Кметът Портних: Всички деца във Варна трябва да имат равни възможности за обучение в иновативна образователна среда
"Като Град на знанието за нас е приоритет да работим така, че образованието да бъде в крак с новите технологии, и всички деца на Варна да имат равни възможности за обучение в иновативна образователна среда, за да бъдат знаещи, можещи, но и защитени при взаимодействието с изкуствения интелект, както и да имат време за игри и спорт."
Това заяви кметът Иван Портних по време на Третия международен образователен форум, който се провежда във Варна на 31 август и 1 септември. Той е на тема „Иновативната образователна среда през призмата на емоционалната интелигентност и изкуствения интелект – посоки и предизвикателства“ и е организиран от общинската дирекция „Образование и младежки дейности“, в партньорство с МОН и НСОРБ. Форумът се провежда в Икономическия университет и бе открит от Лилия Христова, директор на дирекцията.
Кметът на Варна припомни, че към момента STEM центрове са изградени в 4 варненски училища, 3 детски градини и в Логопедичния център. Още 51 училища участват с проектни предложения по Механизма за възстановяване и устойчивост – за изграждане на STEМ центрове и високотехнологични класни стаи.
„Работим по проект за изграждане на супермодерен учебен комплекс за Математическата гимназия, който ще бъде уникален за страната, като целта е да създадем отлични условия за развитие на младите хора, с интереси в сферите на точните науки“, отбеляза кметът. Той допълни, че във Варна вече има Google референтно училище – Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи, а този тип модел на съчетаване на технологии и свободно общуване е въведен и в още 13 училища в града.
Община Варна организира през лятото безплатни курсове за деца по роботика и програмиране, които ще продължат, поради големия интерес, съобщи още кметът. Много активно е било и участието в инициативата „Ало Космос, говори България“ на Атлантическия клуб, на която Община Варна бе специален партньор тази година, както и във фестивала „Кибермагьосници“, по време на който бяха проведени обучения по програмиране, киберсигурност, защита в интернет.
„Предстоят още много нови проекти, защото инвестицията в образованието на децата ни е най-важната задача за нас. Вярвам, че това може да се постигне с добро сътрудничество между държава, местна власт и неправителствен сектор“, каза кметът Иван Портних.
Приветствия към участниците в международния образователен форум във Варна отправиха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, варненският евродепутат Емил Радев, председателят на комисията по образование и наука в НС Красимир Вълчев, областният управител на Варненска област Андрияна Андреева, председателят на синдиката на българските учители Янка Такева, ректорът на ИУ-Варна, който е домакин на събитието - проф. Евгени Станимиров.
Във форума, който продължава до 1 септември, се включват над 270 участници от България. Сред чуждестранните гости са представители на ЦЕРН - Европейска организация за ядрени изследвания, Universitat Politècnica de Catalunya · Barcelona Tech – UPC - Барселона, Испания, University of Szczecin - Полша, Satakunta University of Applied Sciences Pori, Финландия, училищата - Transylvania College Клуж - Напока, Румъния, IES Campanillas - Malaga, Испания, MTÜ Sakala Eragümnaasium Талин, Естония, Eleneion Primary School Никозия, Кипър и други. Сред българските участници са представители на държавната администрация, работодателски организации, образователни институции, академичната общност в сферата на висшето, училищното и предучилищното образование.