Мобилно меню

Трима курсанти от ВВМУ се включват в експедиция към Южния полюс

31-вата българска антарктическа експедиция ще продължи 4 месеца
Трима курсанти от ВВМУ се включват в експедиция към Южния полюс

Трима курсанти от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ са част от 26-членния екипаж на 31-вата българска антарктическа експедиция към Южния полюс. Научноизследователски кораб с бордови номер 421 – „Св. св. Кирил и Методий“, от състава на ВВМУ отплава за Антарктида на 27 декември 2022 г. Очаква се плаването да продължи 4 месеца. 

По време на 31-вата българска антарктическа експедиция се предвижда да бъдат извършени изследвания на движението на земната кора, растителния и животинския свят на Ледения континент, размерите на замърсяването и топенето на ледниците в резултат на глобалното затопляне, поясни  председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Той поясни, че за първи път български изследователски кораб "...ще излезе от Средиземно море, ще прекоси Атлантика, ще мине през пролива Дрейк".

Корабът отплава от Варна, след което преминава през териториалните води на Турция, Гърция, Испания, Аржентина, за да достигне до остров Ливингстън, поясни командирът на кораба – капитан втори ранг Николай Данаилов.

Община Варна дари на екипажа спортно оборудване, което да бъде използвано по време на прехода до Южния полюс. Кметът Иван Портних връчи на изследователите флага на Община Варна, който да бъде поставен в българската база на остров Ливингстън. Той подчерта, че е чест и гордост за Варна да бъде пристанът, от който ще отплава за Антарктида българският кораб „Св. Св. Кирил и Методий“. Портних пожела успешно плаване на екипажа и много нови открития на научния екип.

2022 © Варна е

Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Фокус в програмата на форума е крайбрежната архитектура и културното наследство
Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Първото издание на "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна от 9 до 12 септември. Фокус на лятното училище е крайбрежната архитектура, а акценти в програмата на форума са също културно наследство и инфраструктура. Своя опит по темата представят специалисти от Варна, Бургас, Барселона, Хамбург и други европейски градове.

Участие във форума вземат млади професионалисти, студенти и ученици от цялата страна на възраст от 17 до 29 години.

Лектори в пилотното издание на "Училище за архитектура и градска среда" са утвърдени български и чуждестранни специалисти. Сред тях са директорът на испанската фондация, провеждаща престижната Награда на Европейския съюз за архитектура - арх. Анна Рамос, директорът на Гьоте Институт за България урбанистът д-р Кирстен Хакенброх, проф. д-р арх. Росица Никифорова – експерт по културно наследство, дългогодишен университетски преподавател и съосновател на архитектурни специалности в два български университета.

Сред местните специалисти, които се включват като лектори са също арх. Ирина Ефтимова, позната със сайта-архив за културно наследство, представящ на най-ценните архитектурни обекти във Варна, и създателят на училището Мария Баджакова, организатор на множество младежки и културни инициативи в градска среда. Лектор е и директорът на училището – единственият българин, носител на Наградата "Млад талант в архитектурата" към Наградата за архитектура на ЕС "Мис ван дер Рое", арх. Моника Маринова.

Под мотото "Градът в движение", училището предлага интензивна програма от лекции, теренна работа, работилница и развиване на авторски проекти на участниците за градска среда. Участниците ще имат специална среща и със заместник-председателя на УС на Съюза на българските архитекти и председател на САБ – Дружество Варна, арх. Николай Рачински.

2024 © Варна е / снимки: Младежка фондация „Аморфа“