Мобилно меню

Атрактивни паралелки за професионално образование разкриват във Варна

От следващата учебна година по специалност "Ремонт на летателни апарати" ще обучават в Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи, а в СУ Неофит Бозвели ще преподават "Библиотекознание"
Атрактивни паралелки за професионално образование разкриват във Варна
556

Професионалното образование става все по-привлекателно за учениците от Варненска област. Тенденцията се очертава в Проекта за държавен план – прием за учебната 2025/2026г., който беше представен от началника на Регионалното управление по образованието Ирена Радева пред Постоянната комисия по заетост в Областна администрация – Варна. Проектът е съобразен със заявките и становищата на работодатели и работодателски организации, които отразяват потребностите на пазара на труда.

"Новите учебни програми ще дадат знания на учениците, приложими в реалния живот и умения за някои от професиите на бъдещето, които ще се наложат през идните години", посочи доктор Радева.

162 са паралелките в областта за прием след завършено основно образование.

104 от тях, които са в дневна форма на обучение, дават различни степени на професионална квалификация. 92 са STEM паралелките в общините от областта. 

Завършващите 7-и клас ученици са 4135.

47 са учебните заведения в областта, които осъществяват държавния план прием, а 2 са специализираните училища – НУИ "Д. Христов" – Варна и Спортното училище "Г. Бенковски".

По предложения от директорите на обединени и средни училища, на профилирани и професионални гимназии от област Варна, за държавен план-прием през учебната 2025/2026г, за първи път ще се въведат

нови специалности по няколко професии. 

В Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи "Акад. Бл. Сендов" във Варна ще бъде открита 1 паралелка "Авиационен техник", а обучението ще е по специалност "Ремонт на летателни апарати".

Специалност "Библиотекознание" ще предлагат от догодина в СУ "Неофит Бозвели" в морската столица.

Специалност "Фотография" ще бъде открита в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн в областния град. 

Специалност "Технология на неорганичните вещества" по професия "Химик технолог", ще бъде открита в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Д. И. Менделеев" - Варна. 

Сред интересните специалности, които ще бъдат предложени за първи път от следващата учебна година в училища на територията на областта са: "Полиграфия"  в СУ "Васил Левски" Долни чифлик, "Организация на хотелиерството" по професия "Хотелиер" в Професионална гимназия по селско стопанство и туризъм – Бяла, специалност "Социална работа с деца и семейства в риск" по професия "Сътрудник социални дейности" в Средно училище "Васил Левски" в Долни чифлик, "Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения" по професия "Ресторантьор" в Средно училище "Н. Й. Вапцаров" в Суворово. 

Дуалната форма на обучение, която става все по-популярна заради възможността учениците да "влязат" в реалния свят на производството също утвърждава шанса на учениците да усвояват конкретни професии, от които пазарът на труда има потребност в момента. В тази връзка във Варненската търговска гимназия "Георги С. Раковски" ще бъде открита 1 паралелка по специалност "Търговия" по професия "Икономист", в ПГГСД "Николай Хайтов" - 1 паралелка по професия "Техник-технолог в дървообработването" и специалност "Мебелно производство", в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Васил Левски" във Варна ще има 1 паралелка по специалност "Пътно-строителна техника", а професията е "Техник по транспортна техника", половин паралелка по специалност "Технология на неорганичните вещества" ще има в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Дм. Ив. Менделеев" във Варна по професия "Химик - технолог", също половин паралелка по специалност "Рекламна графика" и професия "Дизайнер" откриват в Професионална гимназия по икономика "Д-р И. Богоров", Варна.

РУО във Варна гарантира качеството на образователно-възпитателния процес за предстоящата учебна година, защото са осигурени средства за повишаване квалификацията на преподавателите, назначени са правоспособни учители, осигурена е и материално-техническа база - оборудвани кабинети, учебни работилници и лаборатории, дидактически материали и пособия.

2025 © Варна е

До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици

Финансовата подкрепа е за ученици, записани в първи и осми клас, както и за деца, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас
До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици
1158

Най-късно до 15 октомври се подават заявленията за отпускане на еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в първи и осми клас, както и за ученици, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас, напомнят от Дирекция "Социално подпомагане" - Варна.  Средствата се изплащат на два пъти – 50 на сто от размера се предоставя след влизане в сила на заповедта за отпускането на помощта, а остатъкът – в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище. Експертите от дирекцията обръщат внимание още, че заявленията се подават в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес.

Еднократната помощ за учебната 2025/2026 г. се предоставя независимо от доходите на семействата. Ако родителите на първокласници и осмокласници желаят да получат помощта преди началото на учебната година, е необходимо да приложат удостоверение от училището, че детето им е записано в съответния клас. Това е така, тъй като в тези етапи на обучение има задължително записване. По служебен път Агенция социално подпомагане получава от Министерството на образованието данните за реално записаните ученици в съответния клас на обучение най-рано на 5 октомври, т.е. след началото на учебната година. 

При подаване на заявлението за отпускане на еднократна помощ за учениците от втори, трети и четвърти клас не е необходимо да се представя такова удостоверение. Това е продиктувано от обстоятелството, че в общия случай учениците, успешно завършили първи, втори и трети клас, продължават автоматично обучението си в по-горен клас, без да е необходимо изрично да преминават процедура по записване в училище след завършването на. 

Подаването на заявление става лично чрез представяне на лична карта по настоящ адрес в ДСП - Варна. Може да се изпрати и чрез лицензиран пощенски оператор, включително чрез услуга за електронна препоръчана поща, както и по електронен път с квалифициран електронен подпис. Друга възможност е по електронен път посредством електронна административна услуга съгласно Закона за електронното управление. Помощта се предоставя и на настойник/попечител, който отглежда детето, както и на семействата на близки или роднини и на приемните семейства за настанените при тях деца.

Еднократната помощ за ученици се възстановява, когато детето не постъпи или не бъде записано в училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ученикът не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване съответно на първи, втори, трети, четвърти или осми клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ако в рамките на един месец от учебната година има отсъствия от пет учебни часа, за които няма уважителни причини.

2025 © Варна е