Мобилно меню

Готова е новата пристройка на СУ "Найден Геров"

В нови класни стаи на първия учебен ден ще влязат над 400 ученици от начален етап
Готова е новата пристройка на СУ "Найден Геров"

Над 400 ученици от 2, 3 и 4 клас ще влязат в чисто нови, модерни класни стаи в новата пристройка на VII СУ "Найден Геров". Тя е на четири етажа с разгърната застроена площ от 6 553 кв. м.  Пристройката беше изградена по проект "Изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища на територията на Община Варна" по Програма на МОН. Министерството финансира проекта с 2,6 млн. лв., а Община Варна добави още 2,6 млн. лв. с ДДС за строително-монтажни дейности.

Заместник-кметът по образованието Павел Попов и директорът на дирекция "Образование и младежки дейности" Антоанета Хинева посетиха училището и бяха запознати от директора Мария Нестерова с готовността на училището за откриване на новата 2024/2025 учебна година.

В новата пристройка в общо 14 класни стаи ще учат 14 паралелки от начален курс, всяка с по 29 ученици.

Всички те са с модерно обзавеждане и оборудване, специално подово покритие, лед осветление и видеонаблюдение.  

На първия етаж са изградени две класни стаи, просторно фоайе, както и санитарни помещения, включително за деца с увреждания. На същото ниво има и нова многофункционалната зала, в която ще се провеждат спортни и културни мероприятия от календара на училището. Предвидено е в залата да има модулна сцена, модерно обзавеждане и съблекални.

На втория, третия и четвъртия етаж са изградени по 4 класни стаи и просторни фоайета между тях. Помещенията, където децата ще прекарват времето между учебните часове, ще бъдат модерно и удобно обзаведени. Сградата разполага с асансьор, включително и за хора с увреждания.

На втория етаж е изградена "топла" връзка със стария корпус на училището.

В цялата сграда са изпълнени мерки за енергийна ефективност и достъпна среда.

В VII СУ "Найден Геров" учат 1 250 ученици от 1 до 12 клас. За учебната 2024/2025 година първокласниците са разпределени в 5 паралелки. Старият корпус на училището беше ремонтиран основно през 2017-2018 година. В двора му също са извършени дейности по благоустрояване, в това число рехабилитация на спортните площадки и уреди на училището.

В имота на училището по проект на Министерството на младежта и спорта (ММС) започна изграждането на физкултурен салон, но той остана недовършен. От месец януари 2023 г. работата в сградата окончателно беше спряна поради съдебни спорове между фирмата-изпълнител и ММС.

Кметът на Варна Благомир Коцев и неговият екип проведоха поредица от срещи с представители на двете страни, вследствие на което през месец март бе постигнато съдебно споразумение, така че да бъде запазен общественият интерес. Направени са разчети за необходимите средства за довършването на физкултурния салон.

До няколко седмици се очаква окончателната експертиза за състоянието на сградата въз основа на огледи и проби на конструкцията, инсталациите, подовото покритие, изолацията и др. елементи от строежа. Кметът Благомир Коцев е дал кратки срокове на заместник-кмета по общинската собственост и правните въпроси Диан Иванов да обяви обществена поръчка за завършване на салона, както и на заместник-кмета по образованието Павел Попов - да поддържа непрекъснат контакт и оказване на съдействие на училищната общност и на ръководството. Решението за отпускане на средствата следва да се вземе от Общинския съвет.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Най-оригиналните проекти ще бъдат наградени днес, 15 ноември от 17 часа в Актовата зала на Първа езикова гимназия
Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Над 250 ученици от 40 населени места в страната се включиха в осмото издание на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител", който се провежда във Варна под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Организатори на събитието са Регионалното управление на образованието и Първа езикова гимназия в морската столица. Конкурсът се реализира със съдействието на Община Варна, Регионалния исторически музей, Държавния архив, както и д-р Милен Врабевски – председател на Фондация „Българска памет”.

Тази година в конкурса участват рекорден брой ученически проекти.

Вдъхновени от основната тема "Борбите на българите за национално обединение", те се състезават в общо шест категории: доклад, есе, видео-есе, презентация, видеофилм и драматизация.

Най-оригиналните индивидуални и колективни проекти, които се отличават с творчески подход и задълбочена изследователска дейност, ще бъдат наградени днес - 15 ноември 2024 г., от 17:00 ч. в Актовата зала на Първа езикова гимназия във Варна.

Церемонията се провежда в рамките на Националната ученическа конференция на тема: „Молитва за България- Разделената Родина”. Тя е посветена на борбите на българите за национално обединение.

Сред лекторите на двудневния форум ще бъдат проф. Милко Палангурски от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалистите от РИМ – Варна Мариана Димитрова и Кристина Спасова, ученици и учители от цялата страна. За първи път в програмата на историческия форум на 16 ноември в Актовата зала на Първа езикова гимназия ще се включат представители на клуб “Осми пехотен полк“ при НД “Традиция“ с лекция–беседа „Спомен за българския войник“.

2024 © Варна е