Мобилно меню

Омбудсманът настоява да се облекчи процедурата по отпускане на социални помощи за ученици

При Диана Ковачева са постъпили десетки жалби от родители на деца от II до IV клас
Омбудсманът настоява да се облекчи процедурата по отпускане на социални помощи за ученици

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до социалния министър Иванка Шалапатова, в която настоява да отпадне бюрократичната тежест, задължаваща родителите на ученици от II, III и IV клас да предоставят удостоверение за записването им в съответното училище през новата 2023-2024 година, срещу което да получат еднократната държавна помощ от 300 лева.

Поводът за препоръката са постъпващите десетки жалби до омбудсмана, в които родители подчертават, че искат да се възползват от тази социална подкрепа, но посочват като проблем, че Агенцията за социално подпомагане изисква от тях удостоверение, че детето им е записано като ученик за II, III или IV клас, издадено от съответното училище, при положение, че обучението в тези класове е задължително и децата не подлежат на отделно записване, каквото е за учениците в I и VIII клас. 


„Считам, че задължението за родителите да се снабдят от училището с такова удостоверение, за да го приложат към заявлението-декларация до дирекция „Социално подпомагане“, трябва да бъде преразгледано и премахнато. При положение, че този вид помощ се отпуска за всички деца и данните, кое дете къде е записано са налични в информационна система на Министерството на образованието и науката, смятам че Агенцията за социално подпомагане следва да извърши тази проверка служебно, съгласно изискванията на Закона за електронното управление и не би следвало да я иска от гражданите, още повече, че децата от втори, трети и четвърти клас не се записват за първи път в съответните учебни заведения“, категорична е Диана Ковачева.

Тя подчертава, че държавната администрация трябва точно да прилага чл. 2, ал. 1 от Закона за електронното управление, т.е. административните органи, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, които предоставят обществени услуги да не изискват от гражданите и организациите представянето или доказването на вече набрани или създадени данни, а да ги съберат служебно от първичния администратор.

Проф. Ковачева допълва, че възможността за обмен на данни е създадена именно, за да облекчи административната тежест за гражданите.

„Вярвам във Вашата социална ангажираност и желание за намаляване на бюрокрацията и административната тежест за гражданите. Очаквам в разумен срок да ме информирате за предприетите от Вас действия по поставения проблем“, завършва омбудсманът.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър Омбудсман на Република България

Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Най-оригиналните проекти ще бъдат наградени днес, 15 ноември от 17 часа в Актовата зала на Първа езикова гимназия
Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Над 250 ученици от 40 населени места в страната се включиха в осмото издание на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител", който се провежда във Варна под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Организатори на събитието са Регионалното управление на образованието и Първа езикова гимназия в морската столица. Конкурсът се реализира със съдействието на Община Варна, Регионалния исторически музей, Държавния архив, както и д-р Милен Врабевски – председател на Фондация „Българска памет”.

Тази година в конкурса участват рекорден брой ученически проекти.

Вдъхновени от основната тема "Борбите на българите за национално обединение", те се състезават в общо шест категории: доклад, есе, видео-есе, презентация, видеофилм и драматизация.

Най-оригиналните индивидуални и колективни проекти, които се отличават с творчески подход и задълбочена изследователска дейност, ще бъдат наградени днес - 15 ноември 2024 г., от 17:00 ч. в Актовата зала на Първа езикова гимназия във Варна.

Церемонията се провежда в рамките на Националната ученическа конференция на тема: „Молитва за България- Разделената Родина”. Тя е посветена на борбите на българите за национално обединение.

Сред лекторите на двудневния форум ще бъдат проф. Милко Палангурски от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалистите от РИМ – Варна Мариана Димитрова и Кристина Спасова, ученици и учители от цялата страна. За първи път в програмата на историческия форум на 16 ноември в Актовата зала на Първа езикова гимназия ще се включат представители на клуб “Осми пехотен полк“ при НД “Традиция“ с лекция–беседа „Спомен за българския войник“.

2024 © Варна е