Мобилно меню

Избират проектант за новата сграда на Математическата гимназия във Варна

Одобрено е изграждането на пристройки на Хуманитарната гимназия „Константин Преславски“ и на Основното училище „Добри Чинтулов“ – това са сериозни крачки за преминаването към едносменен режим на обучение във Варна, подчерта кметът Портних
Избират проектант за новата сграда на Математическата гимназия във Варна

Обявена е обществената поръчка за избор на изпълнител за проектиране на новата сграда на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“, съобщи пред журналисти кметът на Варна Иван Портних. Той припомни, че е готово заданиeто, което отговарят на всички съвременни изисквания.

„Факт е и идейната концепция, разработена в сътрудничество с австрийско архитектурно студио и финансирана от Фондация „МГ Д-р Петър Берон-Варна“, за което им благодаря“, каза още кметът.

Новият математически кампус ще има модерна визия и ще отговаря на всички съвременни изисквания за броя, размера и разположението на класните стаи, многофункционалните кабинети и общите пространства. Базата на Математическата гимназия ще е с разгърната застроена площ до 31 000 квадратни метра. След избора на изпълнител, срокът за разработване на идеен проект е до 45 календарни дни, а на техническия проект до 60 календарни дни.

Кметът Иван Портних съобщи още, че има финално одобрение на проекта за изграждане на пристройките на Хуманитарната гимназия „Константин Преславски“ и на Основното училище „Добри Чинтулов“ по Плана за възстановяване и устойчивост. За двете училища ще бъде отпусната сумата от 13 млн. лв., предстоят процедури по избор на изпълнители. Изграждането на пристройките е сериозна крачка напред за преминаването към едносменен режим на обучение, каза кметът.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

Млади варненски дарования впечатлиха с представянето си в "Светът на таланта"

Конкурсът се провежда вече осем години, а организаторите го определят като "платформа за вдъхновение, развитие и обединение"
Млади варненски дарования впечатлиха с представянето си в "Светът на таланта"

Млади изпълнители от Варна за поредна година впечатлиха с участието си в конкурса "Светът на таланта". Проявата се организира за осми път. Конкурсът стартира в Южна България по инициатива на група вдъхновени музикални педагози, чиято основна цел е да предоставят сцена за изява на всички деца, които обичат музиката, поезията, творчеството, приложните изкуства и киното. Идеята бързо печели сърцата на участници и публика, а "Светът на таланта" се превръща в символ на младост, вдъхновение и артистичност.

След няколко успешни издания в южна България, преди пет години фестивалът разширява географския си обхват, като започва да се провежда и във Варна, както и в други градове в страната. Тази експанзия дава възможност на все повече млади таланти да споделят своето творчество и да намерят подкрепа и признание.

По време на локдауна, причинен от пандемията COVID-19, конкурсът "Светът на таланта" показва ясно своята адаптивност и устойчивост. За да продължи да вдъхновява децата и младите хора в трудните времена, фестивалът преминава в онлайн формат. Това дава възможност не само да се запази духа на инициативата, но и да се отвори към света, превръщайки се в международен фестивал с конкурсен характер. Участници от различни държави започват да представят своите творби, а "Светът на таланта" става платформа за глобално културно взаимодействие.

През последната година фестивалът си партнира със сдружението “Младежко и иновативно развитие” от Варна с председател Берна Исмет. Това партньорство вдъхва нов живот на инициативата, привличайки още млади хора, пълни с енергия и ентусиазъм. Съвместната работа има за цел да насърчи културния обмен между различните народи, живеещи както в България, така и извън нея.

Днес "Светът на таланта" е повече от фестивал и конкурс – той е платформа за вдъхновение, развитие и обединение. Той продължава да бъде символ на младежкия дух, креативността и културното разнообразие, като всяка година привлича нови участници и почитатели.

През 2024-та, фестивалът "Светът на таланта" отбеляза своя пореден триумф, привличайки над 450 участника от различни точки на света. България, като традиционен домакин, беше сърцето на събитието, а сцените в различни градове и села станаха притегателна точка за талантливи младежи и техните ръководители.

Сред българските участници имаше представители от градовете Варна, Койнаре, Разград, Пловдив и село Памучки (община Нови Пазар). Те показаха богато разнообразие от таланти в музиката, литературата, изобразителното изкуство и други творчески области.

