Мобилно меню

С конкурс търсят иновативни научни разработки в денталната медицина

Победителят ще получи академичната награда "Future of Dentistry" 2023 заедно с награден фонд от 3000 евро, който да подпомогне изследването
С конкурс търсят иновативни научни разработки в денталната медицина
613

Международен конкурс за иновативни научни разработки в областта на денталната медицина обяви за седми път верига стоматологични клиники във Варна и Лондон. Победителят ще получи академичната награда "Future of Dentistry" 2023 заедно с награден фонд от 3000 евро, който да подпомогне научното изследване.

Конкурсът е възможност за кандидати от цяла Европа да дадат своя принос към академичната общност, прогреса и иновациите в денталната медицина чрез научни трудове в областта на имплантологията, протезирането върху импланти и изследването на зъбни стволови клетки в денталната медицина. Допустимите формати са непубликувани и публикувани научни разработки на български, английски или немски език. За публикуваните научни трудове важи условието от датата на публикуване да не са минали повече от две години.

Миналогодишният приз беше връчен на студентка от клиниката по консервативна дентална медицина и пародонтология към Университетската болница Фрайбург в Брайсгау. С темата на своето академично проучване тя успя да убеди журито в значимостта на откритието си: "Биомеханична модулация на стволови клетки от зъбна пулпа".

С идеята за напредък в денталната медицина и осигуряване на още по-ефикасни лечения, постигнати чрез научни изследвания, конкурсът привлича представители на висши учебни заведения и сдружения в областта на денталната медицина, както в България, така и в Европа.

Кандидатите могат да получат повече информация за проявата в сайта на конкурса.

2023 © Варна е

Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Фокус в програмата на форума е крайбрежната архитектура и културното наследство
Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Първото издание на "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна от 9 до 12 септември. Фокус на лятното училище е крайбрежната архитектура, а акценти в програмата на форума са също културно наследство и инфраструктура. Своя опит по темата представят специалисти от Варна, Бургас, Барселона, Хамбург и други европейски градове.

Участие във форума вземат млади професионалисти, студенти и ученици от цялата страна на възраст от 17 до 29 години.

Лектори в пилотното издание на "Училище за архитектура и градска среда" са утвърдени български и чуждестранни специалисти. Сред тях са директорът на испанската фондация, провеждаща престижната Награда на Европейския съюз за архитектура - арх. Анна Рамос, директорът на Гьоте Институт за България урбанистът д-р Кирстен Хакенброх, проф. д-р арх. Росица Никифорова – експерт по културно наследство, дългогодишен университетски преподавател и съосновател на архитектурни специалности в два български университета.

Сред местните специалисти, които се включват като лектори са също арх. Ирина Ефтимова, позната със сайта-архив за културно наследство, представящ на най-ценните архитектурни обекти във Варна, и създателят на училището Мария Баджакова, организатор на множество младежки и културни инициативи в градска среда. Лектор е и директорът на училището – единственият българин, носител на Наградата "Млад талант в архитектурата" към Наградата за архитектура на ЕС "Мис ван дер Рое", арх. Моника Маринова.

Под мотото "Градът в движение", училището предлага интензивна програма от лекции, теренна работа, работилница и развиване на авторски проекти на участниците за градска среда. Участниците ще имат специална среща и със заместник-председателя на УС на Съюза на българските архитекти и председател на САБ – Дружество Варна, арх. Николай Рачински.

2024 © Варна е / снимки: Младежка фондация „Аморфа“