Мобилно меню

Над 250 деца от Девня се включиха в програмата "Бързи герои 112"

Децата бяха обучени как да разпознават симптомите на инсулт и как да действат бързо, за да помогнат на своите близки
Над 250 деца от Девня се включиха в програмата "Бързи герои 112"

Над 250 деца от Девня на възраст от 6 до 10 години преминаха обучение по програмата "Бързи герои 112". По повод успешното завършване всички малки участници получиха сертификати и демонстрираха част от наученото, съобщи кметът на общината Свилен Шитов в официалния си профил в социалните мрежи.

Радвам се, че децата вече се чувстват уверени, че могат да спасят живота на своите близки.

Програмата "Бързи герои 112" е ценна с това, че по достъпен и иновативен начин учи децата под формата на игра на доста ценни и важни умения - как да разпознават симптомите на инсулт и как да действат правилно в случай на спешност, за да помогнат на своите близки.

Впечатлен съм как в толкова ранна възраст малките ни ученици успяха да възприемат една толкова сериозна тема.

Кметът на Девня Свилен Шитов благодари и на преподавателите, на екипа от координатори и на партньорите от девненските заводи, с подкрепата на които инициативата бе реализирана на територията на община Девня.

Вярвам, че този и бъдещи подобни проекти са изключително полезни както за децата, така и за нас възрастните.

Свилен Шитов изрази радостта си, че Девня е една от първите общини в България, в която се провежда обучението.

2023 © Варна е / снимка: Община Девня

Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Най-оригиналните проекти ще бъдат наградени днес, 15 ноември от 17 часа в Актовата зала на Първа езикова гимназия
Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Над 250 ученици от 40 населени места в страната се включиха в осмото издание на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител", който се провежда във Варна под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Организатори на събитието са Регионалното управление на образованието и Първа езикова гимназия в морската столица. Конкурсът се реализира със съдействието на Община Варна, Регионалния исторически музей, Държавния архив, както и д-р Милен Врабевски – председател на Фондация „Българска памет”.

Тази година в конкурса участват рекорден брой ученически проекти.

Вдъхновени от основната тема "Борбите на българите за национално обединение", те се състезават в общо шест категории: доклад, есе, видео-есе, презентация, видеофилм и драматизация.

Най-оригиналните индивидуални и колективни проекти, които се отличават с творчески подход и задълбочена изследователска дейност, ще бъдат наградени днес - 15 ноември 2024 г., от 17:00 ч. в Актовата зала на Първа езикова гимназия във Варна.

Церемонията се провежда в рамките на Националната ученическа конференция на тема: „Молитва за България- Разделената Родина”. Тя е посветена на борбите на българите за национално обединение.

Сред лекторите на двудневния форум ще бъдат проф. Милко Палангурски от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалистите от РИМ – Варна Мариана Димитрова и Кристина Спасова, ученици и учители от цялата страна. За първи път в програмата на историческия форум на 16 ноември в Актовата зала на Първа езикова гимназия ще се включат представители на клуб “Осми пехотен полк“ при НД “Традиция“ с лекция–беседа „Спомен за българския войник“.

2024 © Варна е