Мобилно меню

Обичта и доверието бяха основната тема в изпита по български език на четвъртокласниците

Учениците писаха под диктовка, отговаряха на въпроси и правиха кратък разказ по картинки
Обичта и доверието бяха основната тема в изпита по български език на четвъртокласниците

За обичта и доверието писаха четвъртокласниците на националното външно оценяване по български език и литература тази година, съобщават от МОН. На тези ценности беше посветена задачата за четене с разбиране по откъс от детска книжка. За да докажат, че разбират прочетеното, четвъртокласниците решаваха 10 задачи. От тях 4 с избираем отговор и 6 с кратък свободен отговор. Тези с избираем отговор бяха свързани с героите, сюжета и с езика в художественото произведение. Шест от въпросите към текста изискваха записване на свободен отговор с кратко изречение или с посочване на цитат/пример от текста.

Тестът започна с диктовка. Чрез нея се проверява прилагането на изучените в началните класове правописни норми, както и уменията за слушане и писане. Текстът за диктовка е записан на аудио файл, за да се гарантират еднакви условия за четенето и слушането му от всички ученици.

Езиковите задачи бяха с по три избираеми отговора, единият от които е верен. С тях се проверяват базови компетентности, свързани с приложния характер на езика.

Последната задача бе с творчески характер. От учениците се изискваше да създадат собствен кратък текст по серия от картини. С помощта на опорни въпроси децата се насочват да пресъздадат действията и емоциите на героите от всяка картинка и да запишат текст, в който изреченията са в логическа връзка, а интерпретацията да показва умения за мислене и за уместна употреба на езикови средства.

Верните отговори на теста можете да видите ТУК.

Утре четвъртокласниците ще се явят на национално външно оценяване по математика. Изпитът започва в 10 часа.

2023 © Варна е

Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Най-оригиналните проекти ще бъдат наградени днес, 15 ноември от 17 часа в Актовата зала на Първа езикова гимназия
Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Над 250 ученици от 40 населени места в страната се включиха в осмото издание на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител", който се провежда във Варна под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Организатори на събитието са Регионалното управление на образованието и Първа езикова гимназия в морската столица. Конкурсът се реализира със съдействието на Община Варна, Регионалния исторически музей, Държавния архив, както и д-р Милен Врабевски – председател на Фондация „Българска памет”.

Тази година в конкурса участват рекорден брой ученически проекти.

Вдъхновени от основната тема "Борбите на българите за национално обединение", те се състезават в общо шест категории: доклад, есе, видео-есе, презентация, видеофилм и драматизация.

Най-оригиналните индивидуални и колективни проекти, които се отличават с творчески подход и задълбочена изследователска дейност, ще бъдат наградени днес - 15 ноември 2024 г., от 17:00 ч. в Актовата зала на Първа езикова гимназия във Варна.

Церемонията се провежда в рамките на Националната ученическа конференция на тема: „Молитва за България- Разделената Родина”. Тя е посветена на борбите на българите за национално обединение.

Сред лекторите на двудневния форум ще бъдат проф. Милко Палангурски от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалистите от РИМ – Варна Мариана Димитрова и Кристина Спасова, ученици и учители от цялата страна. За първи път в програмата на историческия форум на 16 ноември в Актовата зала на Първа езикова гимназия ще се включат представители на клуб “Осми пехотен полк“ при НД “Традиция“ с лекция–беседа „Спомен за българския войник“.

2024 © Варна е