Мобилно меню

Възможностите за инвестиции във Варна обсъдиха кметът Портних и посланикът на Швейцария

Във Варна бяха отбелязани 125 години от рождението, на родения във Варна, швейцарския астроном и физик Фриц Цвики
Възможностите за инвестиции във Варна обсъдиха кметът Портних и посланикът на Швейцария

Кметът на Варна Иван Портних се срещна с посланика на Конфедерация Швейцария Н. Пр. Раймунд Фурер. По рано двамата присъстваха и на XVI годишна конференция на Съюза на астрономите в България и отбелязването на 125 години от рождението на швейцарския астроном и физик Фриц Цвики, роден във Варна.

По време на разговорите в общината кметът Иван Портних запозна посланика с проектите, които се реализират в морския град. Той посочи, че в последните две години политическата нестабилност и икономическата криза са оказали негативно влияние върху общините – няма отворени стратегически важни европейски програми, забавени са проектите за изграждането на АМ "Хемус" и АМ "Черно море", както и проектът за Индустриална зона - Варна. 

Независимо от всички предизвикателства обаче, Варна се справя, допълни кметът. Той допълни, че в момента се изпълняват редица инфраструктурни проекти, а на Летище Варна  предстои да бъде открита линия Варна - Цюрих, Швейцария.

Н. Пр. Раймунд Фурер благодари за възможността да присъства на събитие, свързано с паметта на Фриц Цвики, и подчерта, че това показва топлата връзка между двете държави. Той приветства идеята за развитието на Варна като град на знанието и допълни, че е инвестициите в образованието на младите хора са важни и за бизнеса. По време на срещата бяха обсъдени теми за транспортните връзки, туристическата реклама, възможностите за привличане на чуждестранни инвеститори.

По повод 125 години от рождението на швейцарския астроном и физик Фриц Цвики, Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" организира конкурс за рисунка, постер и видеоклип. Победителите бяха връчени на специална церемония, а отличията бяха връчени от директора на Обсерваторията Свежина Димитрова.

Церемонията бе проведена по време на XVI годишна конференция на Съюза на астрономите в България. По повод 60 годишнината от основаването на обсерваторията, 55 години от откриването на комплекса НАОП „Николай Коперник“ и като знак за ползотворно партньорство, кметът Иван Портних обяви, че ще предложи на Общински съвет - Варна Свежина Димитрова да бъде удостоена със званието "Почетен гражданин на Варна".

По време на събитието плакети за добро сътрудничество и активна работа през годините получиха кметът Иван Портних, както и бившите директори на обсерваторията – Иван Иванов и Захари Дончев, представители на други институции.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на проявата включва 90 събития и ще продължи до 27 октомври
Варненския фестивал на науката започва на 24 октомври

Третото издание на Варненския фестивал на науката ще се проведе от 24 до 27 октомври 2024 г. Програмата предлага 90 индивидуални събития – научни работилници, презентации, експерименти, прожекции на документални и игрални филми – всяко, адресирано към конкретна публика. Събитията ще се провеждат едновременно в няколко зали и пространства на Фестивалния и конгресен център

Варненският фестивал на науката цели да представи по достъпен и атрактивен начин актуалните теми, по които работят изследователи, технолози и иноватори в университетите и институтите във Варна и страната. Морската медицина, метеорологията, екосистемата и състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море, алтернативните форми на живот, тайният живот на ледниците, космическите загадки, геномът на България – това са само част от темите, които публиката може да избере.

Събитията в първите два дни от фестивала (24 и 25 октомври) са посветени на безплатната училищна програма за организирани ученически групи. Създадени специално за ученическа публика, забавните и образователни събития представят атрактивно теми от учебния материал по различни предмети. Във филмовата програма са включени филми на National Geographic за дивата природа, както и документалният филм за живота на проф. Минко Балкански. Специално за младите хора във Варна гостува и научно-популярният театрален спектакъл „Дългият път към звездите“, който представя последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Със своя спектакъл „Ресторант на края на Вселената“ участват и ученици от кръжоците по астрономия към НАОП "Николай Коперник" под ръководството на д-р Ева Божурова.

В основната програма са заложени събития за деца, семейна публика и възрастни, така че темите да бъдат привлекателни за хора на всякаква възраст. Целта на организаторите е да представят работата на варненските учени, технолози и иноватори. В презентациите участват представители на различни научни институти и университети – хидролози, метеоролози, еколози, вирусолози, химици, молекулярни биолози и др

Фестивалът се организира от Фондация "Красива наука" в партньорство с Министерството на образованието и науката и Община Варна. Входът е безплатен срещу пропуски, които се резервират предварително на сайта на фестивала hbeautifulscience.bg/v-programa.

2024 © Варна е