Мобилно меню

Омбудсманът настоява да се облекчи процедурата по отпускане на социални помощи за ученици

При Диана Ковачева са постъпили десетки жалби от родители на деца от II до IV клас
Омбудсманът настоява да се облекчи процедурата по отпускане на социални помощи за ученици
527

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до социалния министър Иванка Шалапатова, в която настоява да отпадне бюрократичната тежест, задължаваща родителите на ученици от II, III и IV клас да предоставят удостоверение за записването им в съответното училище през новата 2023-2024 година, срещу което да получат еднократната държавна помощ от 300 лева.

Поводът за препоръката са постъпващите десетки жалби до омбудсмана, в които родители подчертават, че искат да се възползват от тази социална подкрепа, но посочват като проблем, че Агенцията за социално подпомагане изисква от тях удостоверение, че детето им е записано като ученик за II, III или IV клас, издадено от съответното училище, при положение, че обучението в тези класове е задължително и децата не подлежат на отделно записване, каквото е за учениците в I и VIII клас. 


„Считам, че задължението за родителите да се снабдят от училището с такова удостоверение, за да го приложат към заявлението-декларация до дирекция „Социално подпомагане“, трябва да бъде преразгледано и премахнато. При положение, че този вид помощ се отпуска за всички деца и данните, кое дете къде е записано са налични в информационна система на Министерството на образованието и науката, смятам че Агенцията за социално подпомагане следва да извърши тази проверка служебно, съгласно изискванията на Закона за електронното управление и не би следвало да я иска от гражданите, още повече, че децата от втори, трети и четвърти клас не се записват за първи път в съответните учебни заведения“, категорична е Диана Ковачева.

Тя подчертава, че държавната администрация трябва точно да прилага чл. 2, ал. 1 от Закона за електронното управление, т.е. административните органи, лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, които предоставят обществени услуги да не изискват от гражданите и организациите представянето или доказването на вече набрани или създадени данни, а да ги съберат служебно от първичния администратор.

Проф. Ковачева допълва, че възможността за обмен на данни е създадена именно, за да облекчи административната тежест за гражданите.

„Вярвам във Вашата социална ангажираност и желание за намаляване на бюрокрацията и административната тежест за гражданите. Очаквам в разумен срок да ме информирате за предприетите от Вас действия по поставения проблем“, завършва омбудсманът.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър Омбудсман на Република България

От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Морската столица има петима представители в националния отбор
От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026). Престижният научен форум ще се проведе от 28 юни до 3 юли със съдействието на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" и Община Варна.

Престижният форум ще събере на едно място най-добрите ученици от 14 държави. Освен традиционните европейски участници, олимпиадата разширява своя географски обхват, като сред поканените са и силни национални отбори с доказани традиции в науката от страни като Казахстан, Армения и Азербайджан.

Програмата на събитието е изключително интензивна и предизвикателна. В рамките на пет дни състезателите ще премерят сили в три основни кръга: Писмен (теоретичен) тест; Мултимедиен тест, както и Теренна работа (Fieldwork) – практическа фаза, в която учениците ще прилагат картографски и изследователски умения на терен.

Отборът на България се състои от единадесет ученици - четири в малката възрастова група и седем в голямата. Варна има петима представители в националния отбор: Тея Спирова, Лев Беленький, Огнян Добрев и Делян-Слав Мирев от IX клас и Звездемир Пенев - XII клас (МГ "Д-р Петър Берон ").

Официалната церемония по откриването ще се състои на 28 юни (неделя), а победителите и носителите на медалите ще бъдат обявени на тържествено закриване на 2 юли (четвъртък). Събитието се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката (МОН), Регионалното управление на образованието – Варна и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Домакинството на престижния форум се осъществява с финансовата и организационна подкрепата на Община Варна.

2026 © Варна е