Мобилно меню

Над 300 ученици се включиха в големия концерт за 42-рата годишнина на СУ "Неофит Бозвели"

Над 300 ученици се включиха в големия концерт за 42-рата годишнина на СУ "Неофит Бозвели"

Повече от 300 ученици от различни възрастови групи взеха участие в големия концерт, с който варненското СУ "Неофит Бозвели" отбеляза 42 години от създаването си. Празничната проява беше на 2 май, в зала 1 на Фестивалния и конгресен център в Морската столица.

Много родители и близки се настаниха с вълнение сред публиката, за да аплодират изявите на талантливите певци и танцьори от СУ "Неофит Бозвели". Сред специалните гости на събитието бяха кметът на район Младост Христо Христов, експерти от РУО-Варна и общинската дирекция “Образование” и др.

Празнично приветствие към всички присъстващи отправи директорът на СУ "Неофит Бозвели" Ивелина Петкова. Тя подчерта, че училището изпраща една година, изпълнена с предизвикателства, но и с много хубави моменти. Директорът на СУ "Неофит Бозвели" благодари за подкрепата на РУО-Варна, община Варна и Районно кметство Младост, както и на всички учители, родители и ученици. Тя подчерта, че благодарение на съвместните усилия са поставени основите за модернизация на училището, съобразно актуалните изисквания. Г-жа Петкова съобщи, че за новата учебна година в СУ "Неофит Бозвели" ще бъдат разкрити две нови професионални направления за завършилите основно образование, ще бъде увеличен и броят на паралелките в първи, пети и осми клас. Добрите новини, които директорът на училището представи, бяха посрещнати с бурни аплодисменти от ученици, родители и учители, след което празничният концерт продължи с подобаващо настроение.

В пъстрата програма на събитието бяха включени фолклорни и съвременни танци и песни, както и специална спортна хореография. Гости на сцената бяха и ученици от Средното училище за Хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски", които участваха с две изпълнения.

Сценарият и режисурата на концерта са дело на енергичния и талантлив преподавател по хореография в СУ "Неофит Бозвели" Станислав Тодоров. В сериозната подготовка на събитието той беше подкрепен от учителите в училището, а децата се включиха сериозно и отговорно в многобройните репетиции, които бяха гаранция за безпроблемното протичане на концерта.

Част от красивите костюми за събитието бяха осигурени от СУ "Неофит Бозвели", а други, заети от училища, с които се поддържат добри партньорски взаимоотношения.

Грандиозният концерт, с който СУ "Неофит Бозвели" отбеляза 42-рата си годишнина е в пълно съзвучие с актуалната тема в доброволческото състезание Купата на Героите - "Достъп до култура", в което децата от клуб "Добросторници" към училището активно участват. Той бе кулминация на празничните чествания на 2 май, а през целия ден в училището бяха организирани различни занимания по интереси, в които се включиха всички ученици. Част от тях се отдадоха на творческо писане на есе, други рисуваха и създаваха постери. Много от занятията на 2 май бяха посветени и на патрона на училището - Неофит Бозвели. Имаше разбира се и весели спортни игри, както и викторина, в която най-находчивите показаха своите знания.

Всички творчески работилници в СУ "Неофит Бозвели" на 2 май бяха организирани и ръководени от креативните и всеотдайни учители, които подкрепят талантите на децата през цялата година. Подредена беше и изложба с най-красивите творби на изявени художници от училището.

2023 © Варна е / снимки: СУ "Неофит Бозвели"

Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Най-оригиналните проекти ще бъдат наградени днес, 15 ноември от 17 часа в Актовата зала на Първа езикова гимназия
Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Над 250 ученици от 40 населени места в страната се включиха в осмото издание на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител", който се провежда във Варна под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Организатори на събитието са Регионалното управление на образованието и Първа езикова гимназия в морската столица. Конкурсът се реализира със съдействието на Община Варна, Регионалния исторически музей, Държавния архив, както и д-р Милен Врабевски – председател на Фондация „Българска памет”.

Тази година в конкурса участват рекорден брой ученически проекти.

Вдъхновени от основната тема "Борбите на българите за национално обединение", те се състезават в общо шест категории: доклад, есе, видео-есе, презентация, видеофилм и драматизация.

Най-оригиналните индивидуални и колективни проекти, които се отличават с творчески подход и задълбочена изследователска дейност, ще бъдат наградени днес - 15 ноември 2024 г., от 17:00 ч. в Актовата зала на Първа езикова гимназия във Варна.

Церемонията се провежда в рамките на Националната ученическа конференция на тема: „Молитва за България- Разделената Родина”. Тя е посветена на борбите на българите за национално обединение.

Сред лекторите на двудневния форум ще бъдат проф. Милко Палангурски от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалистите от РИМ – Варна Мариана Димитрова и Кристина Спасова, ученици и учители от цялата страна. За първи път в програмата на историческия форум на 16 ноември в Актовата зала на Първа езикова гимназия ще се включат представители на клуб “Осми пехотен полк“ при НД “Традиция“ с лекция–беседа „Спомен за българския войник“.

2024 © Варна е