Мобилно меню

Практическият опит от плаването на кораб "Св. Св. Кирил и Методий" е много ценен за Българската армия

Това отбеляза министърът на отбраната Димитър Стоянов във Варна
Практическият опит от плаването на кораб "Св. Св. Кирил и Методий" е много ценен за Българската армия
643

 

"От първия ден на своето плаване екипажът на научно-изследователския кораб "Свети Свети Кирил и Методий" беше натоварен с огромните обществени очаквания за едно историческо събитие за българската държава: акостирането на български военен научно-изследователски кораб в Южното полукълбо и завръщането му обратно. Щастлив съм, че днес можем да кажем: Вашата мисия завърши успешно".

Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в приветствието си по време на официалната церемония по посрещането на научноизследователския кораб "Свети Свети Кирил и Методий", която се проведе на Морска гара във Варна.

"Въпреки трудностите, Вие защитихте името на българската държава, Военноморското училище и българския военноморски флот, изпълнявайки достойно своя дълг", обърна се министър Стоянов към екипажа. Той отбеляза голямото значение на натрупания практически опит от всички ангажирани в процеса.

"Две групи от общо 50 курсанти се качиха на кораба през декември и април, за да проведат краткосрочна практика и плаване. За всички тях това бе изключителен шанс за придобиване на знания и опит, които ще им помагат в професионалния им път."

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изтъкна, че посрещането на кораба "Св. Св. Кирил и Методий" ни изпълва с гордост, вяра и оптимизъм. "Те идват от това, че когато сме заедно, можем да постигнем нови хоризонти", отбеляза адмирал Ефтимов в своето приветствие.

Началникът на отбраната изтъкна ролята на председателя на Управителния съвет на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев и на ръководството на Военноморското училище в лицето на неговия началник флотилен адмирал Боян Медникаров за изпълнението на тази мисия.

"Тяхната визия, подплатена с подготовката и професионализма на екипажа, поставиха България в елитния клуб на малкото държави, дръзнали да изследват ледения континент."

Началникът на отбраната подчерта, че консорциумът, реализирал мисията, е създал необходимите предпоставки и условия, но без усилията на екипажа и командира на кораба нейното осъществяване би било невъзможно.

"Това, което постигна екипажът е доказателство, че Военноморското училище създава кадри, а Военноморските ни сили ги развиват, за да бъдат те способни във всеки момент да изпълнят отговорни задачи."

Началникът на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров изрази удовлетворение от резултатите, постигнати в рамките на 31-вата полярна българска експедиция. По думите му всички задачи са изпълнени в пълен обем и са извършени допълнителни дейности.

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов връчи плакети на проф. Христо Пимпирев и на капитана на кораба капитан II ранг Николай Данаилов. На церемонията по посрещането присъстваха още президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на образованието Сашо Пенов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, представители на местната власт и др.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“

Варна е домакин на Българския географски фестивал

10-ото издание на най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята, се провежда на 26 и 27 април
Варна е домакин на Българския географски фестивал

На 26 и 27 април 2025 г. Варна ще бъде домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята. Ежегодният културно-образователен форум е посветен на познанието за Земята, геопространствените технологии и опазването на околната среда. Участници в него са ученици, учители, студенти, учени и любители на географията. Традицията е всяка година фестивалът да се провежда в различен град на България.

Програмата му включва изложби, конкурси за ученици, студенти и учители, научно-популярни презентации на изявени личности, ученически и студентски състезания и др.

Организатори на събитието тази година са Община Варна, Геолого-географският факултет на СУ "Св. Климент Охридски", Първа езикова гимназия - Варна и Географ БГ. Очаква се над 500 участници от цялата страна да посетят фестивала. Събитията от фестивалната програма ще се проведат на територията на Първа езикова гимназия - Варна. 

В първия ден на фестивала Първа езикова гимназия - Варна ще се превърне в сцена на целодневен географски празник с богата програма от образователни, демонстрационни и състезателни събития. От 10 до 15 ч. дворът на училището ще бъде оживен от тематични географски щандове, докато паралелно в залите ще се проведат различни дейности: ученическо състезание по картиране и оценка на екосистемни услуги, обучение по работа с QGIS – софтуер за ГИС с отворен код, както и демонстрация на безпилотна летателна система и въздушна снимка с дрон. В 13:30 ч. ще бъде официалното откриване на събитието, последвано от научнопопулярни презентации на доц. Георги Бърдаров, Владимир Николов и Свилен Русанов. Следобед ще се проведе отборното състезание "Географиада", а вечерта ще завърши със студентски куиз и празнична географска вечер. 

Вторият ден на географския форум в I ЕГ ще започне с индивидуалното състезание "Разходка с изненади" за регистрирани участници, което ще се проведе от 8:30 до 10:30 ч., паралелно с холистичен семинар за учители в Актовата зала на гимназията. От 11 ч. ще се представят вдъхновяващи географски презентации на пътешественици, сред които Боян Петров и Кристиан Кирилов. В 12:10 ч., ще се проведе финалният кръг на ученическото отборно състезание "Географиада". Програмата ще завърши с церемония по награждаване и официално закриване на фестивала от 13:30 часа. 

Тази година фестивалът във Варна е посветен на 100-годишнината от създаването на специалност "География" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се осъществява с подкрепата на "Клет България", "Explorers Club Bulgaria", НИГГГ при БАН, National Geographic България, QGIS.БГ и Pixel Company.

2025 © Варна е