Международното участие беше впечатляващо, като фестивалът събра артисти от Гърция – с представители от Атина, Патра и остров Крит; Русия – с участници от Санкт Петербург и Москва; Тайван – с таланти от Нейпу и Джиуру; Испания – с участници от Валенсия; Канада – с представители от Ванкувър; Молдова – с участници от град Балти; Норвегия – с таланти от Осло.

Тази широка международна палитра направи "Светът на таланта" истински мост между културите. Участниците имаха възможност да обменят идеи, да се вдъхновяват едни други и да създават нови приятелства отвъд границите.

Организаторите, с подкрепата на партньорите си от Сдружение “Младежко и иновативно развитие” изразиха увереност, че следващото издание на фестивала ще бъде още по-мащабно. Те очакват нови участници от различни държави, което ще затвърди "Светът на таланта" като един от водещите международни фестивали за млади таланти.

Фестивалът не само предоставя сцена за изява, но и продължава да доказва, че културата и творчеството са универсални езици, които обединяват хората по целия свят.

Сред участниците, които оставиха траен отпечатък на тазгодишния фестивал "Светът на таланта", бяха учениците от СУ "Христо Ботев" в град Разград. Те спечелиха първа награда с впечатляваща сценка по Шекспир, изиграна на английски език. Зад техния успех стои отдадената преподавателка Златка Пенчева, която неуморно работи с децата, мотивира ги и ги вдъхновява. Подкрепата на директора на училището, Росица Стоянова, също е ключова за техния напредък. Тя осигурява положителна работна среда и организира множество сцени и изяви за учениците, което ги стимулира да разгърнат потенциала си. Те са вдъхновяващ пример за синергията между упорит труд, подкрепа и страст към изкуството.

Николай Крумов, едва на 6 години от град Койнаре, също блесна на тазгодишния фестивал. Той завладя журито с изразителното си рецитиране на стихотворение, посветено на безгрижното детство на децата по света, които живеят в мир. Малкият талант не само доказа, че възрастта не е пречка за забележителна сценична изява, но и успя да предаде емоционално силното послание на творбата. Със своята естественост и увереност, Николай заслужено се нареди сред финалистите, като грабна първото място в своята категория. Неговият успех е вдъхновение за всички млади участници и доказателство, че искреността и отдадеността могат да докоснат сърцата на публиката.

Сред победителите с първо място тази година се нареди и Българското неделно училище "Паисий Хилендарски" в Атина, Гърция. Танцовата формация, ръководена от отдадената художествена ръководителка Петя Симова, впечатли журито със своя професионализъм и артистизъм. С танца си "Пирати" малките таланти пренесоха публиката в един приказен свят, изпълнен с приключения, ритъм и въображение. 

Платон Харланов от Санкт Петербург, Русия, завладя журито и публиката със своя талант, заслужено спечелвайки Гран При на тазгодишния фестивал. Неговото изпълнение на песента „С Днем учителя“ трогна всички до сълзи, доказвайки силата на емоцията, която младият артист предава чрез музиката си. Музикалният път на Платон започва във Варна през лятото на 2018 година, когато само на 5 години той започва да учи пиано и солфеж при Марина Рашева. Под нейно ръководство той прави първите си уверени стъпки в света на музиката и бързо показва изключителен талант.

На 8 години Платон постъпва в детския академичен театър и кино „Датик“, където продължава да развива своите артистични умения. Той участва в множество вокални конкурси, печелейки първите места, а през 2022 година озвучава роля във филм за Шерлок Холмс. Платон е търсен и в други артистични сфери – той участва в телевизионни реклами и е модел на известни марки като Gulliver, Accula и Bodo.

Ъшъл Бодур от село Памукчи, община Нови Пазар, завладя сцената и сърцата на журито със своя ангелски глас и изключителна артистичност, което ѝ донесе престижната награда Гранд При. Ъшъл достойно представи НЧ "Просвета" – 1919, превръщайки се в гордост за своето читалище и за цялото село. Пътят на малката певица е белязан от неуморни репетиции и участия, които я изграждат като истински артист. Ъшъл впечатлява не само с музикалния си талант, но и с харизматичното си излъчване, което потапя публиката в магията на музиката.

