Мобилно меню

Трима курсанти от ВВМУ се включват в експедиция към Южния полюс

31-вата българска антарктическа експедиция ще продължи 4 месеца
Трима курсанти от ВВМУ се включват в експедиция към Южния полюс
561

Трима курсанти от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ са част от 26-членния екипаж на 31-вата българска антарктическа експедиция към Южния полюс. Научноизследователски кораб с бордови номер 421 – „Св. св. Кирил и Методий“, от състава на ВВМУ отплава за Антарктида на 27 декември 2022 г. Очаква се плаването да продължи 4 месеца. 

По време на 31-вата българска антарктическа експедиция се предвижда да бъдат извършени изследвания на движението на земната кора, растителния и животинския свят на Ледения континент, размерите на замърсяването и топенето на ледниците в резултат на глобалното затопляне, поясни  председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Той поясни, че за първи път български изследователски кораб "...ще излезе от Средиземно море, ще прекоси Атлантика, ще мине през пролива Дрейк".

Корабът отплава от Варна, след което преминава през териториалните води на Турция, Гърция, Испания, Аржентина, за да достигне до остров Ливингстън, поясни командирът на кораба – капитан втори ранг Николай Данаилов.

Община Варна дари на екипажа спортно оборудване, което да бъде използвано по време на прехода до Южния полюс. Кметът Иван Портних връчи на изследователите флага на Община Варна, който да бъде поставен в българската база на остров Ливингстън. Той подчерта, че е чест и гордост за Варна да бъде пристанът, от който ще отплава за Антарктида българският кораб „Св. Св. Кирил и Методий“. Портних пожела успешно плаване на екипажа и много нови открития на научния екип.

2022 © Варна е

Фотоизложба "Фантастични умове" подредиха във Варна

Експозицията представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрофизика и изкуствен интелект
Фотоизложба "Фантастични умове" подредиха във Варна

Гордеем се с брилянтните млади умове на Варна, които прославят града и страната ни по целия свят. Ще продължим да ги подкрепяме, така че да останат в нашия град и да продължат да допринасят за неговото развитие. Това каза кметът Благомир Коцев пред участниците в 51-вата Национална младежка астрономическа конференция, която се провежда в НАОП "Николай Коперник" във Варна до 30 март.

Той участва в откриването на фотоизложбата "Фантастични умове", която е специално издание на проекта "Моите будители". Експозицията представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрофизика и изкуствен интелект от най-престижните международни олимпиади и се реализира от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН). 

Четирима варненски ученици и двама техни ръководители са участвали в Олимпийските отбори по природни науки през миналата година.

Това са възпитаниците на МГ "Д-р Петър Берон" Веселин Маркович (спечелил 2 сребърни и 2 бронзови медала по математика и информатика), Деян Хаджи-Манич (спечелил 1 златен и 1 бронзов медал по математика и изкуствен интелект), Светослав Арабов (спечелил 1 златен медал по астрономия) и Антон Стоянов (спечелил 1 бронзов медал по астрономия) и ръководителите им по астрономия и астрофизика Ева Божурова и Захари Дончев

"В отборите ние не просто решаваме задачи и се готвим за състезания, а ставаме приятели, едно семейство с общи интереси и цели, което заедно работи за България", сподели по време на откриването на изложбата Веселин Маркович. За него 2025 г. е последна в училище. Той очаква за трета поредна година да бъде част от националните ни отбори по математика и информатика.  

За ръководителя на отбора по астрономия Ева Божурова науката за звездите е "болест", за която няма лечение и променя съдбата на "заразените". Нейният подход още към най-малките ученици в школите към НАОП "Николай Коперник" е да развива нестандартното мислене и идеи. 

Организаторите на изложбата от своя страна споделят, че медалите от националните и международни олимпиади са най-високото възможно признание, което един ученик може да постигне. Нивото на тези състезания е над университетското, а издръжливостта на умствено, психическо и физическо натоварване по време на подготовката и участието в тях е забележителна. Олимпийските състезания създават мрежа от най-добрите умове на планетата и са трамплин за успешна кариера в науката, бизнеса, обществения живот. 

През 2024 г. българските олимпийци, водени от техните ръководители, спечелиха от най-престижните международни олимпиади 40 медала (2 златни, 14 сребърни и 24 бронзови). Заедно с останалите европейски, балкански, младежки и момичешки олимпиади, общо завоюваните медали от националните отбори са 91 (11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови). 

Изложбата, посветена на българските олимпийски отбори по природни науки от 2024 г. и техните ръководители, ще остане във Варна 10 дни. От Сдружението на олимпийските отбори обещават догодина тя да продължи с третото си издание и да представи следващото поколение олимпийци.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна