Мобилно меню

Организират безплатно обучение за приложение на изкуствения интелект в образованието

То ще се проведе от 22 до 31 януари и ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование "Синдео", и Светлин Наков – основател  на "СофтУни"
Организират безплатно обучение за приложение на изкуствения интелект в образованието

Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео", специализирана в обучения за учители, изкуственият интелект играе съществена роля в трансформацията на образователния процес, като въвежда персонализирани подходи към обучението, подобрява достъпа до качествени ресурси и оптимизира преподавателските методологии. Това допринася за по-висока ефективност и по-добри резултати за учащите.

В отговор на тези тенденции и с цел подкрепа на професионалното развитие на учителите, "Синдео" организира безплатно практическо обучение на тема

"Приложение на изкуствения интелект в образованието",

което ще се проведе от 22 до 31 януари. Обучението ще бъде водено от Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование "Синдео", и Светлин Наков – основател  на "СофтУни". Целта на обучението е да предостави на учителите практически умения за работа с иновативни инструменти и увереност за внедряване на изкуствения интелект в ежедневната учебна дейност.

"Като учител, често се сблъсквам със стереотипа, че изкуственият интелект може да намали мотивацията на учениците да учат, но това опасение произтича от липсата на знания и правилен подход към внедряването му.

Изкуственият интелект може да подпомогне преподаването и учениците да бъдат научени как да го използват ефективно като инструмент за задълбочаване на знанията, а не за избягване на усилията.

Ключът е в това учителите да предадат на учениците правилния начин на работа с тези технологии, така че те да стимулират критичното мислене и креативността, вместо да ги заменят. Най-голямото предизвикателство е да разберем как да интегрираме тези технологии в класната стая по начин, който да обогати процеса на обучение, без да подменя човешката връзка, която е сърцето на образованието", коментира Ангел Георгиев – учител и основател на Приложна академия за образование "Синдео".

Рамката за компетентност на учителите в областта на изкуствения интелект, публикувана от ЮНЕСКО през август 2024 г., подчертава, че учителите трябва да придобият основни знания за изкуствения интелект и да го внедряват по начин, който е етичен и критичен, като същевременно подкрепят социални и културни ценности. Учителите трябва да разбират основите на изкуствения интелект и да го прилагат в класната стая, като запазват човешкото взаимодействие, което остава ключово за образователния процес. Технологичният напредък поставя пред учителите и етични въпроси, които изискват внимателно разглеждане, за да се гарантира, че той се използва отговорно и с уважение към човешките аспекти на образованието. Учителите също така трябва да обучават учениците да използват изкуствения интелект по начин, който не вреди на техния процес на учене и да разбират кога е важно да се избягва прекомерната зависимост от технологията.

2025 © Варна е

858 са свободните места за детски ясли във Варна

Заявления ще се приемат от 2 май до 29 май включително
858 са свободните места за детски ясли във Варна

 

858 свободни места за целодневен прием в самостоятелните детски ясли са обявени за първото голямо класиране през месец май, съобщиха от общинската дирекция "Здравеопазване" към Община Варна.

В тази връзка електронната система за записване ще бъде отворена за регистрации на нови заявления от 2 май до 29 май включително, уточняват експертите. От 30 май 2025 г. платформата ще бъде затворена за кандидатстване.

Резултатите от класирането ще бъдат обявени на 30 май (петък) до 17:00 ч., като срокът за потвърждаване на класираните деца е от 02 до 13 юни 2025 г.

Община Варна припомня, че съгласно приетите "Правила и критерии за класиране и прием на деца в детски ясли на територията на Община Варна",

водещ критерий е постоянният или настоящ адрес на детето.

При отваряне на системата се актуализира база данни "Население", като се взима под внимание данните за адреса на детето към дата 15.04.2025 г. След тази дата при промяна на адресната регистрация, родителят има възможност да посети  детската ясла по първо желание и с Удостоверението за променен адрес, директорът на детското заведение да извърши редакция. При промяна на адрес няма критерий за уседналост, припомнят експертите.

При извършване на класиране, регистрационният номер на Заявлението няма значение. Децата  се класират в низходящ ред по брой точки, а при равни условия се прилага функция по генериране на случайни числа и децата се подреждат във възходящ ред по случайно число.

Класираните деца се приемат в детските ясли след 1 септември в годината, в която са кандидатствали. При наличие на свободни места в детските ясли се обявяват класирания извън графика.

Информация, относно Правилата за прием в самостоятелните детски ясли, района на ДЯ, както и отговори на често задавани въпроси от родители, може да бъде открита на адрес: newkg.uslugi.io.

Свободните места за първо класирани са както следва:

  • ДЯ №1 "Щастливо детство" –  50 места;
  • ДЯ №2 "Моряче" – 100 места;
  • ДЯ №3 "Зайо Байо" –  50  места;
  • ДЯ №4 "Приказен свят" –  50 места;
  • ДЯ №5 "Чуден свят" – 60 места;
  • ДЯ №6 "Мечо Пух" – 68 места;
  • ДЯ №7 "Роза" – 90  места;
  • ДЯ №8 "Щурче" – 70 места;
  • ДЯ №9 "Детелина" –80 места;
  • ДЯ №11 "Иглика" –95 места;
  • ДЯ №13 "Русалка" –70 места;
  • ДЯ №14 "Звънче" –75 места.
2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна