Мобилно меню

Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на проявата включва 90 събития и ще продължи до 27 октомври
Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на Варненския фестивал на науката ще се проведе от 24 до 27 октомври 2024 г. Програмата предлага 90 индивидуални събития – научни работилници, презентации, експерименти, прожекции на документални и игрални филми – всяко, адресирано към конкретна публика. Събитията ще се провеждат едновременно в няколко зали и пространства на Фестивалния и конгресен център

Варненският фестивал на науката цели да представи по достъпен и атрактивен начин актуалните теми, по които работят изследователи, технолози и иноватори в университетите и институтите във Варна и страната. Морската медицина, метеорологията, екосистемата и състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море, алтернативните форми на живот, тайният живот на ледниците, космическите загадки, геномът на България – това са само част от темите, които публиката може да избере.

Събитията в първите два дни от фестивала (24 и 25 октомври) са посветени на безплатната училищна програма за организирани ученически групи. Създадени специално за ученическа публика, забавните и образователни събития представят атрактивно теми от учебния материал по различни предмети. Във филмовата програма са включени филми на National Geographic за дивата природа, както и документалният филм за живота на проф. Минко Балкански. Специално за младите хора във Варна гостува и научно-популярният театрален спектакъл „Дългият път към звездите“, който представя последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Със своя спектакъл „Ресторант на края на Вселената“ участват и ученици от кръжоците по астрономия към НАОП "Николай Коперник" под ръководството на д-р Ева Божурова.

В основната програма са заложени събития за деца, семейна публика и възрастни, така че темите да бъдат привлекателни за хора на всякаква възраст. Целта на организаторите е да представят работата на варненските учени, технолози и иноватори. В презентациите участват представители на различни научни институти и университети – хидролози, метеоролози, еколози, вирусолози, химици, молекулярни биолози и др

Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" в партньорство с Министерството на образованието и науката и Община Варна. Входът е безплатен срещу пропуски, които се резервират предварително на сайта на фестивала hbeautifulscience.bg/v-programa.

2024 © Варна е

Варна е домакин на Българския географски фестивал

10-ото издание на най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята, се провежда на 26 и 27 април
Варна е домакин на Българския географски фестивал

На 26 и 27 април 2025 г. Варна ще бъде домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята. Ежегодният културно-образователен форум е посветен на познанието за Земята, геопространствените технологии и опазването на околната среда. Участници в него са ученици, учители, студенти, учени и любители на географията. Традицията е всяка година фестивалът да се провежда в различен град на България.

Програмата му включва изложби, конкурси за ученици, студенти и учители, научно-популярни презентации на изявени личности, ученически и студентски състезания и др.

Организатори на събитието тази година са Община Варна, Геолого-географският факултет на СУ "Св. Климент Охридски", Първа езикова гимназия - Варна и Географ БГ. Очаква се над 500 участници от цялата страна да посетят фестивала. Събитията от фестивалната програма ще се проведат на територията на Първа езикова гимназия - Варна. 

В първия ден на фестивала Първа езикова гимназия - Варна ще се превърне в сцена на целодневен географски празник с богата програма от образователни, демонстрационни и състезателни събития. От 10 до 15 ч. дворът на училището ще бъде оживен от тематични географски щандове, докато паралелно в залите ще се проведат различни дейности: ученическо състезание по картиране и оценка на екосистемни услуги, обучение по работа с QGIS – софтуер за ГИС с отворен код, както и демонстрация на безпилотна летателна система и въздушна снимка с дрон. В 13:30 ч. ще бъде официалното откриване на събитието, последвано от научнопопулярни презентации на доц. Георги Бърдаров, Владимир Николов и Свилен Русанов. Следобед ще се проведе отборното състезание "Географиада", а вечерта ще завърши със студентски куиз и празнична географска вечер. 

Вторият ден на географския форум в I ЕГ ще започне с индивидуалното състезание "Разходка с изненади" за регистрирани участници, което ще се проведе от 8:30 до 10:30 ч., паралелно с холистичен семинар за учители в Актовата зала на гимназията. От 11 ч. ще се представят вдъхновяващи географски презентации на пътешественици, сред които Боян Петров и Кристиан Кирилов. В 12:10 ч., ще се проведе финалният кръг на ученическото отборно състезание "Географиада". Програмата ще завърши с церемония по награждаване и официално закриване на фестивала от 13:30 часа. 

Тази година фестивалът във Варна е посветен на 100-годишнината от създаването на специалност "География" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се осъществява с подкрепата на "Клет България", "Explorers Club Bulgaria", НИГГГ при БАН, National Geographic България, QGIS.БГ и Pixel Company.

2025 © Варна е