Първи места в различни категории спечелиха и други изключителни таланти от НЧ "Просвета": Габриела Емилова, наричана "принцесата на народните песни"; Ивона Иванова, бъдеща звезда на народната музика; Севги Ахмед, която впечатли с уникални танцови композиции; танцова формация "Китка", която завладя сцената с иновативни танци и хора. Целият този успех е немислим без всеотдайната работа на художествения ръководител и секретар на читалището – Даниела Голбан. Със своята неуморна енергия и страст към изкуството тя е вдъхновение за всички – деца и възрастни. Зад техните бляскави успехи стоят безсънни нощи, сълзи от упорит труд и неизчерпаема мотивация. Даниела Голбан е не просто двигател на културния живот в село Памукчи, тя е символ на единство, страст и вдъхновение, който дава на общността поводи за гордост и радост.

Тази година учениците от СУ "Неофит Бозвели" във Варна също се наредиха сред звездите на международния онлайн фестивал "Светът на таланта", печелейки множество престижни награди. Кристиана Христова, обещаваща бъдеща певица, отново представи училището си с гордост, като спечели първа награда. Освен музикалния си талант, Кристиана блести и като художничка, доказвайки, че може успешно да съчетава изкуството с ученето. Тя е прилежна ученичка и истинско вдъхновение за връстниците си. Иван Едрецов впечатли журито с артистично майсторство, за което спечели втора награда. Божидар Пеев завладя сцената и сърцата на публиката със своето изпълнение на гайда, което му донесе Гранд При. Изпълнението му, пропито с емоция и съвършена техника, трогна журито до сълзи. Диана Кирова, също носител на Гранд При, показа изключително майсторство на китара. За Диана китарата е не само инструмент, но и нейно амплоа, с което покорява всяка сцена, на която стъпи. Димана Рашева, друга гордост на училището, заслужено спечели Гранд При. Още от малка Димана се занимава с изкуство – пее, свири на пиано и рисува. Тя е добре позната на националните сцени и пленява всеки със своя талант. Картините и, превърнати в картички, радват мнозина със своето изящество.

Всички тези успехи са доказателство за упоритостта, таланта и страстта на учениците от СУ "Неофит Бозвели". Те показват, че с труд, вдъхновение и подкрепа могат да се постигнат върхове в изкуството и културата.

Карина Неделчева от СУ "Гео Милев" – Варна завладя сърцата на журито и публиката, спечелвайки Гранд При на фестивала "Светът на таланта". Младата композиторка, обучавана по пиано, солфеж и композиране при Марина Рашева, впечатли всички със своите авторски произведения – елегантния „Валс на пеперудите“ и забавната импресия „Сърдитото бебе“. Въпреки че се занимава с музика само от две години, Карина вече е изгряваща звезда на голямата сцена. Нейният талант и упоритост обещават светло бъдеще и още много успехи в света на музиката.

С невероятното си изпълнение впечатли и Рюгзан Бейханова от Варна, носителка на Гранд При на фестивала "Светът на таланта", която завършва музикалното училище "Добри Христов". Тя се занимава с музика от малка, а семейството ѝ винаги е подкрепяло нейния талант. Сцената е не само нейният начин на живот, а и нейната стихия, в която изразява себе си с изключителен тембър. Гласът ѝ е нещо, което не може да се опише с думи – той докосва и печели сърца. Рюгзан е радост за всички, които я познават, винаги лъчезарна и усмихната. Тя вярва, че изкуството е катализатор за сближаване на народите и мечтае да стане лекар, но нейните фенове тайно се надяват да продължи да пее и да радва света със своя талант. Тази година Рюгзан беше поканена да бъде част от журито на фестивала "Светът на таланта" в България, като още един знак за признанието на нейния талант и успехи.

Организаторите на конкурса благодариха на всички участници и изразиха надежда, че и през следващата година ще продължат да вдъхновяват и да създават много възможности за таланти по целия свят. "Очакваме ви отново догодина на нашата международна сцена, мястото, където ще срещнете много нови приятели и съмишленици, които споделят любовта към музиката, поезията, танца и всички форми на творчество", обявиха те.

2024 © Варна е