Мобилно меню

Конференция “Училище за успех” ще се проведе в Първа езикова гимназия - Варна

Организатори на събитието, което ще се проведе на 16 юни, са ИКТ Клъстер - Варна и сдружение "Сподели и вдъхнови"
Конференция “Училище за успех” ще се проведе в Първа езикова гимназия - Варна
747

За първи път във Варна ще се проведе организирана среща на образователната общност с представители на бизнеса. Ще се обсъдят и споделят добри примери, опит и практики за обучение, мотивиране и насочване на младежите, към успешното им навлизане в живота и професионалното им развитие.

На конференцията са поканени педагогически специалисти, образователни експерти, представители на бизнеса, професионалисти в различни области и всички, които се интересуват от качеството на образованието в морската столица.

Целта е да се помогне, с примери и съвети от практиката, на зрелостници и абсолвенти да развият своя потенциал и по-лесно да направят следващата крачка в своята професионална кариера, подготвени и мотивирани за успешна реализация.

По време на конференцията ще се проведе конкурс за добра практика за използване на изкуствен интелект в педагогическата професия.

Участието в конференцията е безплатно.

Домакини на събитието е Първа езикова гимназия - Варна, а генерален спонсор "АРДЕС Информационни технологии".

 

Програмата включва:

Как да направим България просперираща държава? (инж. Димитър Димитров, АРДЕС ИТ, сдр. “Сподели и вдъхнови”, ИКТ Клъстер - Варна)

Проектно-базирано обучение и изграждане на компетентности (Ангел Митев, директор на Първа езикова гимназия)

От малките за големите - Нарисувай ми приказка… (Веселина Тишева, зам. директор на VII СУ “Н. Геров”; Сашко Стоянов, учител в VII СУ “Н. Геров”, Ирина Михеева 10. клас, Анджелина Соларова 10. клас, Златомир Лефтеров 10. клас)

Дигиталните технологии в училищното управление (Деан Василев, директор на ПГИ “Д-р Ив. Богоров”)

Дигитализация на оценяването (Александър Попов, създател на SmarTest)

Каквото и да се случва в живота ти, не забравяй да се спреш, за да помиришеш розите! (Таня Петрова, директор на ОУ “П. Р. Славейков”)

TeenStart Weekend MG Edition (Елеонора Павлова, директор на МГ “Д-р П. Берон”, гр. Варна; Сияна Николова, учител в МГ “Д-р П. Берон”)

Неформално учене (Вяра Дукова, директор на ПГКМКС “Акад. Бл. Сендов”)

Ученически самоинициативи (Мария Игнатова, зам. директор на ПГКМКС “Акад. Бл. Сендов”; Николай Михайлов 10. клас)

Трениране на успешни учители (Галина Германова, директор на ГПЧЕ “Йоан Екзарх”)

По-добри резултати с игровизация и активно участие на всеки ученик (Кирил Русев, създател на Classbuddy)

Какво е "добра практика" и как да я споделяме? (Преслава Байчева, Фондация "Заедно в час")

Силата на избора (Тодор Добрев, основател на TEMPUS.BG)

Международен ден на числото ПИ (Вилма Леонидова, Деница Димитрова - Янудова учители в ГПЧЕ “Йоан Екзарх”)

Изкуството да оркестрираш вдъхновяващ учебен процес (Вяра Николова, създател на учебен център “Материка”)

Изследователският подход по математика в начален етап (Веселина Дамаскова, учител в ЧОУ "Малкият принц")

Гордея се с Варна (Наталия Борисова, учител в ОУ "Добри Чинтулов", гр. Варна; Мария Иванова, учител в ОУ "Добри Чинтулов")

Саморегулирано учене с мисловни инструменти от ТОС (Валентин Борисов, управител на Прогресив Флоу България ООД)

Проект Одесос (Иван Димитров, Цветослав Мавродиев, бивши ученици на МГ - Варна)

Учебна екскурзия "Възрожденски пламък" (Димитрина Докимова, зам. директор, Десислава Темелкова, учител в  МГ “Д-р П. Берон”)

Машина на времето - ученици на Леонардо да Винчи (Ивелина Митева-Белчева, учител в ОУ "Св. П. Евтимий")

ГИС в урока по география и икономика (Зорница Атанасова, учител в ПГКМКС “Акад. Бл. Сендов”)

2023 © Варна е

До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици

Финансовата подкрепа е за ученици, записани в първи и осми клас, както и за деца, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас
До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици
1070

Най-късно до 15 октомври се подават заявленията за отпускане на еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в първи и осми клас, както и за ученици, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас, напомнят от Дирекция "Социално подпомагане" - Варна.  Средствата се изплащат на два пъти – 50 на сто от размера се предоставя след влизане в сила на заповедта за отпускането на помощта, а остатъкът – в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище. Експертите от дирекцията обръщат внимание още, че заявленията се подават в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес.

Еднократната помощ за учебната 2025/2026 г. се предоставя независимо от доходите на семействата. Ако родителите на първокласници и осмокласници желаят да получат помощта преди началото на учебната година, е необходимо да приложат удостоверение от училището, че детето им е записано в съответния клас. Това е така, тъй като в тези етапи на обучение има задължително записване. По служебен път Агенция социално подпомагане получава от Министерството на образованието данните за реално записаните ученици в съответния клас на обучение най-рано на 5 октомври, т.е. след началото на учебната година. 

При подаване на заявлението за отпускане на еднократна помощ за учениците от втори, трети и четвърти клас не е необходимо да се представя такова удостоверение. Това е продиктувано от обстоятелството, че в общия случай учениците, успешно завършили първи, втори и трети клас, продължават автоматично обучението си в по-горен клас, без да е необходимо изрично да преминават процедура по записване в училище след завършването на. 

Подаването на заявление става лично чрез представяне на лична карта по настоящ адрес в ДСП - Варна. Може да се изпрати и чрез лицензиран пощенски оператор, включително чрез услуга за електронна препоръчана поща, както и по електронен път с квалифициран електронен подпис. Друга възможност е по електронен път посредством електронна административна услуга съгласно Закона за електронното управление. Помощта се предоставя и на настойник/попечител, който отглежда детето, както и на семействата на близки или роднини и на приемните семейства за настанените при тях деца.

Еднократната помощ за ученици се възстановява, когато детето не постъпи или не бъде записано в училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ученикът не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване съответно на първи, втори, трети, четвърти или осми клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ако в рамките на един месец от учебната година има отсъствия от пет учебни часа, за които няма уважителни причини.

2025 © Варна е