади и се реализира от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН). 

Четирима варненски ученици и двама техни ръководители са участвали в Олимпийските отбори по природни науки през миналата година.

Това са възпитаниците на МГ "Д-р Петър Берон" Веселин Маркович (спечелил 2 сребърни и 2 бронзови медала по математика и информатика), Деян Хаджи-Манич (спечелил 1 златен и 1 бронзов медал по математика и изкуствен интелект), Светослав Арабов (спечелил 1 златен медал по астрономия) и Антон Стоянов (спечелил 1 бронзов медал по астрономия) и ръководителите им по астрономия и астрофизика Ева Божурова и Захари Дончев

"В отборите ние не просто решаваме задачи и се готвим за състезания, а ставаме приятели, едно семейство с общи интереси и цели, което заедно работи за България", сподели по време на откриването на изложбата Веселин Маркович. За него 2025 г. е последна в училище. Той очаква за трета поредна година да бъде част от националните ни отбори по математика и информатика.  

За ръководителя на отбора по астрономия Ева Божурова науката за звездите е "болест", за която няма лечение и променя съдбата на "заразените". Нейният подход още към най-малките ученици в школите към НАОП "Николай Коперник" е да развива нестандартното мислене и идеи. 

Организаторите на изложбата от своя страна споделят, че медалите от националните и международни олимпиади са най-високото възможно признание, което един ученик може да постигне. Нивото на тези състезания е над университетското, а издръжливостта на умствено, психическо и физическо натоварване по време на подготовката и участието в тях е забележителна. Олимпийските състезания създават мрежа от най-добрите умове на планетата и са трамплин за успешна кариера в науката, бизнеса, обществения живот. 

През 2024 г. българските олимпийци, водени от техните ръководители, спечелиха от най-престижните международни олимпиади 40 медала (2 златни, 14 сребърни и 24 бронзови). Заедно с останалите европейски, балкански, младежки и момичешки олимпиади, общо завоюваните медали от националните отбори са 91 (11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови). 

Изложбата, посветена на българските олимпийски отбори по природни науки от 2024 г. и техните ръководители, ще остане във Варна 10 дни. От Сдружението на олимпийските отбори обещават догодина тя да продължи с третото си издание и да представи следващото поколение олимпийци.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна