Мобилно меню

Изграждат ново крило на СУ "Найден Геров" за 16 класни стаи

Това е част от мерките, които предприемаме за осигуряване на условия за преминаване към едносменен учебен процес в общинските училища, поясни кметът на Варна Иван Портних
Изграждат ново крило на СУ "Найден Геров" за 16 класни стаи
652

В ход е изграждането на нова пристройка на VII СУ "Найден Геров" във Варна, като проектът предвижда строителството на 4-етажна сграда с 16 класни стаи. Това е част от мерките за осигуряване на условия за преминаване към едносменен учебен процес в общинските училища, обясни кметът Иван Портних.

Той отбеляза също, че общината ще търси съдействие за решаване на проблема с незавършения физкултурен салон в училището.

"Проектът е на Министерството на спорта, при смяната на различни министри започна прехвърляне на отговорността, но в крайна сметка не може една почти готова сграда да бъде зарязана! СУ "Найден Геров" е едно от най-големите училища и няма физкултурен салон, затова този проект трябва да бъде изпълнен окончателно"

Кметът припомни, че Община Варна кандидатства по Плана за възстановяване за осигуряване на средства за цялостен ремонт на шест учебни заведения - четири училища: ОУ "Св. Св. Кирил и Методий", ОУ "Добри Чинтулов",  ОУ "Йордан Йовков", IV Езикова гимназия "Фредерик Жолио-Кюри" , и две детски градини: ДГ №17 "Д-р Петър Берон" и ДГ №18 "Чайка". По програма на МОН са изграждат четири спортни площадки в ОУ "Черноризец Храбър", ОУ "Патриарх Евтимий", ОУ "Стефан Караджа" и ОУ "Васил Априлов". 

2023 © Варна е

Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Най-оригиналните проекти ще бъдат наградени днес, 15 ноември от 17 часа в Актовата зала на Първа езикова гимназия
Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Над 250 ученици от 40 населени места в страната се включиха в осмото издание на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител", който се провежда във Варна под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Организатори на събитието са Регионалното управление на образованието и Първа езикова гимназия в морската столица. Конкурсът се реализира със съдействието на Община Варна, Регионалния исторически музей, Държавния архив, както и д-р Милен Врабевски – председател на Фондация „Българска памет”.

Тази година в конкурса участват рекорден брой ученически проекти.

Вдъхновени от основната тема "Борбите на българите за национално обединение", те се състезават в общо шест категории: доклад, есе, видео-есе, презентация, видеофилм и драматизация.

Най-оригиналните индивидуални и колективни проекти, които се отличават с творчески подход и задълбочена изследователска дейност, ще бъдат наградени днес - 15 ноември 2024 г., от 17:00 ч. в Актовата зала на Първа езикова гимназия във Варна.

Церемонията се провежда в рамките на Националната ученическа конференция на тема: „Молитва за България- Разделената Родина”. Тя е посветена на борбите на българите за национално обединение.

Сред лекторите на двудневния форум ще бъдат проф. Милко Палангурски от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалистите от РИМ – Варна Мариана Димитрова и Кристина Спасова, ученици и учители от цялата страна. За първи път в програмата на историческия форум на 16 ноември в Актовата зала на Първа езикова гимназия ще се включат представители на клуб “Осми пехотен полк“ при НД “Традиция“ с лекция–беседа „Спомен за българския войник“.

2024 © Варна е